Mohu prodávat zeleninu z domu?



host - 64.201 (?)
3.3.2011 10:33

Opět nemáte pravdu. Žádný zákon mi nezakazuje mít z vlastní drobné pěstitelské a chovatelské činnosti zisk ani neomezuje v jaké výši, pokud jsem schopen např. vypěstovat kilo okurek s náklady 10 Kč a jsem schopen prodat toto kilo okurek za 500 Kč, klidně mohu a pořád na to nepotřebuji živnostenské oprávnění. Stejně tak mi žádný zákon nestanovuje jestli těch rajčat mohu prodat maximálně 10 kg nebo 10 tun. Samozřejmě pokud toho prodávám ročně za čtvrt milionu musím zaplatit daň z příjmu a další zákonem stanovené odvody. Pokud si tedy budu stát za tím, že tyto nezpracovaných rostlinné a živočišné výrobky prodávám z vlastní drobné pěstitelské a chovatelské činnosti jako fyzická osoba, nemůže mne nikdo nutit si živnostenské oprávnění opatřit. Samozřejmě, pokud bych provozoval pěstitelskou činnost na 10 hektarech asi bych těžko mohl tvrdit, že se jedná o drobnou činnost. Navíc v případě provozování pěstitelské činosti v takovém rozsahu by pro mě bylo určitě výhodnější si živnostenský list pořídit. Nebo ještě lépe stát se zemědělským podnikatelem podle zákona o zemědělství. Ale o tom toto vlákno nebylo. Zde se řešil prodej přebytků zeleniny z domu, jak již sám název diskuze říká. A na prodej zeleniny ze své zahrádky opravdu to živnostenské opatření nepotřebuji. Případná kontrola bude řešit spíše výši příjmů, kterou doložím svými záznamy a výši prodeje za jednotlivé dny. Ale účetnictví rozhodně vést nemusím. Zákon 563/1991 Sb. o účetnictví stanovuje v §1, odst. 2 na koho se zákon vztahuje. A o fyzických osobách prodávajících nezpracované rostlinné a živočišné výrobky z vlastní drobné pěstitelské a chovatelské činnosti tam není ani zmíňka. Pouze pod ustanovení §1, odst. 2, písmeno f umožňuje že se tento zákon může vztahovat na ostatní fyzické osoby, které vedou účetnictví na základě svého rozhodnutí. Ale pokud se dobrovolně nerozhodnu účetnictví vést, tak nemusím. Callid

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8   
                     
host - 64.201 (?), 3.3.2011 10:33

Opět nemáte pravdu. Žádný zákon mi nezakazuje mít z vlastní drobné pěstitelské a chovatelské činnosti zisk ani neomezuje v jaké výši, pokud jsem schopen např. vypěstovat kilo okurek s náklady 10 Kč a jsem schopen prodat toto kilo okurek za 500 Kč, klidně mohu a pořád na to nepotřebuji živnostenské oprávnění. Stejně tak mi žádný zákon nestanovuje jestli těch rajčat mohu prodat maximálně 10 kg nebo 10 tun. Samozřejmě pokud toho prodávám ročně za čtvrt milionu musím zaplatit daň z příjmu a další zákonem stanovené odvody. Pokud si tedy budu stát za tím, že tyto nezpracovaných rostlinné a živočišné výrobky prodávám z vlastní drobné pěstitelské a chovatelské činnosti jako fyzická osoba, nemůže mne nikdo nutit si živnostenské oprávnění opatřit. Samozřejmě, pokud bych provozoval pěstitelskou činnost na 10 hektarech asi bych těžko mohl tvrdit, že se jedná o drobnou činnost. Navíc v případě provozování pěstitelské činosti v takovém rozsahu by pro mě bylo určitě výhodnější si živnostenský list pořídit. Nebo ještě lépe stát se zemědělským podnikatelem podle zákona o zemědělství. Ale o tom toto vlákno nebylo. Zde se řešil prodej přebytků zeleniny z domu, jak již sám název diskuze říká. A na prodej zeleniny ze své zahrádky opravdu to živnostenské opatření nepotřebuji. Případná kontrola bude řešit spíše výši příjmů, kterou doložím svými záznamy a výši prodeje za jednotlivé dny. Ale účetnictví rozhodně vést nemusím. Zákon 563/1991 Sb. o účetnictví stanovuje v §1, odst. 2 na koho se zákon vztahuje. A o fyzických osobách prodávajících nezpracované rostlinné a živočišné výrobky z vlastní drobné pěstitelské a chovatelské činnosti tam není ani zmíňka. Pouze pod ustanovení §1, odst. 2, písmeno f umožňuje že se tento zákon může vztahovat na ostatní fyzické osoby, které vedou účetnictví na základě svého rozhodnutí. Ale pokud se dobrovolně nerozhodnu účetnictví vést, tak nemusím. Callid

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 64.201 (?), 3.3.2011 10:44

Ještě jeden příklad pro názornost. Pokud bych třeba přebytky nabízel prostřednictvím nějakého aukčního serveru a prodal jeho prostřednictvím přebytky za 150.000 Kč a finančnímu úřadu tvrdil, že jsem prodal za celý rok za 10.000 Kč, budu mít problém, protože finanční úřad bez problémů od provozovatele aukčního serveru získá informace o prodejích a snadno mi příjmy dokáže, doměří daň a penále a peníze ze mě snadno dostane. Pokud ale nepodvádím a když prodám nad 20.000 Kč za rok tak příjmy řádně zdaním, tak postupuji zcela v souladu se zákony a nic by mi nemělo hrozit. Finančního úřadu bych se v tomto případě nebál. Spíše by mohl být problém se Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí, která by Vás podle zákona 110/1997 Sb. o potravinách a tabákových výrobcích mohla posuzovat jako provozovatele potravinářského podniku a kontrolovat dodržování zákona o potravinách.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 42.36 (?), 3.3.2011 15:07

No právě, drobné pěstitelství. A právě, že v zákoně není přesný počet, proto si to jakýkoliv pracovník finančího úřadu může vyložit po svém... A nikdo Vám nedokáže, zda jste drobný pěstitel či nikoliv... To je právě to, o čem píši.  Ano, píšete, že kontrola bude řešit výši příjmů, a to je také to, o čem se zde zmiňuji. někdo tady psal, že jak to má dokázat. Pochybuji, že 70 letá babička si bude vést záznamy o tom, kolik prodala rajčat a okurek, za kolik, za kolik nakoupila semena atd :) A Vaše zmínka o vedení účetnictví - rozumím, co píšete a kaju se :) Ale jak jste zmínil, nějaké záznamy vést musíte, abyste nějak doložil, jaké máte příjmy při té případné kontrole. Tomu já říkám účetnictví no :) Tak mi to promiňte. Petra S.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 216.101 (?), 14.3.2011 13:00

Příjmy pěstitelů a daně - tak netvrďte, že bez živnostenského listu nemůže člověk prodávat!! Víte kolik vajec by se muselo prodat, aby to přesáhlo hranici 20tis. za rok? Při ceně 3,- za vejce by to přesahovalo 6,500 ks!!! A i to se může bez živnostenského listu...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.15 (?), 9.6.2011 21:30

Nevite nekdo, co vse je zapotrebi, aby clovek mohl prodavat na farmarskych trzich?Prodej z domu jsme tu jiz resili, trhy ne..proto uvitam pomoc a rady. Kvetiny jsou asi bez problemu a asi netreba mit nejake papiry..ale se zeleninou to je asi horsi, ze? diky M.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 209.51 (?), 9.6.2011 22:31

Obraťte se s tímto dotazem přímo na organizátora konkrétního trhu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 194.213 (?), 5.4.2013 12:09

Prodávat zeleninu, vejce, králiky a drůbež samozřejmě lze pokud respektujete zákon 166/1999 § 27a, co se týká daně z příjmů jde o příležitostnou činnost, nepřesáhne-li příjem ročně 20 000 Kč, daňové přiznání nepodáváte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 18.68 (?), 19.5.2014 11:55

Dobrý den. Možná jsem to posunul ještě o kousek dál. Udělal jsem to podobně jak píšete, akorát jsem k tomu napsal cedulku, ať si to klidně zadarmo vezmou a slupnou. Osvědčilo se to. Skoro každý den jsem to obnovoval. Jednou dokonce zmizela i ta kartónová krabice. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Dana22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (325) - 157.25 (?), 19.5.2014 21:46

Samozřejmě je nejlepší to rozdat, ale autor vlákna se ptal na prodej.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
<  6,  7,  8   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika