Pomáhá lunární kalendář?



   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8   
                     
jfalta - (39) - 220.94 (?) 
10.2.2013 21:00

Co se tyka tve falzifikovatelnosti, co treba tohle?  Podle informací z webu se podstatná lunárních kalendářů odvozuje od výzkumu biodynamičky Marie Thunové z 50. let. Její výsledky měl potvrdit podrobný výzkum Hartmuta Spiesse, ale tomu se nepodařilo ani po mnohaleté snaze dojít ke stejným výsledkům. Když už jsme u biodynamického zemědělství, tak to by kriteriem falzifikovatelnosti neprošlo...

Tvá poznámka o agrokorporacích je trochu mimo. Kdyby tam nějáký vliv Měsíce byl, tak by se jim určitě vyplatilo se jím řídit. Většina peněz není v prodeji semínek pro malopěstitele, ale v produkci zemědělských plodin, kterou by tak mohli s nevelkými náklady zoptimalizovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
marmisa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 69.62 (?), 10.2.2013 22:11

Je to asi dvanáct let, co jsem si v knihovně půjčila knižku o vlivu měsíce (už nevím, jak se jmenovala) a její součástí byl lunární kalendář pro zahradkáře pro ten rok a pro rok příští. Pamatuji si, že pletí záhonu se mělo provést 21. června. Třetinu záhonů jsem vyplela toho 21. Třetinu dva dny předtím a třetinu dva dny po jednadvacátém. Počasí bylo pořád stejné.  No a k mému překvapení na záhoně ze 21.6. bylo oproti druhým až do podzimu o hodně míň plevele. To samé i další rok, kdy byl nejhodnější termín 23. června.
V minulosti jsme asi pět let sázeli to samé při různých fázích měsíce a od té doby už asi dvacet let  co se sklízí nad zemí, sejeme nebo sázíme asi týden po úplňku a co se sklízí pod zemí, tak zase asi týden před úplňkem.
Ať je to vědecky podloženo nebo ne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 36.59 (?), 11.2.2013 21:17

Dobrý večer, chystám sa vysiať paradajky niekedy v polovici marca. Ktoré dni v marci sú teda pre výsev paradajok podľa lunárneho kalendára najvhodnejšie? Ďakujem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 4.7 (?), 12.2.2013 12:09

...vikendy. Vtedy mam na to (podla lunarneho kalendara) cas. Inokedy chodim (podla lunarneho kalendara) do prace.smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jan pěstitel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (243) - 232.109 (?), 12.2.2013 13:41

Pěstování na zahradě je v první řadě o ohýbání hřbetu při péči o ni.  Vlivu měsíce a třeba i nějakému tomu zaříkávání na choroby, škůdce a plevele nevěřím.  Zajímalo by mě jaké zkušenosti s pěstováním v praxi mají tvůrci lunárního kalendáře. Jestli vůbec někdo z nich něco někdy pěstoval. Takové věci jsou jen na efekt a někomu dokáží provětrat třeba i peněženku pokud je opravdu pořádný nadšenec.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 182.227 (?), 12.2.2013 14:47

V tom lednu jsem, kromě sbírání slimáků, ještě jednu věc prošvihnul.Našel jsem v jednom časopisu velký lunární kalendář a byly zde i dny, kdy je nejlepší úklid..Žena mě určitě v nevhodné dny nutila si uklidit po sobě rozházené svršky.Mohl jsem si práci odložit třeba i o tři dny.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jan pěstitel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (243) - 233.215 (?), 12.2.2013 15:57

K těm slimákům a argumentu, že příručka není jen pro ČR. Žádná univerzální příručka pro všechny regiony nemůže fungovat, je pěkné bádat, ale musí se při tom taky trochu uvažovat a mít praktické zkušenosti. Doba výsevu v různých klimatických pásmech je přece rozdílná. Nemůžeme házet do jednoho pytle ČR v lednu a jižní státy v lednu...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
deerslayer - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (489) - 84.120 (?), 12.2.2013 16:16

No, považujem ten lunárny kalendár za takú módnu záležitosť... Lunárny kalendár, Gangnam style, EMO, Depeche Mode, Michael Jackson, Mayský kalendár, Y2K,...reálne neoveriteľné... navyše ja, ktorý sa dostanem na záhradu 2-3x do týždňa (skôr 2x),sa takisto ako niekto z mojich predrečníkov, riadim skôr podľa aktuílneho počasia a predpovede...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jan pěstitel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (243) - 234.97 (?), 12.2.2013 16:40

Já bych podobné věci přirovnal rčením. Zdravému neublíží a nemocného nevyléčí. Ale pokud někdo píše, že výsadba podle lunárního kalendáře má vliv na houbové choroby, tak mě to tak příjde, že si z nás dělá legraci a nebo si autor nějaké brožury udělal legraci z něho. Trochu mě to přípomíná film Jáchyme hoď ho do stroje. Rychlost klíčení semen záleží krom počasí i na hloubce výsevu, nevím jestli chodili s posuvným měřítkem aby na všech záhonech byla nad semeny stejná vrstva zeminy a jestli odměřovali zálivku atd... Tohle si člověk neznalý věci vůbec neuvědomí a pak to přikládá měsící.

Ale kdo ví Áááůůů wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
marmisa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 69.62 (?), 12.2.2013 21:15

Pane Jane pěstiteli,
to jo, to máte pravdu. Někteří z nás, co přikládáme vlivu měsíce jakýs takýs vliv, jsme za ta desetiletí pěstovaní rostlin neznalí věci. Ještě, že jste nás poučil :-)
Odložte svoji nedůvěřivost a zkuste to.

Aááůůů  cheeky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika