Mučenka (Passiflora coerulea)



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
host - 4.29 (?) 
8.8.2009 21:44

Dobrý den,

koupila jsem si tu klasickou modrou mučenku a pak ještě jednu růžovou, má německý název Císařovna Eugenie - nikde jsem ji na netu neobjevila. Má obrovské listy a docela hodně poupat, ale ještě nekvete (podle toho ji asi nepoznáte :-(

O pěstování jsem si vše našla, jen chci poprosit o radu, nemám jasno v tom jestli mohou být mučenky na terase na slunečním úpalu nebo chtějí pouze hodně světla a žádné přímé slunce. V Chorvatsku jsem tu coeruleu viděla na plotech na slunci, ale u té druhé si nejsem jistá.

Dala jsem květináče ke sloupům přístřešku na terase a doufala, že se po nich mučenky popnou. Teď jsem květináče schovala za sloupy, prý jim vadí horko od kořenů. Nějak každý píše něco jiného. Nemohu ji zakopat v květináči do země, nedosáhla by pak na konstrukci. Poradíte mi prosím?

Lucie

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 173.118 (?), 10.8.2009 15:39

Dobrý den - mučenku pěstuji víc jak 10 let zapuštěnou do země a na podzim vyrytou a ostříhanou v chladné, vzdušné místnosti. Při vyjmutí ze země a stříhání ji rozdělím nožem na dva díly a tím ji rozsadím a na jaře někoho obdaruju.Moje mučenka dorůstá několika metrů, tak proč by nedosáhla na konstrukci? Přeji mnoho zdaru Olga

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 186.84 (?), 25.8.2009 9:47

Dobrý den, pěstuji modrou mučenku a můj příbuzný o patro výš rovněž.V létě jsou rostliny venku.Na té mé jsou t.č. tři plody.Bohužel nevím, jak došlo k opylení, jediné,co mohu říci, že modrá mučenka je nejspíše cizosprašná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Rauco - (1) - 199.219 (?), 12.11.2012 15:13

Zdravím úspěšné pěstitele,

Právě jsem se vrátil z Belgie kde mi mučenka velmi učarovala a přemýšlím nad jejím pěstováním. A jak to tady tak čtu tak si nejsem uplně jistý, zda-li je dobrý nápad kupovat semena. Jestli jsem to správně pochopil, pořídit si řízek je mnohem lepší, protože vím z jakého klonu to je.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 216.70 (?), 16.3.2013 23:35

Pěstování přes léto na zahradě v 500 m.n.m. s ponecháním v zemi a zmznutí. Na balkoně mě tato mučenka při nechráněném zimovaní ve velkém plastovém květináči po zimě i obrazila ze spodní části, která vydržela mráz. Záleží ale na zimě. Zkoušel jsem sprášit utrženým prašníkem bliznu toho samého květu a vytvořily se plody bez rosolovitého vnitřku - prostě prázdné jako vyfouklé vajíčko. Při vzájemném sprášení stejným způsobem základního druhu a klonu této mučenky - Constance Elliot (bílý květ), se vytvořily plody, které na zahradě dozrály. Měly temně červený rosolovitý vnitřek fádně sladký.  Pronikavé aróma, jaké má klasická jedlá mučenka marakuja, co se dává do jogurtu neměla. Sníst se to dalo, ale jen jako zajímavost.         

Plody mučenky modré  a jejího klonu Constance Elliot
Plody mučenky modré a jejího klonu Constance Elliot
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 216.70 (?), 16.3.2013 23:41

Dokládám vnitřek plodu 

plod mučenky Passiflora coerulea
plod mučenky Passiflora coerulea
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 216.70 (?), 16.3.2013 23:58

Celkový pohled na plodící mučenku na plotě. V blízkosti i fíkovník volně v zemi, který přes zimu zmrzne a asi z 10-30 cm pahýlů obrazí s vytvořením plodů, které nedozrají, neboť v této výšce 500 m.n.m.  skončí teplé léto, jak když utne a pak je již studeno a sychravo, což je konec pro fíkovník, který ustrne v růstu, listy opadají a je konec.      

plodící mučenka
plodící mučenka
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika