Rajčata a papriky na balkoně? Jak na to?



Stránky: 1,  2   
host - 174.178 (?) 
19.5.2009 16:14, zobrazeno: 42600x

Dobrý den všem. Předevčírem jsem si koupil v holešovické tržnici už vyrostlé sazenice keřičkových rajčat (5ks) a paprik (červených, žlutých, 5ks) s tím, že si je zasadím na balkoně do truhlíků. Chci se zeptat jak správně tyto rostlinky zasadit?Jaký rozestup mezi nimi v truhlíku? Jestli to zasadit i s těmi kelímky ve kterých to nebo jestli vyndat z kelímků a kořeny trošku rozstřepat? Jestli už mohu mít v tuto dobu rajčata a papriky na balkoně přes noc? Jak se o ně starat? Nějak zastřihovat  (třeba žluté listy, aby měla rostlinka víc síly růst) nebo prostě nechat volně růst, abych měl, co největší úrodu? :) Rajčata později asi připevnit nějakými tyčky? I když mi bylo řečeno, že keříčková rajčata vyrostou max. do půl metru. Jsem naprostý laik a začátečník a budu rád za každou radu..Zítra bych je rád zasadil do truhlíků :) Děkuji moc všem...

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 55.26 (?), 19.5.2009 20:38

Trochu moc otázek, pokusím se aspoň některé zodpovědět. Rozestupy zatím nevím, musím přeměřit truhlík, vy kterém rajčátka pěstuju. Pro papriky by byl truhlík myslím malý, ty bych dala po jedné do velkého květináče, kdysi jsem je tak pěstovala. Kelímky - no, záleží, v jakých jsou. Pokud z umělé hmoty, tak samozřejmě sadit bez kelímků. Pokud jsou v rašelinových, sadit v nich, časem se rozpadnou. Kořeny neroztřepávat, porušil byste ty nejjemnější kořínky a rostlina by se dlouho vzpamatovávala. Prostě vyklepnout s citem z kelímku a ihned zasadit, lehce zalít. Rajčata můžete trochu víc zapustit do půdy, obrazí kořínky a bude silná. Ani rajčata ani papriky nijak nezastřihuji, ale možná má někdo jiný postup. Pokud by se to začalo chovat jako Adéla, tak asi ano, usměrnit je. Tyčky - no, pokud by se rajče vyvracelo, tak proč ne. Vloni mi taky jedno keříčkové rajče poněkud přerostlo, dala jsem tedy tyčku. No a občas určitě přihnojit, opatrně. Nepřelívat, nenechat vyschnout. A ještě na závěr bych asi proběhla všechny minulé diskuze a zcela jistě se tam něco na toto téma najde. Držím palce, ať se daří. A věřím, že ještě někdo poradí, víc hlav víc ví.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 174.178 (?), 19.5.2009 20:57

Děkuji mnohokrát!! Dobře, takže rajčata dám do truhlíku ve velikosti 80 délka x 14 šířka x 13 výška více do hloubky než papriky. Vejde se jich do tohoto truhlíku pět? Nebo je to moc?

Mohu dát třeba pět paprik do jednoho velkého kyblíku? Jakou potřebují hloubku? Asi větší než rajčata, že?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 97.44 (?), 19.5.2009 21:09

Píšete, že jste koupila keříčkové rajčata, ale už nepíšete druh. Pokud to jsou chery rajčata, tak do 80 cm truhlíku bych dal 3 ks, pokud klasické, tak bych použil větší nádoby (min. 10 l kyblíky) a sázel bych po jedné. Papriky já osobně řeším (mám málo vzrůstné) také do kyblíků, sázím po dva kusy do nádoby.
Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 174.178 (?), 19.5.2009 21:57

Cherry to nejsou to vím, nějaké klasické keříčkové. Nezdá se Vám 3 ks do truhlíku o velikosti 80cm málo? Pokud ne, tak samozřejmě zasadím, tak jak mám. Truhlík ale nemá díru, je to problém? Většina truhlíků nemá dole díru, tak jak na to? :-/

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 224.2 (?), 19.5.2009 22:15

Díry udělejte vrtačkou (pozor aby truhlík nepraskl) nebo v kleštích pořádně nažhavte nad svíčkou tlustý hřebík a tím pak díru propálíte. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 174.178 (?), 19.5.2009 22:20

Díky a máte nějaký tip, co dát pod ty díry? Mám na balkoně nové dlaždičky a nerada bych si je zničila... A těžko asi seženu tak velké mističky pod tak velké truhlíky :(

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 174.178 (?), 19.5.2009 22:25

A ještě, mám nad vytvořené díry něco dát? Myslím, že jsem někde četla, že se nad díry něco dává, ale už nevím co :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 242.234 (?), 4.5.2010 11:26

Já jsem tam nic nedávala jenom jsem koupila rašelinu na pěstování zeleniny (pozor je více druhů). Do otvorů se dáva pokud pěstujete pokojové rostliny nebo palmy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 242.234 (?), 4.5.2010 11:23

Když neseženete tak velké misky tak tam kupte jednoduše nějaký podnos nebo tablet.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika