Sázení melounu vodního z předpěstovaných sazenic



host - 186.217 (?)
2.6.2007 14:34

Dobrý den,

letos pěstuji melouny teprve 2.rokem, ale povedly se mi už loni.Také jsem měla sazenice předpěstované doma na okně a vytáhlé, po zasazení do zahrady tak jak narostly, asi před 14 dny, pod netkanou bílou folii / lze také foliový dírkovaný tunel/ se do týdne spravily a rozrůstají se, hlavní je asi slunce, tj.rozptýlené světlo a teplo a také dobře vyhnojené místo.Dělám to tak, že kolem záhonku částečně zapustím plastové 2 l láhve plné vody, pod uzávěr upevním netkanou textilii, rozprostřenou přes celý záhon (podle Receptáře). Voda má velkou výhřevnost, obklopení rostlin (rajčat, papriky, okurek) v časném jaru naplněnými PET lahvemi s vodou velmi urychluje růst těchto teplomilných rostlin, pokud není skleník..

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 73.14 (?), 31.5.2007 20:47, zobrazeno: 33451x

Dobrý den - může mi někdo poradit?

Budu sázet meloun vodní (polní) z předpěstovaných sazenic které se neúměrně vytáhly. Je možné sazanice zasadit hlouběji (podobně jako rajčata) - s tím že část stonku v zemi zakoření? A nebo se u melounu nic takového nedělá a spíše riskuji zě část stonku v zemi uhnije? Děkuji...

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 186.217 (?), 2.6.2007 14:34

Dobrý den,

letos pěstuji melouny teprve 2.rokem, ale povedly se mi už loni.Také jsem měla sazenice předpěstované doma na okně a vytáhlé, po zasazení do zahrady tak jak narostly, asi před 14 dny, pod netkanou bílou folii / lze také foliový dírkovaný tunel/ se do týdne spravily a rozrůstají se, hlavní je asi slunce, tj.rozptýlené světlo a teplo a také dobře vyhnojené místo.Dělám to tak, že kolem záhonku částečně zapustím plastové 2 l láhve plné vody, pod uzávěr upevním netkanou textilii, rozprostřenou přes celý záhon (podle Receptáře). Voda má velkou výhřevnost, obklopení rostlin (rajčat, papriky, okurek) v časném jaru naplněnými PET lahvemi s vodou velmi urychluje růst těchto teplomilných rostlin, pokud není skleník..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 77.161 (?), 3.6.2007 10:28

Díky za tip. Meztím jsem zjsitil že melouny patří do skupiny  okurkovitých - takže udělám srovnání - část zasadím tak jak je a část až kousek pod děložní lístky.  Fólii používám přes celý záhon - z netkané textilie, černou. Černá fólie se více ohřívá než bílá, což je pro meloun důležité... (vyhřátá zem rovněž v noci trochu hřeje, podobný efekt jako PET láhve s vodou...)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 37.74 (?), 4.6.2007 1:03

Meloun vodní pěstuji již 5. rok (viz Rekordní úroda  melounu v Praze) a již nějaké zkušenosti mám.

1. meloun vodní je schopen vytvořil kořeny ze stonku, za příznivých situacích (vlhko, teplo) dokonce rychleji a lépe než se zdá

2. sadbu je lepe rozdělit do 2 várek, 1. varku na 2. polovinu května,  další až začátkem června. Stejně tak i sázím semena

3. černou folii používám, je určitě přínosem, nepoužívám ale na celý záhon, velké výhonky mohou zakořenit, což u folie na celém záhonu nelze. Používám folii jen u sazenice cca 40 x40 cm

S pozdravem Josef Novotný

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 10.226 (?), 21.6.2007 18:03
Je třeba meloun zaštipovat?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 186.217 (?), 3.7.2007 15:55

Dobrý den,

děkuji za upřesnění strategie pěstování melounů, narok se pokusím zasadit sazenice na malou černou folii a ve dvou turnusech, jak radíte.Letos jsem si myslela, jak mám prosperující rostliny, nasadily a mají plno plodů, ale po současných zvratech počasí (napřed vedro a sucho, teď časté přímo průtrže mračen) se mi zdá, že bez zjevné příčiny asi na 2 šlahounech začaly vadnout listy. Plody ležící na zemi se mi loni některé ve vlhku zkazily, podkládat se je bojím, protože se mi zdá, že usychající listy jsou na šlahounech, kterými jsem trochu pohnula, když se "vydaly" ze záhonu někam nevhodným směrem. Nemají se melouny rovněž ošetřit postřikem a jakým, když v sousedství na zahradě jsou okurky, rajčata a lilky, které jeví i přes umírněné použití postřiků známky nějaké nejspíše plísňové choroby a současně nechci mít ze zahrady vyloženě "jedovou chýši"? Děkuji za Váš názor a radu, budete-li mi moci odpovědět.

S pozdravem Jarmila Flajšarová

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 37.74 (?), 20.7.2007 1:05

Pěstuji melouny již několik let, velmi úspěšně, letos to opět vypadá na několik desítek plodů, proto si dovolím dát něketré své postřehy:

1. není nutná chemická ochrana. jedina ochrana je nutná proti slimákůum

2.I mě se stalo, že sazenice "zašla", s tím neumím nic dělat, ale byla jediná z 15.

3. Nevhodné počasí sice bylo, ale teď je už pro ně báječně, rostou jako z vody, ten největší už má minimálně 5 kg, nevím ale jestli překonám loňský rekord (16,95 kg)

S pozdravem Josef Novotny

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 41.30 (?), 13.8.2007 0:53

Dobry den,

rada bych se zeptala, cim je mozno melouny hnojit, pokud byly vysazeny na nevyhnojene misto. Koupila jsem si jen tak z legrace 1 sazenici na trhu. Roste jako Adela, kvete, avsak melouny se na ni netvori.

Dekuji za odpoved

Věra Nossková

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 70.41 (?), 1.4.2009 15:41

dobrý den, můžete mi prosím poradit v jaké vzdálenosti od sebe je ideální sázet sazenice melounů? děkuji Aleš

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 12.49 (?), 11.3.2008 13:41

Melou bych nikdy nesázel jako rajčeta. Je jedno, jak je stonek dlouhý.

Moje doporučení: Před přesazením předpěstovaných melounů si dej na záhon igelit a udělej do něho díry pouze tam, kde vysadím meloun. Tímto zabráníš uhnití rostliny (plodu) a zabráníš škůdcům, aby se tam dostali.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika