Choroba rajčín? (Plody zo spodu černajú)



Stránky: 1,  2   
balu - (2) 
26.8.2007 12:19, zobrazeno: 31812x
Dobrý deň,
na balkóne pestujem niekolko rastlín rajčín rôznych druhov (kokteilové, žlté hruškovité, klasické veľké) a na jednej z nich začínajú plody pri dozrievani systematicky na spodnej časti černať (viď. fotografie). Myslím že sú to tie kokteilové. Viete mi prosím poradiť kde môže byť problém?
Ďakujem.
1
1
2
2
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498), 26.8.2007 13:50
Vypadá to na plieseň. Ťažko rozlíšiť o ktorú sa presne jedná. Bolo by nutné vidieť aj listy a stonky. Pravdepodobne to bude jedna z týchto chorôb - alternáriová hnedá škvrnitosť, sivá plieseň alebo čierna hniloba.
Teraz s tým už nič neurobíte. Zlikvidujte napadnutú rastlinu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 26.8.2007 14:20
Řekl bych plíseň bramborová
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498), 26.8.2007 17:41
Podľa mňa sa to na zemiakovú plieseň veľmi nepodobá. Pre istotu som naskenoval, čo mám k dispozícii.
Choroby, ktoré som spomínal vyššie ale nezvyknú napádať rajčiak na dolnom póle, ale práve opačne. Ešte by to mohla byť antraknóza, ale to by musela byť rastlina v tomto štádiu prakticky uschnutá.
Ale nech je to hocičo, rýchlo sa toho treba zbaviť, aby sa choroba nepreniesla (ak sa tak ešte nestalo).
plisen_bramborova_rajce
plisen_bramborova_rajce
cierna_hniloba_rajciak
cierna_hniloba_rajciak
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
mikej1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (185), 27.8.2007 7:24
Možná je to stejná věc jako jsem měl letos já na rajčatech v nádobách. Ve dvou nádobách 20l jsem měl vrůstná hybridní rajčata, vyrostla do 2 metrů výšky a podle mne vyčerpala učité živiny v kýbli. Rajčata měli černé spodky jako na fotografiích prvního příspěvku. Někde jsem četl, že by to mohl být nedostatek vápníku. Další dva keříky v kyblíku málo vrůstné odrůdy (výška 0,5 m) už od června doposud plodí. Žadné nebylo černé zespoda a přitom stáli kousek od těch zčernalých.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498), 27.8.2007 20:36
Máte pravdu. Bude sa s najväčšou pravdepodobnosťou jednať o fyziologickú poruchu - z nedostatku vápníku (preto mi dobre nesedel  obraz týchto príznakov do pliesní - teda konštantné poškodenie distálneho konca rajčiaku).  Google hovorí, že to je typické pre nedostatok vápníku. Listy a stonky by nemali byť poškodené.
Google: Blossom End Rot
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 62.35 (?), 19.10.2007 14:55
Letos i loni jsem měla stejný problém. Zakoupila jsem mletý vápenec a přidávala do zálivky. Během roku černání ustalo. Mikča
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 255.230 (?), 29.1.2008 12:33

V předminulém roce jsem měla stejné potíže, pro rok 2007 jsem koupila WUXAL CALCIUM, prováděla postřik podle návodu a problémy nebyly. Použila jsem jej i u paprik. Doporučuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 72.233 (?), 2.2.2008 0:13
Určitě je to nedostatek vápníku. Já před výsadbou dávám dusíkaté vápno a nemám problémy. DV hnojí a zároveň dezinfikuje půdu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Zahradník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (509) - 48.26 (?), 8.3.2008 15:19

Jedná se o nekrozu z nedostatku Ca.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika