Mulčovat, či ne?



host - 47.145 (?)
3.6.2011 17:59
A jak dlouho mulčujete, že máte tak jasno? 10let? A jaké je/bylo složení travin? A kde se vůbec plocha nachází?
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 253.2 (?), 1.6.2011 19:52, zobrazeno: 14137x

máme kolem domu a za domem rozlehlé zahrady (cca 20000m2). Cerlé roky jsme to sušili, ale už na to není čas. Uvažuji o koupi mulčovače. Slyšel jsem ale, že mulčování ještě přihnojí trávu a ta pak roste ještě víc-je to pravda? Myslíte že je pro ´mne mulčování vhodné?

dík za radu

Martin

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Roxteedy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (143) - 242.192 (?), 1.6.2011 22:42
takových diskusí je tu spousta. Existují samozřejmě důvody pro i proti. Já osobně bych mulčoval. Ta úspora práce by mi za to stála. Nevýhodou je např. že se mohou vytratit některé květinky. mulč sice trávu přihnojí, ale zase trošku zaneřádí nezetlelými zbytky, takže ve výsledku myslim dobrý...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 73.3 (?), 2.6.2011 0:05
Mulčovat je možné jen v omezené míře. Např. jednou ročně mulčovat, když je tráva ještě nízká a jednou posekat bubnovkou a shrabat. Louka jinak začne eutrofizovat a vymizí byliny (často i vzácné, nemusíte je znát). Taky se pak rozmáhají nevzhledné kopřivy, bršlice apod. Každopádně mulčování jednou ročně hodně ulehčí práci. Já sekám bubnovkou 2 ročně 5 000m a všechno shrabuje a drží se mi tam střevíčník pantoflíček a vemeníček zelený. Kdybych začal mulčovat, jsou hned pryč. Jinak ta plocha je šíleně velká. Čím to sečete?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 179.249 (?), 2.6.2011 11:13

Mulčování je vhodné pro trávník na zahradě, kde jde o udržování pouze trávy, třeba v USA se na něj v poslední době hledí jako na všehospásné... U louky to tak jednostraně doporučit nelze. Spíš než mulčovat první seč bych doporučit sekat první trávu déle a následně mulčovat otavy. Do jara se mulč lépe rozloží a vstřebá. Každopádně pouze mulčovat bych z výše zmíněných důvodů nedoporučil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 185.58 (?), 3.6.2011 17:28

Já jsem sekl bubnovou sekačkou roky a nyní mulčuji.Velký rozdíl ve složení travin není, ale v rozsahu a množství práce ano a to rozdíl je sakra velký.  Mám i bubnovou sekačku, ale od té doby jsem ji nevytáhl z boudy.Vůbec se toho mulčování nebojte a strašením mechem apod toho taky ne. Nejvíc to kritizují ti co sečou bubnem a o mulčování jenom slyšeli z doslechu, tak ať si hrabou hráběma dál a odklízí seno, které dnes nikdo nechce a nepotřebuje, tak nač jej vyrábět.Pro Vás to bude úspora práce a pozemek bude v pohodě.

MB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 47.145 (?), 3.6.2011 17:59
A jak dlouho mulčujete, že máte tak jasno? 10let? A jaké je/bylo složení travin? A kde se vůbec plocha nachází?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 176.101 (?), 3.6.2011 22:07

mám docela velkou zahradu, časově je to 45min traktůrkem bez koše, jen vyhazuju, nemulčuju nesbírám, zůstávájí řádky ale trávník je pěkný a za pár dní není vidět, že by nějaká tráva zůstávala ležet. I přesto uvažuji letos po sezoně, kdy pujde traktor na servis, že nechám dát mulčovací sadu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 185.58 (?), 4.6.2011 17:41

Dobrý. Už jsem to tady psal v jiném vlákně. Mulčuji 5 let, plocha 4000 m2 - zahrada užitková- stromy ovocné asi 60 ks- smrčky asi 100 ks - keře asi 40 ks apod. V sousedství les a louky a pole. Před zakoupení mulčovače sečeno asi 15 let bubnovkou a shrabováno na seno - úklid, odvoz, likvidace- to celé 3x ročně.Složení travin bylo podobné jak nyní- žádná zázračná změna jak tady někteří popisují se nekonala, stejně tak se nekonalo zamokření pozemku ani napadení mechem- konkrétně nevim co někteří mají proti mechu - ale mě se mech líbí a kdybych jej tam i měl, tak bych spával klidně.Celá tato změna způsobu sečení pro mě znamenala velkou úsporu práce a času potřebnou pro tuto činnost. Pro sečení užitkové zahrady je tento způsob adekvátní - zde nepotřebuji anglický trávní - ten mám doma kolem domu.

Mulčovač z těchto důvodů doporučuji. Jestli někdo chce kombinovat sečení a mulčování má možnost - já jsem na začátku uvažoval podobně, leč na toto zatím nedošlo.

MB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 54.110 (?), 7.6.2011 11:17

Zdravim,

rad bych se zeptal ktery mulcovaci stroj pouzivate? Mam pozemky o celkove rozsloze 6000m a rad bych poridil nejake mulcovaci zarizeni (idealne multifunkcni system, ke kteremu bych casem dokoupil rotavator,...)

Muzete prosim poradit z vlastnich zkusenosti, co jsem se dival tak moc moznosti neni Vari, Dakr?

Dekuji za rady

--mk

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 73.3 (?), 7.6.2011 14:27
Záleží na ceně. Pokud by jste měl v plánu nějaký jednonápravový stroj, tak Vari a Dakr jsou levnou variantou. Pak jsou samozřejmě dražší stroje zahraniční produkce s cenou 2x vyšší á la Agria, Koppl, Rapid, atd. Já mám zkušenosti pouze s Dakrem a asi bych ho nedoporučil a šel bych minimálně do Vari.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika