Je kvas už hotový?



f.rozkosny - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (120) - 51.120 (?)
21.5.2010 2:07

S tou kyselinou citronovou pro mě nový a zajímavý poznatek. V minulém příspěvku jsem se upsal. Napsal jsem něco jiného, než na co jsem myslel: "Většinou je v příspěvcích zmiňována kyselina citronová (myslel jsem ale kyselina sírová) nebo mléčná. Vidím pane Šlosar, že jste můj dotaz pochopil. Dík za informace.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
host - 220.205 (?), 20.5.2010 12:51

Myslím, že tato technika jakéhosi falešného víka či roštu je velmi zajímavá. Tento způsob je již popsán v knize O. Vondráčka: Výroba lihu a ušlechtilých pálenek, PRAHA 1945, str. 32. Autor doporučuje ještě jeden spodní rošt, přes který se dostane jen vykvašená šťáva, která vytéká kohoutem, ale to si zase myslím, že je škoda slupek nevyužít. V každém případě je výhodné udržovat "deku" pod hladinou a pomocí mikrotenu a jeho nafouknutí určit konec kvašení. Použití kyseliny citronové ke snížení pH je v zásadě možné, ale není praktické. Problém spočívá v tom, že se během několika dní odbourává, což znamená, že se pH musí každý 3-4 den kontrolovat a případně znovu upravit. Kyselina mléčná (2-hydroxypropionová) se sice neodbourává, ale je dražší a špatně dostupná. B.Malleova, H.Schmicklova: Domácí výroba lihovin, nakladatelství BETA 2004, str 28. Pro tyto účely snížení pH s cílem vytvořit kvasinkám ideální prostředí (týká se hlavně hrušek), doporučuji použití 400 ml 20%-ní kyseliny sírové / 200 litrů máče. slosar-petr@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 65.50 (?), 20.5.2010 14:30

Taky jsem četl o přídavků kyseliny sírové nebo mléčné a napadlo mě totéž -  proč nepřidat dostupnou kyselinu citrónovou?  Vždyť kvas se snažíme chránit před mléčným kvašením, které prý znehodnocuje jeho vůni. Přitom v recepturách na výrobu ovocných vín se doporučuje mošt z málo kyselých vín okyselit právě kyselinou citrónovou (zase jsem se ptal  - proč ne kyselinu vinnou?). Napadlo mě, že kyselina citrónová je možná kyselá na chuť, ale pH nesnižuje dostatečně (což je asi blbost, kyselá chuť a pH jdou zřejmě ruku v ruce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
f.rozkosny - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (120) - 51.120 (?), 21.5.2010 2:07

S tou kyselinou citronovou pro mě nový a zajímavý poznatek. V minulém příspěvku jsem se upsal. Napsal jsem něco jiného, než na co jsem myslel: "Většinou je v příspěvcích zmiňována kyselina citronová (myslel jsem ale kyselina sírová) nebo mléčná. Vidím pane Šlosar, že jste můj dotaz pochopil. Dík za informace.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 220.205 (?), 21.5.2010 9:10

Nic si z toho nedělejte, já jsem se taky spletl. Kyselina mléčná je totiž 1-hydroxypropionová kys., nikoliv 2 - OH... Zdraví Petr Šlosar

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 220.205 (?), 23.5.2010 10:57

Jaké jsou nevýhody kyseliny citronové a vinné? Jak už jsem psal, kyselina citronová se v průběhu několika dní (záleží na teplotě) rozkládá. Jedná se o trikarboxylovou kyselinu, která uvolňuje oxid uhličitý a vodu a tím se kyselost ztrácí, pH se zvyšuje. Proto je třeba nejdéle po týdnu pH kontrolovat (viz.citovaná literatura) a event. další roztok kyseliny dodat. Kyselina vinná má jiný problém. Je totiž, vedle cukrů, také surovinou neblahé činnosti bakterií (nikoliv kvasinek) mléčného kvašení, dále K.Hagmann, B.Essich: Pálíme ovoce, nakl. VÍKEND 2007, str. 23. Ovšem kromě kys. mléčné se také tvoří akrolein (propenal). slosar-petr@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 39.244 (?), 23.5.2010 13:47

Já používám pro okyselení kvasu z málo kyselého ovoce (např. hrušky) kyselinu fosforečnou H3PO4 (mám k dispozici kvalitu p.a., je tedy o trochu dražší než kyselina sírová). Dávkuji po částech na pH 3,5 - 4. Samozřejmě i ta kyselina sírová splní svoji funkci. V zahraničí nabízejí, pro tento účel, dokonce směs tří kyselin (to je již ale "luxus").

Zdravím paliče a páleníky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 41.22 (?), 25.5.2010 22:56

A co takhle připojit dávkování, ať tyto recepty mají možnost odskoušet i jiní.Předem děkuji K.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 220.205 (?), 26.5.2010 18:05

V příspěvku z 20.5.2010 doporučuji 400 ml 20% H2SO4 na 200 litrů hruškového máče. P.Š.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika