Roubování melounů a okurek



host - 165.135 (?)
10.5.2010 18:53

Jak to u Vás vypadá, už máte melouny venku? Já bydlím na jižním Slovensku a melouny už vegetují 10 dní venku na záhoně. Počasí zatím přeje je teplo a dusno i v noci až14 st. celsia a neustále prší. Předpěstování sadby trvalo rovný 1 měsíc a melouny měly 3 pravý list. Když sadbu sadíte ven okolo 15.5.,tak stačí vysít semena okolo 10.4. a sadba by měla být perfektní. Ranější výsev je dobrý, když sadbu sadíte do folie nebo skleníku.Letos jsem nerouboval nebyl čas a tady rostou melouny volně na poli jak z vody i bez roubování. Na to si myslím potřebujete lepší podmínky.Skleník nebo aspon folii. Jery

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
host - 106.118 (?), 23.4.2010 6:21

Rouboval jsem před týdnem, podnož Sprinter a zkušebně i na cuketu(nic jiného už jsem nesehnal). Roubovanci okurka Charllote, melouny Jánošík, Crimson Sweet, Sugar Baby. Roubováno jazýčky do boku a sesazení, zavázání nastříhaným mikroténem, ponecháno v pokojové vlhkosti. Po týdnu všechny okurky drží, jen se rostliny kroutí rozdílným růstem stonků, vyštípnutý výhonek podnože mezi palístky. Melouny byly při roubování velmi slabé a vytáhlé, odešly do jednoho, zajímavé je, že od kořenů. (B na dopěstování je letos hodně slabý substrát, mám problém i s rajčaty, není v něm ani stopy rašeliny, ani jílu, nedrží v něm kořeny a rychle vysychá, je to nějaké dřevo). Melouny jsem zkusil na podnože, kde se neujaly jazýčky z boku způsobem, že jsem zahrocenou špejlí podnož napíchl shora a klínovitě seřízlý meloun zasunul (spíš přisunul, podnož jsem pokaždé natrhl), zajistil kolíčkem. Zatím 3 dny pod mikrotenem melouny žijí.

Potřeboval bych poradit, jak napichovat podnož zvrchu, pokaždé se mi příčně roztrhne a pak je to roubování jakoby do rozštěpu. Dnes budu zkoušet znovu.

Jarda

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
honzel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (134) - 73.130 (?), 23.4.2010 20:44

Zkoušel jsem roubovat cimson sweet na sprinter a tykev jsem vysel po loňské zkušenosti o více než týden dříve. Ale stejně rozdíl stonků byl zhruba dvojnásobek. Tak jsem se ani nepokoušel o jazýčkovou kopulaci a všechno jsem dělal tou výše popisovanou metodou zapíchnutím do stonku. Úspěšnost vypadá na 10 až 20 procent. Chtěl bych se zeptat, po jaké době mám odřezávat děložní lístky tykve, případně neustále snažící se vyrůstající pravé listy tykve? Mám to už přes týden přikryté pro dosažení maximální vlhkosti v minipařeništi a to taky nevím, jestli už ty odkrýt, případně přesadit do větší nadoby - kořeny lezou z květináčku. Nerad bych o ty 2-3 přišel. Děkuji za radu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 141.24 (?), 27.4.2010 22:32

Připojuji opět nějaké zkušenosti s roubováním + foto. Roubuji vše do boku jazýčkovým přikájením, výborně se to ujímá, po týdnu odřezávám vršek tykve, po dvou týdnech kořen okurky. Nestejná síla podnože a roubu mi tolik nevadí, mikrotenovou páskou to srovnám. Pokud mám ztráty, tak uhnitím kořene před roubováním i po ujmutí a odříznutí kořene okurky. Nově používám substrát Mykoflor s mykorhizní symbiozou. Není lepší než předchozí, uhnily mi v něm dva melouny již na tykvi, částečně vyklíčená inkrustovaná semena cukety, které jsem pěstovala pro babičku. Nevýhoda tohoto substrátu je, že se nesmí používat Previkur, protože by se zničila užitečná houba. Struktura substrátu Mykoflor je vlákmitá světlá rašelina s větvemi, rostliny se špatně oddělují při roubování, takže v substrátech budu zkoušet dál.

Hadovky již mám hotové, dvě pro svou potřebu zasazené ve skleníku, melouny stále ještě roubuji, dnes jsem roubovala nakladačky.  J

Tribute F1 na Sprinteru z výsevu 1.3.
Tribute F1 na Sprinteru z výsevu 1.3.
Detail srůstu po týdnu od roubování
Detail srůstu po týdnu od roubování
okurky týden po roubování
okurky týden po roubování
meloun 14 dní od roubování
meloun 14 dní od roubování
další meloun několik dní po roubování
další meloun několik dní po roubování
nakladačky Zuzana před roubováním
nakladačky Zuzana před roubováním
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 117.205 (?), 28.4.2010 23:19

Dobrý den, mám dotaz, jeto již 14 dní co jsem dal na vyklíčení (miska s vodou) Tykev Sprinter a stále nic. Melouny vzešli po 4 dnech. Čímto může být? Jsem začátečník. Děkuji Všem za rady. Pavel

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 191.158 (?), 10.5.2010 14:07

Mi vschází špatně úplně všechno. Nejlíp na tom byly okurky, Sprinter a Fíkolistá dopadly docela bledě. Vschází hodně dlouho a to je přímo rozmazluji a chovám v "plínkách". Okurek se mi pár podařilo naroubovat a již ve foliáku kvetou. Co se týče melounů tak mám roubování s polovičním úspěchem ALE. Když už rouby srostly tak mi většina rostlin uhynula a to z důvodu že podnož nerostla! Buďto odspod uhnila nebo šla lehce vytáhnout a byla bez kořínků. Teď nazvu věci pravým jménem - substráty stojí letos za houby. Takové problémy s růstem jsem nikdy neměl. A to jsem vystřídal několik druhů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 165.135 (?), 10.5.2010 18:53

Jak to u Vás vypadá, už máte melouny venku? Já bydlím na jižním Slovensku a melouny už vegetují 10 dní venku na záhoně. Počasí zatím přeje je teplo a dusno i v noci až14 st. celsia a neustále prší. Předpěstování sadby trvalo rovný 1 měsíc a melouny měly 3 pravý list. Když sadbu sadíte ven okolo 15.5.,tak stačí vysít semena okolo 10.4. a sadba by měla být perfektní. Ranější výsev je dobrý, když sadbu sadíte do folie nebo skleníku.Letos jsem nerouboval nebyl čas a tady rostou melouny volně na poli jak z vody i bez roubování. Na to si myslím potřebujete lepší podmínky.Skleník nebo aspon folii. Jery

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 112.32 (?), 11.5.2010 8:14

Vyséval jsem po 1.dubnu, podnože Sprinter a pak z nedostatku i Cuketu, jako rouby okurku Charlotte, melouny Sugar Baby, Crimson Sweet a Jánošík. Metoda jazýčková kopulace a zasunutí roubu do otvoru mezi děložními lístky. Výsledky značně ovlivnila kvalita substrátu B, pro výsev a výsadbu i od Gardenia, která byla letos opravdu katastrofální, uhnívání, plísně. S okurkou výsledky na Sprinteru dobré, úspěšnost cca 70%. Melouny jazýčková kopulace, vždy od kořenu melounu uhynul, 20% ujmutí při roubování mezi děložní lístky. Hodně jsem si pomohl, když jsem shodil poličku a již ujmutými a narostlými roubovanci. Úspěšně naroubované a vzrostlé okurky na cuketě- stonek cukety začne po nějaké době měknout, ohýbat se a sazenice nenávratně hyne, cuketu tedy ne. Jarda

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kšely - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (216) - 214.135 (?), 11.5.2010 10:28
Podnož mi odcházela, když jsem brzy odřízla děložní listy. V poslední várce jsem je ponechala / na videu z Asie tomu tak bylo/ a zdá se, že je to ono. Rostlinám vysazeným na stanoviště usychají samy a rostliny přitom velmi dobře prosperují. Tolik okurky. S melouny úspěšnost nulová. Buď jsem se netrefila se stářím podnože, to nejčastěji, nebo roub nepřirostl. MH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.252 (?), 14.5.2010 15:11

Tak mne zostali štyri uhorky šalátovky, asi desať nakladačiek a jeden žltý melón. Všetko má po dva pravé lístky ale rastie slabo,  radšej som to všetko zasadila do skleníka, lebo v tých kelímkoch to všetko kapalo. Asi zlá hlina, miešala som výsevný substrát s kompostom. Som maximálne sklamaná, lebo za tie peniaze čo som nakúpila sprinter, figolistú, melńy, som mohla kupovať melóny celé leto. Hókus pokus nevyšiel. Predvčerom som navrúblovala poslednú dávku červených melónov na sprinter, je to už dosť neskoro, ale dúfam, že mi aspoň zo dva zostanú. Žlté som znova vysiala, budem ich sadiť nevrúblované. Zdalo sa to také jednoduché, ale teória je teória a prax je prax.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
meffik - (2) - 2.163 (?), 14.5.2010 15:18

poraďte kde sehnat roubovací kolíčky. děkuji moc

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika