Pozná někdo prosím co to je?



host - 69.10 (?)
19.2.2013 8:22

Dobrý den, máme doma již deset let obrovskou Pawlovnii plstnatou. Dala mi ji kamarádka jako semenáčka. První, než jsme došli na to, co to je, jsme ji měli v obýváku. Po návštěvě dcery z Mikulova, která věděla oč jde, jsme ji vysadili na dvůr v roce 2004. Dnes má asi 12 metrů - možná i víc-kmen dole u paty měl loni téměř  metr obvod. Je to jak Adéla nevečeřela - nezmar. Každý rok máme v okolí plno semenáčků, některé necháváme růst pro jejich nádherné obrovské listy v mládí. Na podzim seřízneme k patě, na jaře nás znovu okouzlí obrovskými listy. "Stará" pawlovnie nádherně kvete fialově a voní. Prvně jsou květy až pak listy. Na podzim pak oříšky v hnědém kožíšku. Velice rychle roste. Prý Číňané je pěstovali kvůli rychle rostoucímu dřevu. Bydlíme kousek od Břeclavi. Vlasta

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
      
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.42 (?), 27.7.2012 12:05

Vypadá to na slunečnici

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 49.39 (?), 27.7.2012 13:33

ichale, není to slunečnice. Je to semenáč jisté teplomilnější dřeviny, jsem přesvědčen, že ji znáte Vy i mnozí jiní. Tipujte dále ;-)

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.245 (?), 27.7.2012 13:42

pavlownie plstnatá

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1575) - 166.4 (?), 27.7.2012 16:27

Asi ano, ale ten list 60 cm v průměru - to je moc i na pavlownii...indecision

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 192.35 (?), 27.7.2012 16:49

A co takhle PAULOWNIA ELONGATA, pavlovnie protáhlá? Olina

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 180.10 (?), 27.7.2012 20:08

Dobrý den pane kolego. Opravdu není to moc. Viděl jsem listy u letorostu Pawlovnie, které hravě tuto velikost dosahovaly. Nevěřícně jsem na to zíral. Bylo to na Jižní Moravě na dvoře jednoho vinaře. Samotný letorost byl vysoký přes dva metry, ale ty listy, to bylo fakt něco. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 226.202 (?), 27.7.2012 21:47

I já jsem takovýto "semenáček" viděl poprvé kdysi na jižní Moravě, konkrétně v Mikulově u Ditrichštejnské hrobky. Pavlovnie s oblibou klíčí a roste v různých spárách - v chodnících, ve spárách zdí nebo mezi chodníkem a podezdívkou plotu (asi podobně jako v tazatelově případě)... Jak se situace vyvíjí dále, nevím, s tím zkušenosti nemám.

Takto velké bývají jen juvenilní listy na mladých rostlinách - semenáčích, případně na těch, které v zimě zmrznou prakticky až k zemi a od kořnového krčku vyrazí nové silné výhony s obrovskými listy. Po několika letech je předpoklad, že rostliny dorostou do větší velikosti a lépe vyzrají a už tvoří "normální" korunu s listy běžné velikosti cca 10-15 cm.

Našel jsem zajímavé údaje ještě o paulownia-cfi na biomasu apod. O Paulownia elongata a dalších druzích jsem se dočetl poprvé (ještě méně mrazuvzdorné a tudíž u nás prakticky nepoužitelné...)

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.245 (?), 27.7.2012 23:37

Jj, letos jsme uřízli dva boční kmeny (prostě jeden letorost se rozhodl, že z NĚJ bude hlavní kmen) a na jednom z pahýlů vyrašil letorost, který má listy v průměru přes 40 cm, se stopkou 60 cm.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 69.10 (?), 19.2.2013 8:22

Dobrý den, máme doma již deset let obrovskou Pawlovnii plstnatou. Dala mi ji kamarádka jako semenáčka. První, než jsme došli na to, co to je, jsme ji měli v obýváku. Po návštěvě dcery z Mikulova, která věděla oč jde, jsme ji vysadili na dvůr v roce 2004. Dnes má asi 12 metrů - možná i víc-kmen dole u paty měl loni téměř  metr obvod. Je to jak Adéla nevečeřela - nezmar. Každý rok máme v okolí plno semenáčků, některé necháváme růst pro jejich nádherné obrovské listy v mládí. Na podzim seřízneme k patě, na jaře nás znovu okouzlí obrovskými listy. "Stará" pawlovnie nádherně kvete fialově a voní. Prvně jsou květy až pak listy. Na podzim pak oříšky v hnědém kožíšku. Velice rychle roste. Prý Číňané je pěstovali kvůli rychle rostoucímu dřevu. Bydlíme kousek od Břeclavi. Vlasta

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 198.35 (?), 5.4.2013 17:50

Nevie niekto ako sa volá tento kvietok a ako sa rozmnožuje?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika