Herbicidy na zahradě aneb Konec rajčat v Čechách?



KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4491) - 38.136 (?)
30.6.2012 17:27

Já používám v trávníku Agritox a dávám ho do kompostu a v pohodě, žádná poškození nemám. Kompost mám tak dvouletý.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 62.91 (?), 20.7.2012 19:43

Pane Jaroslave, nakonec mi to nedá, abych se vás znovu nezeptal smiley.

Odkud prosím berete takové větší množství drnů? U nás máme kus půdy vyhrazený na zeleninovou zahrádku, kus na okrasné záhonky, okolo stromlů je černý úhor ...  Kdybych měl nějaké větší množství drnů, asi bych z toho po zkompostování dělal extra substrát na výsevy, přesazování, skalničky a tak.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 2.50 (?), 20.7.2012 21:05

Na zahradě 3400m2 se drny vždy najdou - něco mi uhyne, vykopu jámu pro novou výsadbu, ryju záhony, obrývám stromky, kam se tráva rozšířila... kompost pak použiju na zaplnění těch jamek po staré zemině a drnech a další.

Moje zahrada je hlavně louka mezi stromy.

Asi tak. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 187.162 (?), 15.7.2012 15:30

Pokud máte kompostér běžně prodávané velikosti, tak máte za dva roky senzační kompost. Stačí ho jen pak prosít... Dávám do něj i trávu sekanou sekačkou, ale nesmí být ta vrstva moc silná (max. 10 cm). Proložte ji drobnými klacíky, které snad není velký problém sehnat v nějakém křáčí a taky drny se zeminou. Tyto drny taky není problém " sehnat". Když plejeme zahradu, tak roste tráva i tam, kde nemá a to je ten zdroj. Drnů je dost. Krom toho kdekoliv kolem vaší zahrady se najde jistě " zdroj" drnů.. Nemusíte jich mít hned plné kolečko. Taky sousedi zahrádkáři se možná rádi zbaví drnů... sděluji jen svoji zkušenost. Krom toho i slupky od brambor, shrabané listí atd. Materiálu fůra!!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 4.7.2012 7:04

Včera jsem zaregistroval u lánu téměř zralého obilí postřikový traktor a cisternu. Co tam chtěli stříkat nevím, neměl jsem čas abych se podíval, každopádně pole bylo silně prorostlé něčím zeleným. Zda to byl nějaký sajrajt na doztávající obilí nebo na ten plevel v lánu, těžko říci. V tom okamžiku mne napadla jedna věc. Obilí jde je konzumaci, sláma se nastele pod dobytek a to co z něj vypadne jde na hnůj, možná se to skompostuje, napytluje a skončí v krámě na pultě. Pak si to koupíte nebo dovezete hnůj, dáte pod rajčata a je to...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 4.7.2012 7:11

Mirku, nevím, jak ještě daleko jsou u vás žně, ale obilí se cca 10 dní před sklizní stříká např. glyfosátem (Roundup). VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 4.7.2012 7:16

Tak to může být ono, žně na některých lánech již začaly o víkendu, bylo vidět i hodně přeletů práškovacích letadel a ve vzduchu cítit smrad z postřiků. Ještě k tomu testíku koupeného kompostu tak jak jste vzpomínal, máte nějaký podrobnější návod?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 4.7.2012 7:46

Na netu najdete sofistikovaný postup, já používám jednodušší - odpočítám 2x50 (2x100) semen řeřichy zahradní. Do jednoho květináče dám zkoušený kompost, do druhého zeminu z dobrého záhonu. Vyseju na povrch, zavlažím a počkám, až vzejde. Vzorek z kompostem nesmí být horší než vzorek se zeminou. Pro odhalení nějakých extrémností by to mohlo stačit. VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 141.32 (?), 30.6.2012 17:08

K prvnímu dotazu Mr. Bigga: Myslím si, že většina zde probíraných poškození rajčat je výsledkem nějakého použití herbicidů (v kompostu, vedle na záhoně a přeneseno větrem, výpary, nevymytý postřikovač..). Virozy a mykoplazmozy jsou možné, ale méně pravděpodobné. Přesazení by je nevyléčilo, po měsíci nerůstu by nepřešly. Jedině, že by je z latentního stádia provokovalo letošní počasí, které s rostlinami "cvičí". 

K poživatelnosti plodů poškozených rajčat. Tady bych strach neměla, neboť rezidua budou asi všude okolo v prostředí, jistě i v obilí, z trávy v mase a mléce. Pokud použijete substrát na zahrádce plošně, tak budou ve všem, co tam vyroste. Jenomže u většiny rostlin se to neprojeví v růstu.  Tolik moje úvaha.   J. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 30.6.2012 17:23

Ještě přikládám jeden novější poznatek z pěstování takto poškozených rajčat. 

I vylomené a zakořeněné vlky nebo přesazené rostliny pokračují v růstu s tímto poškozením, zvláště u zakořeněných vlků ve vodě je z toho patrné že je to již v rostlinách. Zajímavé je to, že pokud jsem nechal na přesazené rostlině zálistky a nevylamoval je, tak ty byly již v pořádku a zdravé. Nechal jsem zálistky a vylomil poškozené pravé vrcholy a nyní je rajče již bez viditelných anomálií.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4491) - 38.136 (?), 30.6.2012 17:27

Já používám v trávníku Agritox a dávám ho do kompostu a v pohodě, žádná poškození nemám. Kompost mám tak dvouletý.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika