Výsadba thují v prosinci?



host - 182.227 (?)
1.12.2014 11:45

Pane Stando, věřte,že tohle mám vyzkoušené na okrasných rostlinách doskrát.Kdysi dávno, právě na základě těchto rad, které se píšou už desetiletí jsem taktéž zaléval.Až po zkušenostech člověk zjistí, že i když se něco píše hodně dlouho, neznamená to, že je to rada dobrá.A jak jsem psal, vodou přes zimu se může nadělat škody docela dost.Mimochodem, jednou dávno jsem si zalil v zimě při oblevě stromky broskvoní.Ani se neptejte kolik jsem jich touto akcí zničil.Stačí aby se stromky zalévaly hadicí přes kmínek.Jinak pán vysazuje tuje z kontejneru.P

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
host - 129.112 (?), 30.11.2014 23:06, zobrazeno: 9315x

Dobrý den.Mohu sázet thuje smaragd 80-100cm v kontejnerech i v prosinci?

 Pokud ano jaké jsou zásady pro tak pozdní výsadbu? Děkuji. Ivo

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 1.12.2014 0:13

Dokud není zamrzlo, tak se sázet dá. Thuje jako stálezelené rostliny potřebují dostatek vody po celou zimu a tak je potřeba v dobách oblevy vždy zkouknout, jak je v jejich okolí vlhko a případně zalít. Pokud je sníh, je optimální k vyszeným keřům naházet pořádnou "závěj". Jen pozor, aby přihazovaný sníh nebyl prosolený.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 18.68 (?), 1.12.2014 7:34

Díky za odpověd. A když zasadím, ted kdyz není zamrzlo a během 14 dní třeba zamrzne?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 182.227 (?), 1.12.2014 7:48

Když je pěstitelé v kontejneru bez problémů udrží přes zimu, proč byste je neudržel ve volné půdě.Ani zalévat jej nemusíte.Zahradníci mají závlahy přes zimu zabezpečené proti mrazu, takže žádné zalévání venku není.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 1.12.2014 9:00

Zahradníci mají sice závlahy zabezpečené a kvůli třem konvím za zimu nebudou 3× napouštět systém a znovu zabezpečovat při několika oblevách. Prostě naběhnou s konví nebo přijedou s lejtou a zalejí. Když se sází v optimální dobu na jaře, do zimy je thuje zakořenění a není potřeba zalévat. Jestliže je sníh a voda z tajícího nahrnutého sněhu stačí, také není potřeba zalévat. Plno lidí nadává, že jim výsadby první rok po nasázení zmrzly a že jim zahradník určitě prodal nějaký málo odolný import. A přitom stačí, aby jim mráz vytáhl vodu z balu a při následné oblevě po holomrazu bal zůstal 14 dní suchý. Taky můžete udělat nastýlku z mokré rašeliny. Pokud bude rašelina světlá, je potřeba zalít, když si rašelina udrží tmavý odstín, je vlhkost OK. Na jaře pak rašelinu odstraníte a nahradíte levnějším kůrovým mulčem (rašelinu dáte k borůvkám apod.).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 1.12.2014 7:53

A když zasadím, ted kdyz není zamrzlo a během 14 dní třeba zamrzne?...tak, to si můžete říct: "Uf, stihl jsem to." smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 182.227 (?), 1.12.2014 10:12

Už jsem to psal mockrát.V zimě je vlhka dost, rostliny trpí spíš nadměrnou vláhou a zálivka přes zimu nadělá víc škody jak užitku.Že voda je pro rostliny nepřístupná při zamrzlé půdě je věc úplně jiná.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 1.12.2014 10:30

na těžkých půdách ano, ale na píscích je zásoba ze zimní vláhy kdesi hluboko pod výsadbovou jámou a thuje je odkázaná jen na to co je nasáklé v balu.

A psát si můžete cokoliv, pokud bude tazatel poleno, tak se může přiklonit k extrému (usuší×utopí) a bude-li talent, vytuší, že není potřeba zalévat paušálně, ale bude jen kontrolovat vlhkost kořenového balu v dobách oblev (tj. např. okamžitě po rozmrznutí).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 182.227 (?), 1.12.2014 11:45

Pane Stando, věřte,že tohle mám vyzkoušené na okrasných rostlinách doskrát.Kdysi dávno, právě na základě těchto rad, které se píšou už desetiletí jsem taktéž zaléval.Až po zkušenostech člověk zjistí, že i když se něco píše hodně dlouho, neznamená to, že je to rada dobrá.A jak jsem psal, vodou přes zimu se může nadělat škody docela dost.Mimochodem, jednou dávno jsem si zalil v zimě při oblevě stromky broskvoní.Ani se neptejte kolik jsem jich touto akcí zničil.Stačí aby se stromky zalévaly hadicí přes kmínek.Jinak pán vysazuje tuje z kontejneru.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 1.12.2014 11:58

Pokud sázíte každoročně více tůjí než zahradnictví Munzar ze Svobodných dvorů, pak máte pravdu. Pokud ne, tak se zamyslete nad kategorickým tvrzením, že i u výsadby těsně před zámrazem není potřeba kontrolavat vlhkost kořenového balu při vyjmutí z kontejneru a následující tři zimní měsíce. Já nemám křišťálovou kouli, abych věděl jestli tuto zimu dostatečně nasněží anebo bude mírný holomráz s minimem srážek v dobách oblevy, nebo bude průměrná či vlhčí zima. Kontejner není zaklínadlo, to je způsob distribuce rostlin.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika