Choroba na révě



host - 112.219 (?)
12.6.2013 12:32

Díky za rady :-)

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 112.219 (?), 12.6.2013 11:28, zobrazeno: 15093x

Dobrý den,

chtěl bych vás poprosit o radu.Na části vinice a okrasných keřů mám nějakou chorobu viz foto v příloze.

Vinici jsem ošetřoval běžnými prostředky, Sulka na dřevo potom Omite, Calipso,Akrobat... Vinice je u Bělé pod Bezdězem.

Díky za info Saša


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 12.6.2013 11:37

Mohl by to být vlnovník révový.Pomůže nasazení dravého roztoče typhlodromus pyri.Pak číst příbalové letáky na přípravcích, aby jste roztoče nezničil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 12.6.2013 12:11

Bude to pravděpodobně hálčivec révový. Chem. prostředky např. Sanmite, Nissorun. Nasazení dravého roztoče je z hlediska ochrany životního prostředí a ekologie určitě lepší, avšak efekt jeho účinku je dlouhodobou mnohaměsíční záležitostí. Pro potřebu okamžitého akutního řešení proto není tato metoda vhodná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 112.219 (?), 12.6.2013 12:23

Děkuji za rady. A ještě jedna laická - kde ten roztoč žije? Ve dřevě? Protože jsem nikde žádné "broučky" nenašel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4479) - 38.136 (?), 12.6.2013 12:28

Nejsou vidět, jsou to mrňky. Žijí na listech. Nissorun nepomůže. Omite /už není/, Sanmite. V edici Receptář uvádějí i Verimec. Já to mám taky, tak použiju ten Vertimec. Na jaře jsem stříkal Sulkou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 112.219 (?), 12.6.2013 12:32

Díky za rady :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 12.6.2013 13:38

Proč Nissorun nepomůže? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4479) - 38.136 (?), 12.6.2013 14:48

Protože hubí jen svilušky. Ne hálčivce a vlnovníky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 13.6.2013 11:20

Hmm, díky pane KUKY. Někdo tady před nedávnem uváděl, že mu Nissorun na hálčivce zabral. Já jsem si myslel, nebo spíš doufal, že když je přípravek na "svilušky", tak že je účinný i na hálčivce a vlnovníky, neboť jsou to vše saví roztoči, stejně jako svilušky. Například na příbalovém letáku akaricidního přípravku Omite, který mám ještě doma je uvedeno, že je určen na svilušky. O hálčivci ani zmínka. Přitom v některých materiálech na webu jsem dohledal, že Omite je (resp. byl - už se neprodává)  účinný i na hálčivce. Takže v tom mám trochu zmatek. Například i Vámi uváděný Vertimec rovněž není registrován pro likvidaci hálčivců, pouze pro likvidaci svilušek.  V každém případě jediným na trhu dostupným registrovaným přípravkem speciálně na hálčivce, použitelným v období plné vegetace je v současné době jen Sanmite. A to je tedy dosti bídné. Přitom právě hálčivec révový je pro vinaře ze všech roztočů největším nepřítelem a hrozbou. Letos obzvlášť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Frany - (40) - 96.10 (?), 13.6.2013 16:37

K Vašemu zmatku se připojuji. Doufal jsem původně, že co platí na svilušky, platí i na hálčivce a vlnovníky. Včera jsem ale byl ve vinařských potřebách ujištěn, že Nissorun (který jsem jako jediný v regálu zahlédl) mi na hálčivce nezabere, a že se mám orientovat na Sanmite.
Což jsem udělal a uvidím, co na to přírustky na letorostech.

Nedávno jsem však použil Omite, jak jsem psal ve vlákně Hibernal, a zdá se, že populaci hálčivce do určité míry potlačil. Je však také možné, že pomohl jak děštivý ráz počasí, tak i rychlost růstu letorostů, které roztoči zatím nedokázaly konkurovat.
Při kontrole ve vinici jsem konstatoval, že i nově rašicí postranní očka jsou v lepší kondici než hlavní.
Omite ale podle mých informací hubí dospělce, nikoli vajíčka. Jak je to s instary mezi dospělcem a vajíčkem, teď nevím.

Také jsem hledal, co dalšího existuje na hálčivce, a narazil jsem na  Flumite 200, bohužel není v CZ registrován. Hubí jak hálčivce révového (Calepitrimerus vitis), tak i svilušky (- ovocná (Panonychus ulmi), - chmelová (Tetranychus urticae)).

-FD-

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?0:08
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika