Mučenka (Passiflora coerulea)



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
host - 116.220 (?) 
24.9.2008 11:12

jak si to tu tak pročítám, mohu vá jen závidět. já mám mučenku dva roky a co je nejhorší... NEKVETE!!! na jaře jsem ji ostříhala-dle rad odborné knihy- přihnojila, zalévala ale NEKVETE!!! možná bych jí zkusila zazpívat... prosím poraďte

díky Ro

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 186.98 (?), 24.9.2008 13:29

To je jednoduché. Jde o to jaký máte klon. Genetika je zde odpovědná zá úspěchy některých:-) Sám mám doma semenáč, který roste hodně bujně a květů se člověk nedočká. Jednou jsem ve skleníku vedle okurek mučenku dohnal k listům velkým jako dlaň a cca třímetrovým výhonům, květy nikde.  Kvetla mi jen jednou a to byla na jižním okně, vypečená slunkem a se zanedbanou zálivkou.
  To proč některým mučenky kvetou i malé je tím že mají květináři množený slaběji rostoucí klon, který rychle nastupuje do květu... přemnožuje se vegetativně. Stačí si pořídit řízky z té správné mučenky. Dobře živené a zalévané mučenky většinou kvetou méně než ty v bídnějším substrátu, přísušek může taky pomoci.

Krásné mučenky jsem viděl v Itálii, na zídkách nebo živých plotech, na úpalu. Semenáče jsou často bujnější a kvetou až při určité velikosti.

Karlos

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
micuko - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (712) - 19.202 (?), 24.9.2008 13:57

Ahojky, já tu moji dostala minulý rok na jaře.Měla pár kvítků a vypadala, že zimu nepřežije.Před prvnímy mrazy jsem ji vzala domů a ostříhala. Nechala jsem jen asi 30cm stvol a na něm malou větvičku s listy, 4 nebo 5 už přesně nevím.V tomto stavu vydržela až do jara, na východním okně a teplota mezi 10 až 15 stupni.Z jara začala obrážet a po zmrzlých, teda letos to bylo dřív, začátkem května jsem ji dala ven na terasu kde má slunce od 10 do 18 hod.(ještě teď tam je a pořád kvete) Od začátku jara až do půlky srpna dostávala denně vodu a hnojivo. Pak už jen vodu, a to je celé.Semenáč jsem si taky vloni vypěstovala a zatím nekvete, sama jsem zvědavá kdy se pochlapí a ukáže první květy.Přeji Vám ať ta vaše mučenka co nejdřív vykvete micuko

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 56.222 (?), 29.10.2008 21:56

Na jaře jsem koupila mučenku, dala ji na jižní okno v kuchyni, chráněné žaluzií, pilně zalévala, pak postavila na kaménky do misky s vodou. Mučenka byla krásná, hustá a postupně vykvétala. Poslední poupata jsem objevila včera. Až potud je to v pořádku. V pořádku ale není to, že jí asi za měsíc začaly blednout listy, pak žloutnout a upadat. Z husté liany se stalo téměř holé koště s blednoucími listy,  i když pořád kvetoucí. V čem dělám chybu??? Když ji teď dám na zimu na severní okno, kde je chladněji, myslíte si někdo, že ji zachráním? Budu vděčná za každý názor nebo radu, nechci ji chudinku umučit.

Jiřina

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 29.10.2008 22:47

Jiřino,  mučenka potřebuje nutně zazimovat.  Sestříhněte jí, přestaňte zalévat, teprve až téměř vyschne, tak vždy jen malinko zalít. A hlavně dát do místnosti, kde bude stálá teplota mezi 10°C - maximálně do 15°C. Severní okno nestačí !  Vhodná je nějaká nevytápěná chodba, nebo sklep u okénka.  V březnu ji pak přeneste do tepla, začněte zalévat a přihnojte ji.  Uvidíte, že bude pěkná.  Zdravím - Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 56.222 (?), 30.10.2008 21:45

Danielo, děkuji za radu, jen se nemůžu odhodlt ustřihnout celý stvol - vždyť z poloobrostlého koštěte udělám naprosto holý smeták! Jestli ta nebohá učenka zajde, bude to na Vás! A myslíte, že z toho pak půjde udělat řízky a zakořenit je ve vodě? Zkusím to, ale pochybnosti mnou přímo zmítají... Jiřina

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 56.222 (?), 30.10.2008 21:47

A navíc má na konci dvě malá poupata, která by určitě vykvetla. Ve vodě asi ne... Jiřina

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 31.10.2008 9:35

Jiřinko, ty řízky nedávejte do vody, ale zapíchejte je přímo do nové zeminy v novém květináčku.  Tu starou rostlinku nechte také, měla by na jaře obrazit.  Zdravím - Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
micuko - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (712) - 19.202 (?), 6.11.2008 8:21

Ahojky, Daniela má pravdu a já to stejné popsala o něco výš.Jiřinko, nemáte možnost dát ji příští rok třeba na balkon? Venku jí rozhodně bude líp.Já ji tam mám ještě nyní a je v pohodě, stále kvete a jen sem tam opadne nějaký ten lístek.Chudera přežila i když nedávno v noci přišel takový fičák a zhodil ji.Ničeho se nebojte jak psal pan Radim(v dobrém)je to plevel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 72.3 (?), 22.11.2008 21:10

chce to zimovat

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika