Dolmar MS 430 U - trava, burina, malinčie, a občas nálet?



gerchán - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (138) - 110.159 (?)
20.9.2008 7:03

stejně mně nepříjde, že by převodovka u 3 cípáku trppěla víc. vždycky jsem si myslel, že je to spíš o průměru nástroje. a když nahradím 250mm čtyřkotouč, 250mm 3 cípem- nemůže se nic stát. teoreticky nemá třícíp tak kolmé sekací hrany a proto při nárazu do něpřeseknutelné překážky nedostává převodovka takovou ránu. navíc má většinou silnější plech-větší váhu a proto při sekání hodně pomáhá jeho kinetická energie. prakticky mám krátce odzkoušený 4 kotouč na náletu. suběktivně křovák dostával daleko větší rány. 4 kotouč u toho navíc divně zvoní

ps: v nějakém katalogu (tuším že mountfield) bývala šikovná tabulka pro výběr vhodného nástroje na vhodný porost. Zakladateli tématu by mohla pomoci. Nemáte ji někdo?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 108.189 (?), 18.9.2008 11:05, zobrazeno: 17827x

Chcem sa spytať jednu vec, vlasnim krovinorez Dolmar 430 U.Je určeny na kosenie travy a starých tráv... no musim ho použiť aj na plochy neudržované a tam sa nachádza aj malinčie a sem tam aj nalet / v malom množstve /. je možne použiť tento krovinorez aj na taketo plochy nie velké za použitia 4-zubeho noža?V jednej predajni my povedali že na malinčie možem v druhej nie... Údajne sa može poškodiť prevodova časť.Používa niekto tento krovinorez aj na malinčie, malí nálet? Dik

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 103.201 (?), 18.9.2008 18:06

Podle katalogu Dolmar je vhodný i na silnější křoviny. Já jsem slabší model použil na podobný porost, jako maliny a šlo to. Ale musíte sekat s maximálními otáčkami, neboť to jde nejlépe za nejnižších rázů - využíváte setrvačnost i vysoké otáčky . Každá převodovka - úhlový převod trpí rázy, pokud poklesnou otáčky musíte snížit rychlost sečení, jinak dochází k vyšším vibracím i zmiňovaným úderům nože o sečený materiál. Čím nižší jsou otáčky, tím větší jsou tyto jevy až po zastavení nástroje. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 110.159 (?), 18.9.2008 20:14

už z názvu křovinořez je jasné, že není jen na sekání trávy. Jen chce volit správně řezný nástroj. Na maliní by se hodil více trojzubový mačetový kotouč.

Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 103.201 (?), 18.9.2008 21:06

Návod takovou možnost nepřipouští. Pokud bych teoreticky použil 3 cípý nůž, tak zásadně co nejmenšího průměru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 133.102 (?), 19.9.2008 6:30

opravdu nepřipouští možnost mačetového kotouče? tak to u mě dolmar pěkně klesl. Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
RadekB - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1424) - 21.230 (?), 19.9.2008 9:37

Také mne to dost překvapuje. Obsah 42,7 cm3, výkon 1,27 kW? Uváděn i na profi práce! Tam se přeci předpokládá dřevitá buřeň. Maliní a ostružiní je téměř všude. Náletové dřeviny také. Je pravda, že výrobce ho dodává jen do "rozvojových" zemí.

Radek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 245.61 (?), 19.9.2008 10:09

Spíš naopak - Dolmar uvádí pouze to, co křovinořez 100% snese dlouhodobě. U 3 cípého nože je možnost mnohem většího zatížení křovinořezu než u 4-cípého. Pokud počítají zivotnost "furt", tak to pro 3-cípý nevyjde. Pokud by použili omezenou životnost (třeba dva roky ;-), tak by výpočet vyšel a mohli by ho vesele použít.

Stejně tak uvádění výkonu - všimněte si, že D. uvádí nižší výkony, než jaké se pak skutečně naměří v testech. Tj. neuvádí výkon motoru v ideálních podmínkách a nastavení, ale výkon, který je zaručený kdekoliv (vyšší nadmořská výška, starší motor atd.)   Gl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
RadekB - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1424) - 21.230 (?), 19.9.2008 22:44

Souhlasím, ale i nesouhlasím. Tato záležitost není o výkonu a životnosti.  Dolmar je především výrobce a obchodník, výroba je odvislá na prodeji a nikdo, tím spíš Němec, nečeká, že pokryje celý svět jednou řadou výrobků. Pokud označí nějaký výrobek jako vhodný pro profesionální použití, vývoj má jasně zadaný úkol a ověřovací zkoušky pak jasně definují použití a užitné vlastnosti. Myslím, že v tomto případě je to spíš o tom, že byl použit levnější převod z důvodu ceny finálního produktu. Použití 4-cípu je jasným důkazem. Nenasazení na ostatní západní trh, tento dojem jednoznačně potvrzuje. S těmy testy bych byl opatrný, pohled na stránky KWF to tak jednoznačně neukazuje. Srovnával jsem si profipily a mnohde se Stihl výrazněji blížil deklarovanému výkonu na rozdíl od některých jiných a Dolmar nevyjímaje. Není to Dolmar, ale Solo, které má dva modely stejného označení, jen farmář má příznak SB (154), rozdíly u obou modelů jsou jednoznačné, avšak pokud na trh nedám profi řadu a uvedu u farmáře možnost profi použití, kdo mi dokáže opak?  Jedním z rozdílů je právě převodovka. Životnost je zvláště u Něm. strojů dána zákony a tady si myslím, že si Dolmar nebyl až tak jistý a raději se pojistil. Ještě jsem neslyšel, aby někdo vypočítal životnost stroje, ta se stanovuje ověřovací zkouškou v laboratoři a přímém provozu, výsledky se zprůměrují a dojde se k tzv. předpokládané životnosti. Z té se odečte koeficient abnormálních jevů a musí zůstat minimální expoziční doby. Ten přímý provoz je tak extrémní, že např. tři dřevaři si předávají pilu ze směny do směny alespoň dva týdny. Práce se provádí v maximální hmotě, tvrdém dřevu a s minimální přestávkou stroje. Vím o čem mluvím, jednoho jsem se osobně účastnil.

Radek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
gerchán - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (138) - 110.159 (?), 20.9.2008 7:03

stejně mně nepříjde, že by převodovka u 3 cípáku trppěla víc. vždycky jsem si myslel, že je to spíš o průměru nástroje. a když nahradím 250mm čtyřkotouč, 250mm 3 cípem- nemůže se nic stát. teoreticky nemá třícíp tak kolmé sekací hrany a proto při nárazu do něpřeseknutelné překážky nedostává převodovka takovou ránu. navíc má většinou silnější plech-větší váhu a proto při sekání hodně pomáhá jeho kinetická energie. prakticky mám krátce odzkoušený 4 kotouč na náletu. suběktivně křovák dostával daleko větší rány. 4 kotouč u toho navíc divně zvoní

ps: v nějakém katalogu (tuším že mountfield) bývala šikovná tabulka pro výběr vhodného nástroje na vhodný porost. Zakladateli tématu by mohla pomoci. Nemáte ji někdo?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 103.201 (?), 20.9.2008 8:57

Toto je řešení něčeho, co mělo být zvoleno před koupí. Jako když si koupíte pilu a chcete na ní dát lištu 50 cm a výrobce doporučuje max. 40cm. Nesouhlasím s názorem, že převodovka je slabá, převodovka resp. přístroj je určen k použití na uvedené nástroje - strunová hlava a 4 cípý nůž. Taktéž nesouhlasím s tím, že se toto dodává jen do rozvojových zemí - pokud v to nepočítáte např. USA. Dolmar použití 3 cípého nože doporučuje od 1,6 KW - od MS340. Je to logické, neboť 3 cípý nůž více zatěžuje celý přístroj -od úhlového převodu po motor. Plocha, která seče je větší než u 4 cípého nože, který má na kruhovém talíři výstupky - takže pouze části toho, co má 3 cípý nůž. Tabulka vhodnosti nástrojů je v katalogu Dolmar, nebo v návodu speciálně pro daný přístroj - jen to, co lze použít. Testy - ještě jsem se nesetkal s tím, že má Dolmar dle Kwf nadhodnocený výkon, naopak - naměřené hodnoty v několika případech snížili podle svých výsledků. Ale to není podstatné a s tímto to vůbec nesouvisí. Podobně se můžeme ptát, proč na MS340 není pilový kotouč, když na MS3310 je. Výkony jsou stejné a motory také. Ale pro takové zatížení není MS340/400 určen a ani to nebyl důvod výroby takového přístroje, neboť MS340/400 jsou výkonné motorové kosy/křovinořezy na sečení trávy, ale ne dřeva. Na řezání dřeva jsou určeny více dimenzované(uložení hřídele, úhlový převod, dokonalejší zakrytování a pod.) a taky těžší profi MS33-4510. Myslím si, že je to jeden z dalších důkazů, že solidní výrobce uvede správnost a vhodnost nástroje a neprodává tak, že nabízí víc, než daný přístroj může dlouhodobě zvládat. Lze použít 3 cípý nůž menšího průměru - otvor pasuje, který lze také použít na 4 takt 352.4, ale je to volba majitele a pokud dojde k poškození něčeho, tak je to v rozporu s návodem. Někteří jej používají, ale nevidím v tom velkou výhodu, neboť při vyšší zátěži klesají otáčky a rázy i vibrace, a to i trubky s hnacím hřídelem se zvyšují.      

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika