Budoucí zahrada - jak na to



host - 108.171 (?)
14.3.2009 7:09

Dobrý den, jsem tu nový, tak se předem omlouvám jestli jse ptám na něco co by se tu dalo dohledat a co už bylo zodpovězeno. 

Máme nové bydlení ke, kterému je i kousek zahrádky(139m čtverečních) a po celé ploše je tráva prorostlá mechem a na kousku této plochy by jsme chtěli udělat kus země kde by jsme pěstovaly cibuli, česnek,rajčata, atd..

Nevadí, když tuto půdu zryju teď v březnu nebo jak a co mám dělat..

Děkuji

Martin

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
host - 250.11 (?), 24.1.2009 11:15, zobrazeno: 19450x

Dobrý den,

jako úplní laici se chceme letos dostat k upravení naší zahrady, což je momentálně značně hrbolatý kus půdy. Prosím poradí někdo jak na to? Co nejdřív, co počká? Ještě nemáme ani oplocení a přemýšlíme čím začít. Jestli napřed pozemek (je v rovině) nějak zarovnat - chtěli bychom si to dělat sami, takže čím zarovnat a jak, nebo napřed oplotit? Pak zasadit stromy a co máme naplánováno, nebo raděj zarovnanou půdu zatravnit a budovat postupně? Nijak na to nepsěcháme, tady že musíme mít vše udělané letos, ale fakt nevím kde začít. nápady máme, plány kreslíme. Poradíte? Díky

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
new dawn - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (309) - 176.18 (?), 24.1.2009 17:51

V každém případě nejdříve srovnat a vyčistit. Řekla bych ale, že na to je nejlepší požádat traktoristu nebo alespoň někoho s Terrou (a p.), aby plochu zoral a uvláčel. Pak na srovnané ploše postavit plot. Pak záleží, jakou máte půdu, jestli třeba nebude potřeba nějak upravit. Potom můžete vymýšlet, co kam - rozvody vody, příp.EL, jezírko, bazén, kompost, altán, stromy atd. a podle toho, co budete chtít, pokračovat...  :-))  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 97.44 (?), 24.1.2009 18:36

Souhlasím s Lídou, nejdříve je důležité pozemek srovnat (určitě za pomocí mechanizace, neboť by jste na tom nechali ruce...).Já bych zvolil takovýto postup:
1. využil bych počasí a ještě teď pozemek povláčel, případně zoral - ornice ještě promrzne, drny se rozpadnou...
2. na jaře, když začne růst plevel, bych použil totální herbicit
3. znovu objednat stroj (stačí velmi pohyblivý tzv. bobek), který srovná, případně vytvaruje pozemek
4. kultivátorem (případně frézou) celý pozemek projet
5. Stáhnout plochu dorovna (já jsem provedl pomocí 5m fošny, kterou jsem táhl přes provazy, umístěné na krajích fošny)
6. vysét trávu a následně zaválcovat

Věřte, že i s pomocí mechanizace je té práce dost a pořádně si máknete. Sám jsem nedělal orání pozemku (dle bodu 1), jelikož se jednalo o obhospořádavanou půdů, samotné srovnání pozemku o výměře 800m2 mě přišlo na 1 500Kč (bobek měl práci tak na dvě hodiny), kultivátor máme vlastní.
Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 162.128 (?), 24.1.2009 21:23
take je dobre se rozmyslet, jestli chcete zavlahovku, a pripadne studnu a udelat je na zacatku. pri vlastni tvorbe zahrady jsme nejdrive sazeli velke stromy, ktere potrebuji nekolik let nez dorostou do krasy, a zamulcovali budouci kerove vysadby, do kterych jsme dali cast keriku, nejake cibuloviny aby bylo i prvni rok na co koukat. Postupne behem dalsich cca 3 let jsme doplnovali dalsi keriky a ujasnovali si, co se nam libi a co nikoli, a podle toho presazovali, nebo dokupovali. Nejprisernejsi prace nastala, kdyz jsme se rozhodli zmensit plochu travniku a rozsirit keriky, nebo zaožit uprostřed trávníku plochy vysypane kaminky, ruzne skalky atd. Odstranovat travnik je pěkná dřina. Jak jsem si nadávala že jsem na začátku tvrdošíjně trvala na tom, že chci hlavně velký trávník, a jen malý pruh pro keříky... to byla fakt blbost. Taky bych v prvním roce zasadila ovocné stromy, těm to taky trvá než začnou plodit.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 176.18 (?), 24.1.2009 22:32

Že je potřeba si rozmyslet rozvody vody a elektřiny jsem se zmiňovala. Ohledně osázení je potřeba zvážit nejdříve polohu pozemku vzhledem ke světovým stranám a směru převládajících větrů. také nadmořskou výšku a podle toho volit jak ovocné, tak okrasné stromy a jejich umístění.

K té zmínce o trávníku :nejjednodušší odstraňování trávníku je sundat drn a buď ho použít jinde, nebo dát do kompostu. Na původní místo dosypat zem (sundávala jsem na podzim asi 20m2 na nový záhon).  :-))  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Chalupář - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (303) - 236.3 (?), 25.1.2009 9:49

Jen dva postřehy, které mě letmo napadly:

a) V plotu udělat už na začátku dostatečně široká vrata nebo demontovatelný díl, aby se na zahradu v případě potřeby dalo zajet např. traktorem, bagrem nebo nákladním autem.

b) Nejméně pracný způsob zakládání záhonků je stávající porost postříkat totálním herbicidem (Roundup, Glyfogan aj.) a zrýt až po řekněme 3 měsících, kdy už je kořenový systém trochu zetlelý.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Hráběnka - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (391) - 242.231 (?), 25.1.2009 12:17

A jak je ta zahrada vlastně velká?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 250.11 (?), 6.3.2009 20:12

Děkuji za všechny reakce. Zahrada je velká přibližně 600m2. Zorat jsme nestihli, i když kontakt už máme. Ještě se poradím s traktoristou, ten čas tak neúprosně letí, že nevím jestli to stihnem. Vjezd na pozemek bude, ze zadu, tak snad když oplotíme tak bychom případně nechali zarovnání půdy zase na podzim.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 76.122 (?), 25.1.2009 12:59

Nejdřív se rozhodněte co na té zahrádce chcete. Jestli stromy, trávníček a pokud obojí tak co kam. Ať to potom nemusíte zase předělávat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 108.171 (?), 14.3.2009 7:09

Dobrý den, jsem tu nový, tak se předem omlouvám jestli jse ptám na něco co by se tu dalo dohledat a co už bylo zodpovězeno. 

Máme nové bydlení ke, kterému je i kousek zahrádky(139m čtverečních) a po celé ploše je tráva prorostlá mechem a na kousku této plochy by jsme chtěli udělat kus země kde by jsme pěstovaly cibuli, česnek,rajčata, atd..

Nevadí, když tuto půdu zryju teď v březnu nebo jak a co mám dělat..

Děkuji

Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika