Krovinorez - namotava se trava



   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9   
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?) 
12.6.2014 12:15

Jsou tři stupně vyvážení :

1) Plošné - součástí balení některých trojzubů je tzv. "šablona". Využívá se principu, že plech je všude stejně tlustý a má stejnou objemovou hmotnost. Při broušení se tady dbá na co nejvěrnější tvarovou shodu zubů. Nevýhodou tohoto je potřeba většího úběru materiálu. V lepších brusírnách je plošné vyvážení obsaženo už tím, jak se trojzub upne do přípravku a nastaví dorazy (takže pro laika to vypadá, jako by se s tím nikdo nevyvažoval).

2) Statické - nůž upneme na ložiskovou vyvažovačku a koukneme, jestli se někam nezhoupne. Pokud ano, tak přibrousíme příslušný jeden nebo dva hroty.

3) Dynamické - je sice nejpřesnější, ale prakticky se omezuje na to, že naostřený nůž po prvním upnutí uvádíme rychle do otáček a pak ho necháme setrvačností doběhnout do klidu. Přitom se nesmí hlava křovinořezu rozkmitat. Jestliže se rozkmitá, sundáme provedeme kontrolu vyvážení nejprve jako plošnou a pak jako statickou (příčinou může být delší zub vyvážený staticky dvěma širšími). Dynamickou vyvažovačku mají v každém pneuservisu - je to ta mašina, která ukazuje na displeji hmotnost závažíčka a jeho polohu.

Správné vyvážení šetří nejen úhlovou hlavu, ale i Vaše ruce menší zátěží od vibrací. Druhotně se to promítá do spotřeby (asi až 2%).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
MK82 - (26) - 79.30 (?), 12.6.2014 12:32

Aha, tak šablonu jsem k noži neměl, vyvažovačku nemám, a místní pneuservis mi určitě nůž brousit nebude...

Takže to dám asi někam přebrousit, leč nečekám, že přibalený kotouč bude nějak echt vyvážený asi... Nebo máte někdo zkušenosti s přibaleným 4 zubým kotoučem husqvarny?

Mám za sebou tím tedy jedno sekání, tahle se mi nic nezdálo špatné, ale třeba by to mohlo být i lepší smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MK82 - (26) - 79.30 (?), 12.6.2014 12:39

A ještě jeden dotaz - ty nože se mají brousit z jedné strany nebo z obou stran - myslím z vrchu i ze spodu. Ten origo kotouč je,,jako,, dvoustranej nic moc ostrého spíš tupý.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 12.6.2014 13:00

napište typ nebo dejte obrázek.

Kvůli dynamickému vyvážení opravdu do pneuservisu neběhejte. Opravdu je to o tom, že než začnete sekat s nově nabroušeným trojzubem, tak to při změně otáček nahoru a dolů nesmí začít kmitat. Pro vyzkoušení toho pocitu si nalepte na jeden zub použitou žvýkačku.

Šablonu si můžete udělat sám. Obkreslíte nový trojzub a pak rovnoběžně s ostřenými konci si nakreslíte Včka cca po 2 - 3 mm. Položením na šablonu rychle zjistíte jestli se Vám V neroztahují tak do U či jestli některý zub není o rovnoběžku kratší či delší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MK82 - (26) - 79.30 (?), 12.6.2014 13:09

Typ je to 4 zub pro Husqvarnu 128 R.

Aha tak nakreslit si to můžu, já ale myslel, že to má být třeba přesné v řádu desetiny mm a vyvážení třeba na gram - jestli to stačí obkreslit a pak dodržovat tak to jo to bych zvládl doma.

S tím zatížením jednoho zubu je to dobrý typ to vyzkouším co to dělá. A to broušení má být jen jednostranné nebo z obou stran jako kuchyňský nůž?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 12.6.2014 13:17

jj u tohoto typu čtyřzubu stačí opravdu brousit pod stejnými úhly ty břitové plochy podle šablony. To že čárky jsou po 2 mm od původního břitu neznamená, že na jedno broušení uberete těch 2 mm, ale protože podle toho rastru poznáte jestli se Vám to s těmi čarami nesbíhá a jestli je na všech ubráno třeba jen 1/5 z těch 2 mm.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MK82 - (26) - 79.30 (?), 12.6.2014 13:28

Děkuji, takže udělám šablonku třeba z plechu/plastu a tu si mohu jednou za čas ubrousit do požadovaného zmenšeného tvaru.

Jinak zbrousit ostří mohu tedy jednostranně - na kotouči je to připravené jako pro oboustranné broušení, ale zároveň to je úplně tupé - i tak to ale sekalo wink

To jednostranné broušení mi přijde snažší k tomu abych to tedy spíš udržel co nejvíc stejné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 12.6.2014 13:40

Šablona se dělá papírová. Koukněte se na obal jestli není natištěna na rubu toho reklamního barevného kartonu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MK82 - (26) - 79.30 (?), 12.6.2014 14:41

Bohužel není tak nevadí nakreslím si svojí - jinak děkuji za rady moc si toho cením - neměl by jste pro mě ještě radu ohledně dotazu v tématu - křovinořez kolem 6000 - psal jsem tam také dnes zatím bez odezvy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 12.6.2014 14:52

Tak s tím vám neporadím, pro mne křovinořezy začínají asi tady - Husqvarna 128 R, a neraději bych místo jeho staršího bratříčka měl spolehlivý 4takt od hondy (nebo alepoň jeho skorokopii - Stiga SB 425 HONDA 1,2 HP)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika