Hibernal



Frany - (40) - 96.10 (?)
29.5.2013 12:34

Lokalita je v okolí Brna mimo vinařský region.
Kdybych nevěděl, že je celkově pozdě na "jarní" řešení problému s vlnovníky a hálčivci, odpověď by byla na jeden řádek. Problém jsem řešil jsem minulý nebo předminulý týden. Na svilušky jsem mohl nasadit Omite nebo Vertimec. Vzhledem ale ke skutečnosti, že v blízkém okolí létají včely, byl Vertimec mimo rámec použitelnosti. Aplikoval jsem tedy Omite. Protože však má ukončenou registraci, poohlédnu se po něčem dalším, možná po Nissorunu nebo Sanmite, i když u nich bych uvítal jinou formulaci :-). Oboje má být toleratní vůči Typhlodromu pyri, čehož aplikace bude zřejmě následovat. V tomto ohledu však uvítám rady zkušenějších.

Hálčivci jsou v okolí na slivoních a duranciích. Jestliže se nespecializují na jedno ovoce, možná by šla ochrana řešit jedním "vrzem".
Je potřeba se na to ještě podívat, nechci zůstávat v rovině spekulací.

-FD-

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                  
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 29.5.2013 11:32

Roztoče tam máte, to je tutovka. Možná hálčivec (zkadeření listů), možná sviluška (pavučinky), možná obé. Zajímalo by mne, s jakým prostředkem hodláte zasahovat? Prosím můžete upřesnit vaši pěstební lokalitu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Frany - (40) - 96.10 (?), 29.5.2013 12:34

Lokalita je v okolí Brna mimo vinařský region.
Kdybych nevěděl, že je celkově pozdě na "jarní" řešení problému s vlnovníky a hálčivci, odpověď by byla na jeden řádek. Problém jsem řešil jsem minulý nebo předminulý týden. Na svilušky jsem mohl nasadit Omite nebo Vertimec. Vzhledem ale ke skutečnosti, že v blízkém okolí létají včely, byl Vertimec mimo rámec použitelnosti. Aplikoval jsem tedy Omite. Protože však má ukončenou registraci, poohlédnu se po něčem dalším, možná po Nissorunu nebo Sanmite, i když u nich bych uvítal jinou formulaci :-). Oboje má být toleratní vůči Typhlodromu pyri, čehož aplikace bude zřejmě následovat. V tomto ohledu však uvítám rady zkušenějších.

Hálčivci jsou v okolí na slivoních a duranciích. Jestliže se nespecializují na jedno ovoce, možná by šla ochrana řešit jedním "vrzem".
Je potřeba se na to ještě podívat, nechci zůstávat v rovině spekulací.

-FD-

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 29.5.2013 12:50

Omite je účinné až od teplot 18°C výše. Nevím jak u vás v okolí Brna, ale u nás bych zatím vhodné dny pro tuto aplikaci spočítal na prstech jedné ruky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Frany - (40) - 96.10 (?), 29.5.2013 13:10

V pohodě. V měsíci květnu je dnešek 19. den s denním maximem nad 18°C.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 232.143 (?), 29.5.2013 18:17

Zdravím Vás p.FD!

Je to škoda, že máte Hibernal postihnutý kučeravosťou. Podľa Vaších snímok by mohlo ísť o Roztoča príp. Hálkovca viničového- Hyllocoptes vitis, Epitrimerus vitis. Podobné príznaky som mal na stolových sortách Kerťanka a Rúbanka, pod ktorými som nastlal netkanú textíliu zakrytú 5 cm ílovitej pôdy. Prílišné vlhko pod textíliou zrejme nerobilo dobre rastlinám. Oslabené kry s vedením na oblúky na jar snadno podľahli roztočom. Nepomohli ani viaceré postreky akaricídmi, výhony sa stále krútili a krpateli. Pre vyzrievanie dreva, pre kvalitu úrod a pre kondičný stav viničových krov je tento parazit sakramentsky nebezpečný. Samičky prezimujú v puklinách kôry a tým, že sa na jar presúvajú zo starších listov na mladé, kde kladú vajíčka, dochádza ke kontinuálnemu rozšíreniu cicavých škodcov a mladé letorasty chradnú. Môžete skúsiť Karathane či Sanmite ale v tomto čase bude efekt minimálny. Dáždivé počasie bude v otázke akarinózy na Vašej strane. V auguste však rozhodne akaricídy strieknite. Typhlodromus pyri je dobrá voľba. Keď ho introdukujete počas budúcej zimy, na jar 2014 ešte nemôžete čakať výsledky, to je Vám istotne známe. Ja som zatiaľ dravého roztoča nenasadil, omývam pred rašením drevo zbavené starej kôry 4-percentným roztokom Sulky.  Dá sa použiť aj 3% Sulikol K.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Frany - (40) - 96.10 (?), 30.5.2013 15:10

Uvažuji nahlas:

Do srpna daleko, roztočů příliš mnoho...
Na tažni vylomím zakrnělé výhon(k)y, kde je předpoklad koncentrace roztočů a zároveň žádného řádného vývoje. Ponechám nenapadené výhony. Ty jsou sice často na konci tažně, ale pro vývoj rostliny a pozdější ukládání zásobních látek jsou potřeba.

Co s tažni, kde je napadení po celé délce? Ponechávat je roztočům a neblahému osudu mi přijde nejméně vhodné?

Některé napadené mladší zapěstovávané kmínky (3. rok) bych klidně odstranil. Mám obavu, že by se v příštím roce beztak neprobudily. Místo toho bych se zaměřil se na zdravé letošní výhony od báze rostliny.

Na vinohrad bych aplikoval ještě 1x-2x akaricidy, abych aspoň sčásti eliminoval roztoče přesouvající se na mladší listy. Vycházím právě z informace, že roztoče opuštějí stanoviště několikrát za vegetaci. Tím pádem by je kontaktní, požerový nebo dýchací zůsob příjmu mohl zasáhnout. Může nastat problém s určením přesné doby aplikace. Nicméně prohra bez boje mrzí víc :-).

Díky za reakce...

-FD-

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 30.5.2013 15:27

Letos roztoči opravdu řádí. Zatímco tady v JČ to mám tak-nějak pod kontrolou, včera jsem dostal fotky mé výsadby révy na Moravě (Přerovsko) a málem mě ranila mrtvice. Listy jsou skoro sežrané hálčivcem. Protože zde nemohu efektivně zasahovat a tudíž provádět preventivní předjarní ošetření, funguje to tady tak trochu na "přírodní bázi". No a letošní sice dlouhá, ale mírná zima a vlhké jaro roztočům opravdu velmi přály. Takže se chystám do plné zbroje a nasadím "trvdou" kombinaci Sanmite + Nissorun. Nemám jinou možnost, musím zvládnout kompletní zásah v jednom dni. Jinak to půjde do kytek. Je to pech, zatímco na jednom konci republiky mi réva mrzne a na druhém ji zase žerou breberky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Frany - (40) - 96.10 (?), 30.5.2013 16:08

No, je to tak. Poslední roky réví omrzalo i zde na JM, zato s roztoči byl klid. Letos radost z rašení upravily roztoči. Naštěstí nas enologie stále baví...

Je mi líto, že máte vinohorad tak z ruky. To se pak podle aktuálního vývoje těžko zasahuje.

Zeptám se - proč kombinaci? Mám za to, že není problem v mechanizmu působení, ale spíš v tom, aby se látka dostala k recipientovi.
Předpokládám, že pokud si nemůžete dovolit rozložit ošetření do několika zásahů, budete postřikovat najednou. Potom v tankmixu beztak použijete prostředek proti peronospoře (a vhledem ke vzdálenosti od domova i padlí), plus roztočům, něco proti obalečům & co., dále Silwet, možná listovou výživu... tak mi připadají 2 kontaktní akaricidy na jednu havěť již moc.

-FD-

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 239.254 (?), 30.5.2013 18:40

Rozširovaniu akarinózy napomáha skôr suché a teplé počasie. Tak som to aspoň vtedy na jar vypozoroval. Spomína sa to aj v literatúre. Teraz máme naopak mokro a zimu. Pri miešaní prípravkov do kombi-postreku by som odskúšal už spomínaný prípravok Karathane NEW, ktorý nielen likviduje prezimujúce mycélia múčnatky na dreve- lepšie ako azoly a strobiluríny, ale pôsobí aj akaricídne. Ďalšia výhoda: zaberá aj pri nízkych teplotách.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 178.235 (?), 30.5.2013 18:53

Mám zato, že samotný Nissorun dost zabral."Opuchlé" listy révy sice zůstaly, ale list vegetuje a plní své zadání.Možná mírně omezeně.Jinak před sírou napříště odrabu borku a teprve pak havěť postříkám, jak radí Wimpi.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?0:08
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika