Pozdní jarní mrazy



bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 210.254 (?)
18.5.2012 17:35

U mě na Hané na nechráněném stanovišti réva ze 100% omrzlá, brambory na tabák, rajčata v práci na 95% omrzlé, na poli kukuřice z půlky omrzlá. Něco podobného nepamatuju. Zdá se mi, že i plůdky hrušní jsou namrzlé, to ukáže až čas. Známý mi říkal, že i višně má hnědé.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  16,  17,  18   
      
host - 175.214 (?), 18.5.2012 14:48

Polabí - Brandýsko taky nějakej ten mínus, přitom předpovědní mapy nic. Brambory jsem měla pod textilií, ale před zmrzlými sem ji sundala, že ji pro jistotu přes dnešek přetáhnu, bohužel vyrostly, takže už nestačila. Do rána velmi rané ze 70% zmrzlé, rané jen špičky, třeba se ještě vzpamatují.(Ořech přežil, namrzlé jen špičky konečků větví do 2m nad zemí. Vše ostatní zatím ok. Jahody mám pod černou netkanou a vypadají jako by nic neproběhlo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 4.7 (?), 18.5.2012 15:04

podla predpovedi maju ist teploty nezadrzatelne hore.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 141.32 (?), 18.5.2012 15:51

Od zítra již možno vysazovat vše, prošla jsem několik různých modelů, to co bylo dnes se snad nebude opakovat 30 let!!

Ráno v 5.30 při odjezdu z domu -1,5 na okně.  500 m n.m., jihovýchod Vysočiny.  Nyní při příchodu z práce zjiětěna spouš´t. Namrzlé i přikryté brambory a pět rajčat, ty obrazí. Horší je, že nebudou švestky na slivovici, plody jsou černé a jestli jich bude na varhule, což je krajový název pro ovocné knedlíky, tak to bude všechno, letos nebude třeba jezdit do pálenice. Samozřejmě zmrzly meruňky velké jako palce, ořešák, réva...,tyto plodiny bychom zde neměli pěstovat, ale švestky?? Jabloně nejsem schopna zatím posoudit.    jiřina

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 18.5.2012 17:22

To co bylo dnes, a to co bylo letos, tak bylo u nás vloni némlich to stejné, stejné škody, stejné následky, jen o něco dříve.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 210.254 (?), 18.5.2012 17:35

U mě na Hané na nechráněném stanovišti réva ze 100% omrzlá, brambory na tabák, rajčata v práci na 95% omrzlé, na poli kukuřice z půlky omrzlá. Něco podobného nepamatuju. Zdá se mi, že i plůdky hrušní jsou namrzlé, to ukáže až čas. Známý mi říkal, že i višně má hnědé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 62.91 (?), 18.5.2012 20:47

Švestky v plůdcích omrznout samozřejmě mohou, hodně ale záleží na odrůdě. Nedavno jsem sem dával do vlákna o Moniliniovém úžehu zrovna zmínku o suprové mrazuodolnosti odrůdy JOJO. V dubnu už silně začínaly kvést a přišel mráz -6 oC (teploměr normálně na parapetu, ne u země). Představte si, že všechny krásně odkvetly, normálně ten mráz přežily jako by nic. Neviděl jsem tam jediný povadlý kvítek, tak to je fakt něco. Pro velkosadaře je taková odrůda nedocenitelná. Jinak ještě, podle literatury jsou švestky na mráz nejnáchylnější těsně po odkvětu.

S mrazy v hloubi května ale počítat musíme, ty chodí prakticky každoročně, jen někdy jsou silnější a jindy tolik škody nenadělají. Při sázení brabor a vším podobným se s nima prostě musí předem počítat, to jinak nejde. Pokud se někdo nepoučí z letoška, bude mít příležitost se poučit za rok s největší pravděpodobností znovu. Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 181.104 (?), 18.5.2012 22:53

Tak u me je po noci Jojo sklizene... Stejne jako Hanita, Wangenheimova nebo Gavrovska.  Nejaka uroda (snad) prezila na Prezente a Valjevce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Jamieee - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (622) - 166.3 (?), 18.5.2012 17:33

pro ty, co si myslí, že to dneska zase tak hrozné nebylo...

Nejdřív Kalousek, teď mráz. Vinaři tratí 400 milionů

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Zdenci - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 245.30 (?), 18.5.2012 19:13

Tak zmrzlo co mohlo i přes přikrytí. Jiřiny, ostrálky, azalka, rhododendron, hortenzie, kapradiny, jahody, brambory, kukuřice. Ovoce asi taky nebude protože třešně, švestky, blumy jsou černé a plody opadají, ořešáky dostaly taky pěkně nafrak. Další škody se projeví časem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
stefanos689 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 75.62 (?), 18.5.2012 19:38

No musim se priznat, ze jeste vcera rano jsem moc neveril (diky predpovedim), ze by mohlo dojit az na nejhorsi. Bohuzel vecer bylo vse jasne, na obloze ani mracek a bezvetri, teplota sla rychle dolu a cca od pulnoci byl prizemni mraz, ktery misty dosahoval az k minus 5. Na zahonech 2 ary zeleniny, tak sem jeste pozde vecer sel prikryvat co se dalo. Jako nejlepsi se nakonec ukazalo plosne zakryti igelitem, po obvode dokonale obsypanem a utesnenem hlinou. Takto jsem vyresil asi 75% a ukazalo se to jako prozirave reseni, prakticky vse prezilo bez vetsi uhony. Horsi to bylo se zakrytim plastovymi kybliky, tam je naopak vse skoro zniceno. Mraz byl proste prilis silny. Nejhur asi doapdla kalabasa, kde ze 7 takto zakrytych exemplaru, prezil bez uhony pouze 1. Nezakryval jsem brambory (50% pomrzlych, zvlastni jak neco pomrzlo a hned vedle bez sebemensi skody), dale bob, ktery nakonec vypada uplne ok, trochu to odneslo i nezakryte zeli, ale to se snad zbrcha, cesnek ten je samozrejme v pohode i jahody vypadaji k svetu.

Mraz ve vysce kolem 2 metru byl jen velmi slaby, ale presto spalil vsechny listy na vsech morusich a katalpe. Z oresaku vysazenych na uplne stejne misto: Mars naprosto v poradku (potvrdil, ze je nejodolnejsi z odrud), Sychrov, Seifersdorfsky a Apollo tak 80% listu spalenych. Fikovniky naprosto ok, maji proste tuhe silne listy a mensi mraz jim nemuze ublizit. Jak to bude s merunkami a dalsim ovocem se uvidi asi pozdeji, ale velke iluze si nedelam, protoze dubnovy mraz vzal podstatnou cast urody a dnesek to uz nemohl prilis zhorsit. Pritom tu mesic nemrzlo a vypadalo to, ze uz to nejak doklepem, ale...

Neco je spatne, letos extremni vykyvy pocasi. Od podzimu je extremni sucho, v zime mesic velmi tuhe mrazy, pak takrka letni brezen, ale opet s minimem srazek, vse v kvetu a do toho dubnovy mraz. Pak tropy na konci dubna a za 14 dni teploty pod bodem mrazu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  16,  17,  18   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika