Usychání vršků rajčat



host - 243.114 (?)
8.7.2022 10:13

Na první fotce to vypadá na poškození herbicidem, nejspíše ze substrátu.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.142 (?), 8.7.2022 9:22

Všem (skoro) rajčatům se kroutí spodní listy více či méně, nebo vůbec. Zpočátku jsem taky pátral po příčině, jestli to není nějaká svinutka (chodíval jsem na selekci brambor) a stejně jako vy pátrání zanechal s tím, že to ničemu neškodí, rostliny prospívají a je zbytečné se pídit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?), 7.7.2022 20:26

pane PP, máte pravdu, je to nesmyslné, byla by to první rajčata spálená od spirál a to už se za roky používání na spirály obtočily desetitisíce rostlin. Walter 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 7.7.2022 15:15

To mne mrzí a omlouvám se za radu, která nefungovala. Ale možná je na správné stopě SPCH. Jsou ty spirály kovové? Ale ona i umělá hmota se dokáže rozpálit na vysokou teplotu, pokud do ní praží slunce po dlouhou dobu. A na vrcholcích není mnoho listí, takže není ve stínu.

Jsem ale stále přesvědčen, že je to něco fyziologického spíš než patogen. Zkuste vyměnit některé tyče třeba za bambus nebo dřevěnou laťku. Ale ty kontejnery nechte stejně zastíněné, sice nemá být už tak jasno, ale pro jistotu.

A ještě otázka: v jakém substrátu, směsi či zemině rostou? Mícháte do toho půdu ze své zahrady?

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
D.Kumsta - (4) - 228.30 (?), 8.7.2022 10:37

Co mi bylo řečeno od jíných tak že je to prý od zahradního substrátu který je z trávy a dalších vecí. A že prý jak se to stříka BOFIXEM tak to je tam i v tom substrátu. Plody z kvetu uaichají. Ale jak Ríkáte necháme to matce přírodě nic stím dělat nebudu. Míchám domácí hlínu se zahradním substrátem a hnojem. Děkuji všem za info. Posílám jestě foto.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 9.7.2022 16:26

Tu zeminu ze zahrady berete stále z jednoho místa? Není náhodou v jeho blízkosti ořešák? A kolik procent z toho mixu je ta domácí půda? Slibuju, že je to můj poslední šílený nápad. wink

Nicméně jsem, netuše nic o juglonu, pěstoval rajčata ve vzdálenosti asi 6 metrů od kmene ořešáku a ty projevovaly podobné poruchy těm vašim. Tak jsem tam vysel mrkev, která, jak jsem se dočetl, je prý málo citlivá na juglon. Ale ani té se nevede valně. Je taková zažloutlá a mrňavá. Juglon je de facto přírodní herbicid.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
D.Kumsta - (4) - 228.30 (?), 11.7.2022 16:39

Ne ořešák tu nemám. Ale děkuji za info.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 11.7.2022 20:59

Tak další falešná stopa.sad

A jen na okraj: lepší se to? Totiž nelze očekávat, že by se postižené listy či květy "spravily". Ty už jsou nenávratně poškozené. Rostou rajčata dál a mají další listy a květy? Pokud ano, jsou ty nové už v pořádku?

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 243.114 (?), 8.7.2022 10:13

Na první fotce to vypadá na poškození herbicidem, nejspíše ze substrátu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 141.129 (?), 9.7.2022 17:16

Substrát otráví celé rajče. Letos se máti kroutily vršky ukrutně, ale úrodu má velkou (zatím zelenou). Osobně mysllím, že to je reakce na suchý vítr, bylo teplo a foukalo, pokud najdu fotku, co to udělalo s růží, tak jí přidám. Všeobecně takto reaguje rostlina na rozdíl denní-noční teplota a sucho.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika