Ovocné stromy v oblasti pohoří Brdy



Stránky: 1,  2   
Monika12 - (3) - 220.196 (?) 
16.1.2021 19:05, zobrazeno: 2268x
Prosím o radu, jaké ovocné stromy mám vysadit na zahradě v Brdech, nadmořská výška 550 m. Jsem naprostý laik, či se sadařeni týká. Dekuji za vaše rady Monika
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 168.86 (?), 16.1.2021 21:59

Dobrý den, záleží co Vám chutná. Jabloně, třešně, švestky, hrušně, Vám tam určitě půjdou. Pak už jen vyberte odrudy. Já bych z jabloní zasadil např. průsvitné letní a bohemii na podnoží mm106.Třešen bych dal kordií a karešovu na podnoži colt. Pološvestku třeba jojo, která je odolbá proti nemoci šárka na podnoží zelená renklóda.Hrušen trpí na rez, tak bych zasadil třeba odrudu dicolor, je odolnější na podnoži dula.Taky záleží kolik máte místa a kolik času hodláte stromům věnovat.Já sám pěstuji staré odrudy na bujných podnožích z důvodů menších nároku na péči  a dlohověkosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Monika12 - (3) - 220.196 (?), 17.1.2021 8:03
Dekuji za radu. Rada bych zasadila jablon a svestku.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 168.81 (?), 17.1.2021 10:54

No, rad jste mnoho nedostala. Proč asi? Protože z vašeho dotazu to vlastně ani není rozumně možné. Zde na stánkách je mnoho názorů na jednotlivé odrůdy, na jednotlivé způsoby pěstování a na jednotlivé způsoby využití ovoce. Například, někdo chce jablka na zimní uskladnění, jiný je zase nemá kde skladovat. Někdo chce ovoce o prázdninách, pro děti. Jiný na pálení slivovice. Něco roste snadno, něco je zase docela pracné. Některým druhům, odrůdám, podmínky vyhovují, jiným ne. Také „kvalita“ rad a rádců je velmi různá. S čím a proč jsou třeba (ne)spokojeni sousedé?
Do jarního sázení je času dost. Doporučil bych uvážit alespoň uvedené „náměty“. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 44.92 (?), 17.1.2021 12:33

Před časem jsem našel mapy vhodnosti pěstování jabloní. Překvapilo mĕ, že oblast Rokycanska a Zbirožska, které navazují na Brdy, byly označené jako nevhodné. Nezná někdo důvod? Nemyslím si, že by to mělo být nadmořskou výškou. Jde asi o geologické podloží. JA

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Monika12 - (3) - 220.196 (?), 7.2.2021 17:34
Chtěla bych ovoce k okamžitě spotřebě, nemám kde uskladnovat. Monika
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.144 (?), 8.2.2021 17:30

Pak musíte hledat pozdně letní a podzimní jabloně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 168.242 (?), 8.2.2021 20:20

Škoda, že jste neuvedla podrobnosti stanoviště.

V této nadm. výšce už se samozřejmě nebude dařit všemu. Sám (600 mnm. Vysočina, na kopci) mám výbornou zkušenost s Matčiným na asi tehdy pláňce. Stromy 70 let a s minimální ůdržbou dává výborné plody, sladké, aromatické, šťavnaté. Dají se jíst v podstatě ze stromu. Dále překvapivě v takové výšce prosperuje Čistecké lahůdkové, jen se musí nechat opravdu dozrát a opatrným průklestem udržovat pokud možno vzdušná koruna. Upozorňuji, že zde nemohu zaručit úspěch. Samozřejmě, že odrůd je spousta, zkuste napsat, co Vám chutná, uvidíme, co z toho půjde pěstovat.

Průsvitn letní plodit bude, ale celý strom bych nechtěl ani omylem.

Z novějších by asi M. Vysloužil doporučil Rubín, já s ním však trochu bojuji. 

Třešně snad jakákoliv starší chrupka, já bych asi vsadil na podnož ptáčnici, ale bude to Velký strom.

A švestku? Mám asi wangenheimovu, strom v kamenité půdě nedosahuje nikterak závratné velikosti, ale plody na ty podmínky výborné. Možná ještě Nancyská mirabelka by nemusela být zlá. Podnož možná i ten myrobalán, ale podrůstá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 92.238 (?), 8.2.2021 22:50

Chtěla bych ovoce k okamžitě spotřebě, nemám kde uskladnovat. Monika

V tom případě, paní Moniko,  nesázejte žádné ovocné stromy, nebo snad třešeň, rybíz, maliny. I letní a podzimní jablka, když otrháte, tak je musíte někam odnést, nelze je nechat na hromadě pod stromem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.144 (?), 9.2.2021 8:45

Ano to máte pravdu, drobné ovoce je řešení. A ještě jedn možnost mně napadá, štíhlé vřeteno. Z toho sklizeň odnesete v košíčku. Ale vzhledem k deklarovaným zkušenostem tazatelky to asi není možné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika