udírna na zahradě



Morpheus141 - (7) - 5.102 (?)
28.7.2008 21:43

Chraň vás pámbů abyste dal topeniště pod udírnu, to potom neudíte, ale pečete s přídavkem kouře, topeniště min. 2m vedle udírny...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
            
luiss - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (73) - 212.142 (?), 28.2.2008 8:23

nemáte někdo fotky své udírny? chtěl bych si postavit svou, dřevěnou, ale inspirace chybí. Musí mít udírna komín? Možná to zní hloupě, ale někdo říká ano, jiný ne. Děkuji Luiss

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 231.133 (?), 28.7.2008 14:11

Dobrý den, rozhodl jsem se postavit na zahradě udírnu ze starých cihel.Můžete mi někdo poradit jak postupovat při zdění a jaké zdící materíály budou vhodné na udírnu?

Děkuji

Daniel Marek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 28.7.2008 14:28

Nevím, jestli je to tak správné, stavil jsem kdysi taky udírnu ze starých cihel. Na topeniště jsem si ale koupil pár šamotek a šamotovou maltu, dvířka železná. Samotnou udírnu, kde je teplota do 80 st jsem pak stavěl normálně, z běžných cihel a malty, dvířka dřevěná napuštěná (tehdy) vodním sklem a zevnitř oplechovaná.. Vnitřní omítka taky s přídavkem vodního skla,  stejnak se brzy zadehtovala. Komín a kouřovod z azbestové komínové roury (zbyla ze stavby).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 231.133 (?), 28.7.2008 21:24

díky za odpověď.ješte se zeptám, měl jste ohniště pod udírnou nebo vedle?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Morpheus141 - (7) - 5.102 (?), 28.7.2008 21:43

Chraň vás pámbů abyste dal topeniště pod udírnu, to potom neudíte, ale pečete s přídavkem kouře, topeniště min. 2m vedle udírny...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 29.7.2008 0:24

Profesionální řezníci mívali udírny s ohništěm pod masem a výsledky bývaly skvělé. Zkusil jsem to taky. Efekt výborný, ale byly problémy s kapáním tuku do ohně a udržením správné teploty v udírně, nezbytná přítomnost u udírny.. Tak jsem postavil ohniště nové, kus vedle udírny.  Není riziko spálení masa, uzení trvá déle, netřeba ovšem být stále u toho.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 153.130 (?), 29.7.2008 7:29

Můj děda míval roubenou udírnu o velikosti 3 x 2m, kde pod strop zavěšoval maso a dole na zemi dělal oheň, topil tam obřími tlustými špalky, tak že tam najednou hořel či spíše doutnal jen jeden špalek, pak v té místnosti nebyla moc vysoká teplota, jen tam bylo pořádně nadýmeno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 231.133 (?), 30.7.2008 20:37

ohniště mám vedle udírny, sice není 2m, asi jen 1,5m, ale jsem obeznámen s topením a teplotou v udírně.jen mám ještě jeden dotaz, musí být komín při uzení zavřen, nebo průchozí, slyšel jsem odlišné názory.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 6.105 (?), 13.9.2008 13:17

Jsem řezník, debaty o udírnach slyším často, a pokud v ní neuslyším jakou intenzitu využití člověk plánuje tak se ani nezapojuji.Udírna může vystačit i taková jako ve filmu Slavnosti sněženek, pár desek, strop z kabátu, topeniště a kouřovod rýha vzemi nadkrytá plechem přihrnutým hlínou.Taky může být za těch 10klacků.Záleží na tom jak ji chcete často využívat.Děláte si klobásy, salámy nebo občas maso.Klobásy a salámy dovařujete?Akorát ten dvoumetrový kouřovod je asi moc ale netvrdím že pán stím nemůže mít dobré zkušenosti já jsem viděl dost vynzoku s původním dlouhým kouřovodem a zkončily s topeništěm pod zbožím.Sranda je když tak udíte špek a uzák přejde do režimu s forsáži.Podrobné plány seženete snad v každé řeznické kuchařce nebo v knížkach o stavebvnictví.Debata podle mně nemá smysl zdrojů je přehršel.zdar

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 150.253 (?), 29.7.2009 21:51

Nejvhodnější malta je do šamotu zamíchat vodní sklo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika