Pomáhá lunární kalendář?



marmisa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 69.62 (?)
12.2.2013 21:15

Pane Jane pěstiteli,
to jo, to máte pravdu. Někteří z nás, co přikládáme vlivu měsíce jakýs takýs vliv, jsme za ta desetiletí pěstovaní rostlin neznalí věci. Ještě, že jste nás poučil :-)
Odložte svoji nedůvěřivost a zkuste to.

Aááůůů  cheeky

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8   
                     
jfalta - (39) - 220.94 (?), 10.2.2013 21:00

Co se tyka tve falzifikovatelnosti, co treba tohle?  Podle informací z webu se podstatná lunárních kalendářů odvozuje od výzkumu biodynamičky Marie Thunové z 50. let. Její výsledky měl potvrdit podrobný výzkum Hartmuta Spiesse, ale tomu se nepodařilo ani po mnohaleté snaze dojít ke stejným výsledkům. Když už jsme u biodynamického zemědělství, tak to by kriteriem falzifikovatelnosti neprošlo...

Tvá poznámka o agrokorporacích je trochu mimo. Kdyby tam nějáký vliv Měsíce byl, tak by se jim určitě vyplatilo se jím řídit. Většina peněz není v prodeji semínek pro malopěstitele, ale v produkci zemědělských plodin, kterou by tak mohli s nevelkými náklady zoptimalizovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
marmisa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 69.62 (?), 10.2.2013 22:11

Je to asi dvanáct let, co jsem si v knihovně půjčila knižku o vlivu měsíce (už nevím, jak se jmenovala) a její součástí byl lunární kalendář pro zahradkáře pro ten rok a pro rok příští. Pamatuji si, že pletí záhonu se mělo provést 21. června. Třetinu záhonů jsem vyplela toho 21. Třetinu dva dny předtím a třetinu dva dny po jednadvacátém. Počasí bylo pořád stejné.  No a k mému překvapení na záhoně ze 21.6. bylo oproti druhým až do podzimu o hodně míň plevele. To samé i další rok, kdy byl nejhodnější termín 23. června.
V minulosti jsme asi pět let sázeli to samé při různých fázích měsíce a od té doby už asi dvacet let  co se sklízí nad zemí, sejeme nebo sázíme asi týden po úplňku a co se sklízí pod zemí, tak zase asi týden před úplňkem.
Ať je to vědecky podloženo nebo ne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 36.59 (?), 11.2.2013 21:17

Dobrý večer, chystám sa vysiať paradajky niekedy v polovici marca. Ktoré dni v marci sú teda pre výsev paradajok podľa lunárneho kalendára najvhodnejšie? Ďakujem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 4.7 (?), 12.2.2013 12:09

...vikendy. Vtedy mam na to (podla lunarneho kalendara) cas. Inokedy chodim (podla lunarneho kalendara) do prace.smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jan pěstitel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (243) - 232.109 (?), 12.2.2013 13:41

Pěstování na zahradě je v první řadě o ohýbání hřbetu při péči o ni.  Vlivu měsíce a třeba i nějakému tomu zaříkávání na choroby, škůdce a plevele nevěřím.  Zajímalo by mě jaké zkušenosti s pěstováním v praxi mají tvůrci lunárního kalendáře. Jestli vůbec někdo z nich něco někdy pěstoval. Takové věci jsou jen na efekt a někomu dokáží provětrat třeba i peněženku pokud je opravdu pořádný nadšenec.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 182.227 (?), 12.2.2013 14:47

V tom lednu jsem, kromě sbírání slimáků, ještě jednu věc prošvihnul.Našel jsem v jednom časopisu velký lunární kalendář a byly zde i dny, kdy je nejlepší úklid..Žena mě určitě v nevhodné dny nutila si uklidit po sobě rozházené svršky.Mohl jsem si práci odložit třeba i o tři dny.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jan pěstitel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (243) - 233.215 (?), 12.2.2013 15:57

K těm slimákům a argumentu, že příručka není jen pro ČR. Žádná univerzální příručka pro všechny regiony nemůže fungovat, je pěkné bádat, ale musí se při tom taky trochu uvažovat a mít praktické zkušenosti. Doba výsevu v různých klimatických pásmech je přece rozdílná. Nemůžeme házet do jednoho pytle ČR v lednu a jižní státy v lednu...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
deerslayer - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (489) - 84.120 (?), 12.2.2013 16:16

No, považujem ten lunárny kalendár za takú módnu záležitosť... Lunárny kalendár, Gangnam style, EMO, Depeche Mode, Michael Jackson, Mayský kalendár, Y2K,...reálne neoveriteľné... navyše ja, ktorý sa dostanem na záhradu 2-3x do týždňa (skôr 2x),sa takisto ako niekto z mojich predrečníkov, riadim skôr podľa aktuílneho počasia a predpovede...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jan pěstitel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (243) - 234.97 (?), 12.2.2013 16:40

Já bych podobné věci přirovnal rčením. Zdravému neublíží a nemocného nevyléčí. Ale pokud někdo píše, že výsadba podle lunárního kalendáře má vliv na houbové choroby, tak mě to tak příjde, že si z nás dělá legraci a nebo si autor nějaké brožury udělal legraci z něho. Trochu mě to přípomíná film Jáchyme hoď ho do stroje. Rychlost klíčení semen záleží krom počasí i na hloubce výsevu, nevím jestli chodili s posuvným měřítkem aby na všech záhonech byla nad semeny stejná vrstva zeminy a jestli odměřovali zálivku atd... Tohle si člověk neznalý věci vůbec neuvědomí a pak to přikládá měsící.

Ale kdo ví Áááůůů wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
marmisa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 69.62 (?), 12.2.2013 21:15

Pane Jane pěstiteli,
to jo, to máte pravdu. Někteří z nás, co přikládáme vlivu měsíce jakýs takýs vliv, jsme za ta desetiletí pěstovaní rostlin neznalí věci. Ještě, že jste nás poučil :-)
Odložte svoji nedůvěřivost a zkuste to.

Aááůůů  cheeky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika