Kalvados ako na to?



Honza_P - (33) - 82.26 (?)
4.12.2009 21:19
Také přispěji svojí troškou do mlejna. Sice to píšu nerad, ale s pálením jablečného vína mám negativní zkušenosti. V minulosti jsem to zkoušel a výsledek byl nic moc. Naproti tomu mám dva kamarády, kteří pálí kvas z rozemletých jablek a jejich jabkovice jsou s tou mojí nesrovnatelně lepší. Takže já osobně jsem jabka přestal pálit. Pálím jen hruškovici, slivovici (z durancií) a meruňkovici a ty jsou špičkové (podloženo výsledky na koštovacích festivalech).
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 17.11.2009 22:47

V knihách se píše, že i pravý kalvados se vyrábí z destilátu vykvašeného vylisovaného moštu. Věřím, že výrobci vědí proč. 
   Kvašením pektinů, na něž jsou jablka bohatá, vzniká údajně metanol. I když v nadbytku etanolu není tolik nebezpečný, na kvalitě pálence nepřidá.
    Co se týče ždímačky. Nelze říci, jaké jsou ztráty oproti lisování. Mezi jednotlivými lisy jsou velké rozdíly ve výtěžnosti (malé, velké, hydraulické, pneumatické, plachetkové), taktéž zřejmě i mezi ždímačkami. Sám jsem jablka neždímal, ale ti, co tak činí, si to pochvalují.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
johan81 - (14) - 233.161 (?), 18.11.2009 23:23

Tak to mám za sebou. Včera dvaja 4 hodiny, dnes traja tiež 4 hodiny, zomleté, odšťavené, dokopy cca 550 litrov v troch sudoch. Do každého som pridal po kile cukru, tri sáčky kvasiniek + tri sáčky živnej soli. Dúfam, že to začne dobre kvasiť. Cukornatosť som nameral 20, ale nezdá sa mi aby bol muštomer v poriadku, no meral som to len zo zvedavosti. Muštomer mám od svokra takže neviem či je v poriadku, ale ta cukornatosť sa mi zda vysoká. Lis mám len 50l, takže som to s ním radšej ani neskúšal, žmýkačka Romo je super vec, aj keď som ju včera na poslednú chvíľu musel upraviť. Výťažnosť sa mi zdá celkom slušná na to, že som odstreďoval max 4min. Žmýkačka je fakt veľká úspora času, a aj niečo na hnoj treba. Ďakujem za každú radu, táto stránka fakt nemá chybu... Chodim sem už asi dva roky a vždy najdem nejakú zaujímavu radu. Ďakujem Vám všetkým, čo sem prispievate a ste ochotný poradiť každému kto Vašu pomoc naozaj potrebuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
johan81 - (14) - 233.161 (?), 20.11.2009 22:57

Tak kvasí to výborne, už len čakať...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 233.162 (?), 7.1.2010 20:10

Ak  si na youtube zadáte "odstavovanie jablk", uvidíte ako celý proces prebiehal...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 29.121 (?), 7.1.2010 20:53

Pro zajímavost a k určité opatrnosti sděluji, že metanol je chutnější než etanol.  Uvádím to proto, že neovlivňuje negativně chuť destilátu a ani ho v něm nepoznáte. Tudíž úkap, v kterém je silně obsažen, krom jiných hnusných látek, bych nepoužil ani na mazání kolen. Metanol než došlo ku změně, asi na doporučení Unie, býval zařazen mezi zvlášť nebezpečné jedy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 7.1.2010 21:50

Je to pravda, i když s tou chutnosti etanolu a metanolu to není tak jasné. Podle mě chuť a kvalitu lihovin nedělá ten líh, ten je ten sám a je ho tam stejně, ať pijete špičkovou nebo smraďocha. Fakt je, že metanol žádnou jinou příchuť, podle níž by se poznal,  pálence nedá.
   Na mazání kolen lze úkap použít bez problémů, ostatně v minulosti se to dělalo, dnes vám počítadlo v palírně úkap nedá. Nic extra hnusného neobsahuje, ještě snad něco vyšších alkoholů po tom, kdo pálil před vámi. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 28.243 (?), 2.11.2012 23:31

nechcem sa hadam ale vidi sa mi ze som niekde cital, ze metanol ci etanol samotny chut a kvalitu nerobi, ale rozdiel medzi metanol a etanolom spociva v tom ze v metanole sa lepsie rozpustaju prave tie chute ktore robia palenku palenkou, takze ak tam "povolene" mnozstvo metanolu je, tak je palenka chutnejsia,..tak nejak ale opravte ma ak sa mylim 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Honza_P - (33) - 82.26 (?), 4.12.2009 21:19
Také přispěji svojí troškou do mlejna. Sice to píšu nerad, ale s pálením jablečného vína mám negativní zkušenosti. V minulosti jsem to zkoušel a výsledek byl nic moc. Naproti tomu mám dva kamarády, kteří pálí kvas z rozemletých jablek a jejich jabkovice jsou s tou mojí nesrovnatelně lepší. Takže já osobně jsem jabka přestal pálit. Pálím jen hruškovici, slivovici (z durancií) a meruňkovici a ty jsou špičkové (podloženo výsledky na koštovacích festivalech).
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 162.110 (?), 14.12.2009 6:55

Jestli při drcení jablek někde neděláš chybu.No řekneš si jakou.Zkus podrtit asi tak kýbl jablek a zkontroluj jestli ti drtič nerozemlel nebo nerozdrtil jadérka.Jestli jo, tak ztup hroty na drtiči.Buď to máš ježka, nebo nůž musí se hrot mírně otupit aby to nerozbíjelo jádro.Ty jádra musí zůstat v celku jinak je gořulka nepitná.Je dobré začat na drtiči mlét řepu.Ta je tvrdá, a hroty brzy zakulatí a je to v pořádku.Když se jadérko rozdrtí a jablkovice se vypálí, tak při koštu ta jablkovice jakoby nejde zpolknout, dělá to takový ocas.HL

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 14.12.2009 10:30

Nechci zbytečně polemizovat, ale na rozdrcená jadérka nevěřím. Jablečná jádra svou velikostí a umístěním je velmi obtížné rozdrtit. I kdyby se tak s několika stalo, poměr hmotnosti jader oproti dužině je zanedbatelný (třeba oproti švestkám a meruňkám). Pokud má pálenka ocas, nemohou za to jádra, nýbrž nesprávné pálení, případně chyby v přípravě a vedení kvasu. 
   Totéž platí o pálení jablečného vína. Někteří pěstitelé se pokusí vyrobit jablečné víno k pití a když se jim pokazí a je nechutné, produkt (obvykle přeslazený, s myšinou či jinými vadami vína) vypálí. Je iluzí si myslet, že destilací zkaženého páchnoucího vína získáte lahodnou pálenku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika