Mospilan 20 SP - překročení doporučeného dávkování



Stránky: 1,  2,  3,  4   
Jana V. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 1.40 (?) 
1.7.2015 10:14, zobrazeno: 28875x

Dobrý den, dokázal by mi někdo poradit, co dělat, když jsem asi překročila dávkování u Mospilanu? Stříkala jsem v neděli rajčata, papriky, okurky a jahody na balkoně proti molicím, ale nějak jsem si nevšimla, že je tam dávkování (já vím, jsem idiot). Dala jsem jeden celý sáček (1,8 g) do rozpračovače, který jsem měla originál Mospilan od minule (kapacita cca 500 ml), zalila vodou a vše tím postříkala. Když to tak teď čtu, tak jsem překročila asi 9x doporučené dávkování. Bude se to dát ještě někdy jíst nebo je celá úroda na odpis. Nerada bych nám a hlavně dítěti zadělala na nějaké zdravotní problémy. Moc děkuji za cenné rady.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
J.f.K - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (322) - 244.2 (?), 1.7.2015 10:41

Ne, zdravotní problémy nehrozí. Tedy v případě běžné citlivosti - alergikovi se může například zhoršit vnímavost k alergenům.

Rajčata, papriky a okurky to mají na celou sezónu jako očkování. 

U jahod je dobré v rámci předběžné opatrnosti tyto použít spíše ke zpracování s ředěním cukrem a dalšími plody typu "zahradní směs" (= výroba sirupů je optimální využití).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jana V. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 1.40 (?), 1.7.2015 10:54

Děkuji za radu, moc jste mě uklidnilsmiley. Můžu se ještě zeptat, co přesně znamená ta ochranná lhůta? Jestli je to od postřiku do konzumace nebo do odtrhnutí plodu. A nevíte, jaká je OL u rajčat, okurek nepěstovaných ve skleníku? Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
J.f.K - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (322) - 244.2 (?), 1.7.2015 11:19

OL je doba od postřiku do doby, kdy může dojít k změnám v koncentraci nebo složení "směsi plodina + postřik". Při jejím stanovení se přihlíží i k "obvykle konzumovaném množství".

Příkladem změn koncentrace je nárůst nakladačky za 3 dny = její povrch i objem se zvětší mnohonásobě a tak může mít přípravek kratší OL než třeba u jahody (na kterou jste neměla použít Mospilan úplně už od doby počátku kvetení).

Příkladem změny složení je aplikace přípravků proti skládkovým chorobám na již sklizené plodiny nebo těsně před sklizní.

Rajčata a okurky naroste objem stonku a naroste objem plodů - ke konci sklizně budou plody obsahovat srovnatelné množství reziduí, jako kdyby jste stříkala správnou koncentrací na velkou rostlinu během sklizně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 38.136 (?), 1.7.2015 11:39

Když na to jdu selským rozumem, tak bych to za tři dny určitě nejedl. Počkal bych minimálně 14 dnů. A obávám se, že i tak ho tam bude nad limit. Na Nově by z toho bylo drámo. Vy to budete konzumovat dobrovolně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
J.f.K - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (322) - 244.2 (?), 1.7.2015 11:57

no, já bych přenásobila OL v návodu "druhou odmocninou z poměru chybná_koncentrace/správná_koncentrace" tedy násobila bych třemi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jana V. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 1.40 (?), 1.7.2015 12:08

Dítěti to dávat nebudu. Asi otrhám, to co je už zralé a vyhodím a to co nově naroste nebo dozraje, tak snad už bude v pořádku. No nevím, musím to ještě promysletsad

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 136.207 (?), 1.7.2015 11:56

Mospilan do jahodniku neni registrovan, proti molicim na jahodniku neni treba zasahovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jana V. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 1.40 (?), 1.7.2015 12:13

Ty jahody by mě mrzely nejmíň, moc jich tam není, spíš zatím jenom kvetou. Ale ty rajčata, to je horší. Hold chybami se člověk učí a já těch chyb teda letos dělám nějak hodněblush

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 1.7.2015 12:46

Myslím, že pro děcko bude takovéto rajče daleko menší zlo, než když mu dáte třeba Májku nebo lentilky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika