Jaký druh?



bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 210.254 (?)
20.1.2014 20:10

V bezsemenných odrůdách je výběr vždy horší.
Nedoporučil bych Kišmiš moldavskij, podle popisu má být dost pozdní.
S Vanessou mám sám dobré zkušenosti, dobrá chuť i odolnosti.
Afrodita je čistá vinifera, měla by být citlivější na choroby i mráz, ale nemám ji a ani nechci. Doporučil bych ji jen na zeď.
Lakemont také nemám, ale podobná je sesterská odrůda ze stejného křížení Himrod, ta mi z labruskových odrůd i chutná nejvíc.
Další z bezsemnných odrůd je Reliance, ale ten je vhodný jen pro ty, co mají rádi výraznou labruskovou chuť.
Dobrou odrůdou na pergolu bude i Kišmiš 342, je výjimečně raný, má sice menší bobule, ale je také dost odolný a chuťově velmi dobrý.
Z dalších amerických bezsemenných odrůd se mi líbí A-1704, ale zraje trochu později, Neptune nedozrává v některých letech vůbec, Saturn má jen průměrnou chuť, Jupiter bývá u mne napadán plísní révovou.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
bazalina - (2) - 167.63 (?), 20.1.2014 15:51, zobrazeno: 8423x

ahoj všem. 

Ráda bych si na zahradu pořídila několik druhů vína (260m n.m.). Jelikož chceme jen bezsemenné, mám typy na: kišmiš moldavskij, lakemont, vanessa, afrodita. Vybírala jsem i podle doby zrání a aby byly hrozny různě barevné. Jsou tyto odrůdy vhodné na jižní stranu na pnutí po pergole (kari síť) v naší nadmořské výšce? Jaké máte zkušenosti s rezistencí proti chorobám a promrznutí?

Ještě jsem uvažovala o: himrod, kiš. lučistyj. Poradíte někdo? díky za nápady

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vimon - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 23.135 (?), 20.1.2014 17:56

Nadmořská výška u Vás problém nebude, tam poroste všechna réva, zvlášť pokud je to jižní strana. Jiná je otázka odolnosti proti chorobám. Odolnější určitě budou Himrod, Vanessa a Lakemont. Kišmiš ličistyj a Afrodita jsou výborné odrůdy, ale určitě je budete muset stříkat. Kišmiš moldavskij nepěstuji, takže nemůžu radit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 58.154 (?), 20.1.2014 18:18

Skúste odolné americké a lotyšské sorty: Jupiter, Saturn, Reliance, Sommerstet a Einset Seedless, Guna, Ljepsna, z modrých napr. Glenoru, Venus či Anastasiu- pravdepodobne ruského pôvodu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
bazalina - (2) - 167.63 (?), 20.1.2014 19:30

děkuji za velmi rychlou reakcismiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 210.254 (?), 20.1.2014 20:10

V bezsemenných odrůdách je výběr vždy horší.
Nedoporučil bych Kišmiš moldavskij, podle popisu má být dost pozdní.
S Vanessou mám sám dobré zkušenosti, dobrá chuť i odolnosti.
Afrodita je čistá vinifera, měla by být citlivější na choroby i mráz, ale nemám ji a ani nechci. Doporučil bych ji jen na zeď.
Lakemont také nemám, ale podobná je sesterská odrůda ze stejného křížení Himrod, ta mi z labruskových odrůd i chutná nejvíc.
Další z bezsemnných odrůd je Reliance, ale ten je vhodný jen pro ty, co mají rádi výraznou labruskovou chuť.
Dobrou odrůdou na pergolu bude i Kišmiš 342, je výjimečně raný, má sice menší bobule, ale je také dost odolný a chuťově velmi dobrý.
Z dalších amerických bezsemenných odrůd se mi líbí A-1704, ale zraje trochu později, Neptune nedozrává v některých letech vůbec, Saturn má jen průměrnou chuť, Jupiter bývá u mne napadán plísní révovou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 58.154 (?), 20.1.2014 20:41

V minulom roku som skúsil americké aj lotyšské sorty nechať čo najdlhšie na koreni. Po prezretí hrozna a posúdení chuti som zmenil poradie najchutnejších odrôd. Jednotkou z bezsemenných sa stal Saturn, ktorý až do príchodu mrazov ostal chrumkavý, príjemne ovocný a svieži. Jupiter, Zilga aj Liepsna menili svoju typickú chuť do prevoňanej šťavnatosti. Prezretie im nepasuje. Jupiter, Vanessa a trocha aj Saturn zanechávali v ústach tanínovú zvieravú dochuť, pravdepodobne dedičstvo génov niektorej lesnej révy. Zo semenných veľkoplodých odrôd svojou príjemnou konzistenciou a lahodnou harmonickosťou dužniny ostáva naďalej na prvom mieste FVR 7-9 (Pamjati Zacharovoj).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 109.163 (?), 28.2.2014 23:58

Zdravím,

nyní budu mít čtvrtým rokem nasazeny bezsemenné odrůdy Ester (modrá) a Lakemont (bílý). Vybírál jsem odrůdy do nadmořské výšky 550m. Další krateria byla: bezsemenné a vysoká odolnost na mráz kvůli výšce a odolnost vůči chorobám, na zahradě nepoužívám žádné chem.postřiky. Oba druhy jsou pěstovány na nechráněných místech - plot+navýšení o tažně.

Zde dosavadní poznatky ve výše zmíněných podmínkách. Minulou sezónu jsem nechal poprvé na každém dva hrozny.

Ester: Růst spíše mírnější, na hroznech málo bobulí-možná nedostatečné opílení, tužší slupka která nedala ani vyniknou chuti. Prozatím nic moc.

Lakemont: Růst velmi bujný, dozrávání dřeva se zdá dobré-zimy zatím bez problémů, hrozen středně velký, bobule malé - sladké, slupka křehká, chuť velmí dobrá. Bez známky napadění plodů a rostliny chorobami. Prozatím předčil očekávání.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika