Jak vysoké opory k tyčkovým rajčatům?



host - 232.120 (?)
31.5.2014 20:51

Začínám zhruba na 2m tyčkách, které si klidně nařežu ze zbytkových prken po stavbě.Až konec po jedné až dvou sezónách uhnije, tato tyčka po zkrácení buďto slouží u paprik, nebo ve folníku, kde stejně po dosažení zhruba 1,2m délky rajčete je toto vedeno šikmo po drátu k vrcholu folníku.Další možnost je tyto zkrácené(již uhnilé) tyče nastavit normálním prokládkem(1m tyčka zhruba 3x2cm i slabší)Prostě a jednoduše to protluču 4 hřebíky.Dva z jedné strany a dva z druhé.Prokládky se dají pořídit buďto ve stabebninách, nebo někde na pile.Taky jsem letos před výsadbou rajčat přebíral-prostě to beru jako takový kolorit a nutné zlo.Slyšel jsem, že však není dobré používat tyčky dřevěné, že by se jimi i mohla přenášet do rostlin plíseň z dřívějších let.Co je na tom pravdy?Můj táta(87let) to takhle praktikoval celý svůj zahrádkářský život.J.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Danny - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (195) - 176.71 (?), 2.3.2010 13:45, zobrazeno: 49126x

Dobrý den, prosím o zkušenosti, jak vysoké opory k t. rajčatům používáte. Se mnou je to tak, že nechávám rajčata růst do zbytečné výšky, stejně nedozrají. Chtěla bych zavčasu připravit opory z roxorů, jak píše pan Mirek. Soudím, že by mohlo stačit uříznout délky z dostupných 6-ti metrových délek 150 cm, 30 cm zatlouci do země a nechat pak rajčata růst už jen kousek nad 120 cm - např. do 150 cm..  Je jasné, že jsou různé odrůdy dosahující různých výšek. Takže musím zobecnit (letos TIPO F1, Bejbino F1 a Stupické polní). Pro mne bude dosažitelný průměr roxorů 8 mm. Pokud od podzimu nezdražili, vyšla by mě tak 1 opora na 13 Kč. S větším průměrem dražší. Díky D.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 200.106 (?), 2.3.2010 13:50

Spoustu roků používáme roxory k rajčatům 150-180 cm nad zemí. Některý podzim je poměrně teplo a rostliny likvidujeme až třeba koncem října, takže slušně narostou, pokud něco nedozraje, tak poslední patro. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 176.18 (?), 2.3.2010 14:04

Sice používám dřevo, ale dl. 200cm. Část přijde do země (cca 30cm), zbylých 170cm mají k dispozici rajčata. V půlce srpna, když rostliny tyčky o 50cm přerostou, ohnuté vršky odstraním a plody v pohodě dozrají, jen někdy zůstane nahoře pár do zelena (dojdou doma). Používám odrůdy Tornádo, Toro a poslední roky hlavně Bejbino, které nám moc chutná.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 29.104 (?), 2.3.2010 14:30

Jako oporu používám kmínky borovic z výřezu stromků z lesa. Nejdříve jsou skoro až čtyřmetrové a postupně s lety používání jim odlamuji zteřené spodky a tím je zkracuji na ještě použitelnou délku. Ta původní délka je po jarním vysazení třiceti rajčat děs, ale účel světí prostředky. Rajčata mívám ku konci sezony přes 2 metry výšky a nechávám je růst bez zkracování s pocitem, že tím snad trochu potlačuji eventuelní praskání plodů. Ocelové pruty jsou dnes drahá záležitost a navíc mohou být snadno zcizeny jako surovina do sběru šrotu. Přesto je připravuji k použití s tím, že budu mít na silnější pruty navařeny slabší tak, abych měl ve výsledku jejich celkovou délku alespoň 2,5m. Kratší pruty jsou pro mě snadněji dosažitelné a svařením odstupňovaný průměr prutů je k danému účelu vhodný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Danny - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (195) - 176.71 (?), 2.3.2010 17:40

Děkuji romilo, Lído i pane Jirko, ona je v to na první pohled jednoduchá věc, rajčata pěstuju už dlouho, ale už mě nebaví přebírat na jaře uhnilé tyče a přemýšlet, k čemu ta rajčata zase přivážu , práce je dost a tohle zdržuje. Zkusím letos tak 20 kousků dvoumetrových roxorů a uvidíme. Svařovat je, pane Jirko, nebudu, zkoušela jsem svařování, ale jaksi přes kryt nevidím, kam mám přesně ťupat tu elektrodu , tak musím kouknout bokem a pak mě bolí oči, tak se už pokoušet nebudu radši , mrzí mě to, protože bych měla ještě dost práce v tomto oboru.

A měli byste nějaký zlepšovák na kruhová držátka na květiny? D

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
rettigova - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (160) - 207.90 (?), 3.3.2010 9:21
Já už léta používám roxory a ty největší spirálové tyče - dokupuki pomalu kvůli ceně.Rajčata jsme jedli poslední z rostliny koncem října - ryli jsme těsně před tou sněhovou kalamitou. Rajčata ani nezaštipuji, protože si stejně do týdne udělají nový vrchol, vyštipuji důkladně, míváme kmínky přes 2 m. Sousedi mají udělaný dřevěný obdélníkový rám, vysoký cca 2,5m na který pak přivážou provázky a po nich vedou /nejenom/ rajčata.Moc se mi to líbí, je to vzdušné a úhledné, ne jak ten můj les tyček- a to je ještě kvůli estetice svazuji vždy po čtyřech- horní konce.Zdavím Jitka
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 155.12 (?), 2.3.2010 18:20
Metrové kusy roksorů o průměru 10-12 mm používám i tímto způsobem. Zapíchnu ho do země zhruba do necelé půlky (aby držel) a k němu potom přidrátuju vázacím drátem dřevěné tyčky o délce do dvou metrů. Dřevo je kousek nad zemí a železo vlhkost vydrží. Ideální je samozřejmě dvoumetrové železo.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 234.140 (?), 3.3.2010 10:25

Zdravim p. Danny, vyskusali sme aj kovove koliky ku racinam (priame aj srobovicovite), ale pouzivame ich uz iba zopar(=maly pocet). Osvedcili sa nam dva sposoby: Prvy: drevene koliky dlzky 220cm. Druhy sposob: koly(=kůly) cca 5x5 cm zo stiepaneho agatu na vzdialenost cca 5 metrov od seba. Na vrcholoch kolov natiahnuty zhruba vodorovne nad zemou bezny plotovy drôt(=drát). Z toho horneho drotu vedu dolu ku kolikom dvojmo spagaty. Koliky su lacne(=levné) cca 2x2 cm dlzky cca 70cm (25-30cm v zemi, a cca 40 cm nad zemou). Mozu byt aj dlhsie, ale nemusia. ___Postup: 1.- Nabijem velke koly na cca 5 metrov od seba. 2.- Natiahnem horny drot a zafixujem jeho konce kolikmi v zemi. 3.- Nabijem do zeme male koliky pod horny nosny drot, na vzdialenost cca 50cma (ku kazdemu pojde jedna rastlinka rajciny). 4. Nad kazdym kolikom na horny drot uviazem uzlom nazyvanym "kravska polslucka" spagat(=tenky provaz, motouz) tak, ze oba konce visia dolu cca do polovice kolikov. 5. - Spodne konce visaceho spagatu uviazem uzlom nazyvanym "lodny uzol" s poistnou polsluckou tak, ze je mierne napnuty. 6.- A je to: Vysledok je ten, ze nad kazdym kolikom ide priblizne zvislo zdvojeny spagat na horny vodorovny drot. Ku kolikom sa zasadia priesady(=male rostlinky) rajcin a jednorazovo sa uviazu. Dalej sa uz pocas celej sezony nepriväzuju, iba sa pohodlne prehadzuje vrcholovy vyhon rajciny pomedzi tie dva spagaty - rychlo a pohodlne. P.S.: Uzly nemusia byt presne tie vymenovane druhy, vyhovia aj ine, ale tieto maju vyhody v tom, ze sa lahko(=lehce) a velmi rychlo uväzuju aj odväzuju, kedze spagat je mierne predpäty spolahlivo uzly drzia celu sezonu a daju sa pozivat opakovane vela rokov. ___pooh.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 236.1 (?), 31.5.2014 16:11

Používám sice až dosud spirály, ale moc spokojen s nimi nejsem, protože spodní rovná část (hrot) je příliš krátká, a neposkytuje rostlině - a vlastně ani sobě - tu správnou stabilitu. Kořeny rostlin (jak u rajčat, tak u paprik) jsou příliš mělké, proto potřebují oporu skutečně pořádnou. V dnešní době je možné poohlédnout se po kvalitních plastových profilech (typicky pro vodoinstalatérské aplikace), které dostanete koupit nejen v pevných délkách, ale také na míru, jakou potřebujete. Když takový profil ještě provrtáte v pravidelných odstupech a vzniklými otvory protáhnete šňůrku nebo jiný vhodný vázací materiál (plastovou nebo gumovou sponu, získáte užitrčnou pomůcku, která poslouží mnohem déle než dřevěná tyč a nebudete muset příští rok hledat nové provázky apod., protože ty vám zůstanou po sklizni na tyči. Takové profily se mohou také stát součástí pozdějšího systému kapkového nebo podobného zavlažovacího systému.  Ale to je již jiná kapitola a pro jiné koumáky...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 232.120 (?), 31.5.2014 20:51

Začínám zhruba na 2m tyčkách, které si klidně nařežu ze zbytkových prken po stavbě.Až konec po jedné až dvou sezónách uhnije, tato tyčka po zkrácení buďto slouží u paprik, nebo ve folníku, kde stejně po dosažení zhruba 1,2m délky rajčete je toto vedeno šikmo po drátu k vrcholu folníku.Další možnost je tyto zkrácené(již uhnilé) tyče nastavit normálním prokládkem(1m tyčka zhruba 3x2cm i slabší)Prostě a jednoduše to protluču 4 hřebíky.Dva z jedné strany a dva z druhé.Prokládky se dají pořídit buďto ve stabebninách, nebo někde na pile.Taky jsem letos před výsadbou rajčat přebíral-prostě to beru jako takový kolorit a nutné zlo.Slyšel jsem, že však není dobré používat tyčky dřevěné, že by se jimi i mohla přenášet do rostlin plíseň z dřívějších let.Co je na tom pravdy?Můj táta(87let) to takhle praktikoval celý svůj zahrádkářský život.J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika