Smrk chřadne



host - 90.233 (?) 
14.10.2014 13:55, zobrazeno: 7593x

Postavili jsme si novostavbu asi deset metrů od vzrostlého smrku a doufali, že smrk stavbu přežije. Stavbu sice přežil, ale po několika měsících teď začal chřadnout. Jehličky od prostředka, tedy od kmene, reznou. U stromu je nyní více vlhko v důsledku odvodu vody ze střechy a navíc jsme na část kořenů zahrnuli větší vrtvou půdy. Teď se to jeví jako chyba. Půjde ještě zachránit? 

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 231.162 (?), 14.10.2014 14:24

sice nedovedu na dálku posoudit, ale smrk každý rok obměnuje cca 1/3 jehliček, takže se může zdát že chřadne ale na jaře bude třeba zase v kondici

jinak musí posoudit znalec

mě ted stejným zpusobem chřadnou menší borovičky co mám v rajonu, alespoň budou ochráněny před vánočními zlodějíčky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 14.10.2014 15:58

To mi prozraďte, jak ty smrky jehličí obnovují. Doposud jsem žil v domění, že kde jehlice vypadají, už nenarostou. Pro tazatele, nastává čas strom skácet, je "zralý". A rychle, ať z něj je ještě nějaký užitek. Kdyby Vás napadlo romanticky strom obnovit, sázejte jednak alespoň 15 metrů od domu a listnáč, vcelku jakýkoliv. Nikdy smrk. Může být i ovocný, třebas ořešák. Nu a už jen takových 50 roků počkáte a bude to.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 90.233 (?), 14.10.2014 16:33

Určitě bych nesázela nový smrk, v tom s vámi naprosto souhlasím, ale když jsme k němu přišli, nechtěli jsme ho zbytečně kácet. Není to nijak starý strom, ale je možné, že máte pravdu, a má dost. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 90.233 (?), 14.10.2014 16:31

Nějak se mi nezdá, že by to byla obměna jehliček, nevypadá to normálně. Žloutnou celé menší větvičky v blízkosti kmene. :-(

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.9 (?), 14.10.2014 20:16

Myslím, že je normální, aby smrku (i třeba borovici) ve směru od kmene po větvích opadávalo jehličí. Přirůstají konce větviček a od kmene opadávají - zkuste zajít do lesa (třeba na houby) a podívat se na stromy zespoda nahoru. Pokud nežloutnou nejmladší konce větviček, neviděla bych v to mproblém. Asi jste ho dřív tolik nepozorovali  ;-))          Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 236.178 (?), 14.10.2014 21:19

Předně: bylo by dobré stav Vašeho smrku dokumentovat a ukázat na fotkách: celkový stav, polodetail, detail. (Pro vkládání více fotek do jednoho příspěvku musíte být registrováni a přihlášeni; jinak musíte vkládat po jednotlivých fotkách do samostatných příspěvků).

Vámi naznačené důvody klidně mohou být ty pravé: smrk koření mělce, přímo povrchově: nejspíše kvůli dostatku vzduchu pro kořeny. Oba Vámi zmíněné důvody přístup vzduchu ke kořenům výrazně zhoršují; horší vliv má podle mého názoru ono zasypání větší vrstvou půdy. Důsledky nedostatku vzduchu v půdě - asfyxie - odumírání pletiv - jsou těžko napravitelné. Obnovit původní stav okolí smrku je asi nemožné.

Dalšími příčinami může být například houbová choroba - sypavka smrku anebo poškození hmyzem - posátí mšicemi. Proti těmto vlivům by se smrk dal ošetřit postřikem (pokud byste po něm chtěli lézt s postřikovačem...)

Oslabené smrky si také s oblibou vybírá kůrovec - lýkožrout smrkový...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 101.183 (?), 15.2.2015 15:54

Mame kolem chalupy desitky Bilych smrku a obcas se ve vnitrni casti (u nekterych) objevi zrzave jehlici.  Poprve me to zneklidnilo ale pak mi nekdo rikal. Nic se nedeje,- obcas se to stane.  Snad nakej sok, snad neobvykla sezona, tezko urcit ale faktem je to, ze na pristi rok je vsechno v poradku a smrk jede dal a nehyne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika