Smrk chřadne



host - 231.162 (?)
14.10.2014 14:24

sice nedovedu na dálku posoudit, ale smrk každý rok obměnuje cca 1/3 jehliček, takže se může zdát že chřadne ale na jaře bude třeba zase v kondici

jinak musí posoudit znalec

mě ted stejným zpusobem chřadnou menší borovičky co mám v rajonu, alespoň budou ochráněny před vánočními zlodějíčky

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 90.233 (?), 14.10.2014 13:55, zobrazeno: 7595x

Postavili jsme si novostavbu asi deset metrů od vzrostlého smrku a doufali, že smrk stavbu přežije. Stavbu sice přežil, ale po několika měsících teď začal chřadnout. Jehličky od prostředka, tedy od kmene, reznou. U stromu je nyní více vlhko v důsledku odvodu vody ze střechy a navíc jsme na část kořenů zahrnuli větší vrtvou půdy. Teď se to jeví jako chyba. Půjde ještě zachránit? 

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 231.162 (?), 14.10.2014 14:24

sice nedovedu na dálku posoudit, ale smrk každý rok obměnuje cca 1/3 jehliček, takže se může zdát že chřadne ale na jaře bude třeba zase v kondici

jinak musí posoudit znalec

mě ted stejným zpusobem chřadnou menší borovičky co mám v rajonu, alespoň budou ochráněny před vánočními zlodějíčky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6492) - 9.135 (?), 14.10.2014 15:58

To mi prozraďte, jak ty smrky jehličí obnovují. Doposud jsem žil v domění, že kde jehlice vypadají, už nenarostou. Pro tazatele, nastává čas strom skácet, je "zralý". A rychle, ať z něj je ještě nějaký užitek. Kdyby Vás napadlo romanticky strom obnovit, sázejte jednak alespoň 15 metrů od domu a listnáč, vcelku jakýkoliv. Nikdy smrk. Může být i ovocný, třebas ořešák. Nu a už jen takových 50 roků počkáte a bude to.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 90.233 (?), 14.10.2014 16:33

Určitě bych nesázela nový smrk, v tom s vámi naprosto souhlasím, ale když jsme k němu přišli, nechtěli jsme ho zbytečně kácet. Není to nijak starý strom, ale je možné, že máte pravdu, a má dost. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 90.233 (?), 14.10.2014 16:31

Nějak se mi nezdá, že by to byla obměna jehliček, nevypadá to normálně. Žloutnou celé menší větvičky v blízkosti kmene. :-(

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.9 (?), 14.10.2014 20:16

Myslím, že je normální, aby smrku (i třeba borovici) ve směru od kmene po větvích opadávalo jehličí. Přirůstají konce větviček a od kmene opadávají - zkuste zajít do lesa (třeba na houby) a podívat se na stromy zespoda nahoru. Pokud nežloutnou nejmladší konce větviček, neviděla bych v to mproblém. Asi jste ho dřív tolik nepozorovali  ;-))          Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 236.178 (?), 14.10.2014 21:19

Předně: bylo by dobré stav Vašeho smrku dokumentovat a ukázat na fotkách: celkový stav, polodetail, detail. (Pro vkládání více fotek do jednoho příspěvku musíte být registrováni a přihlášeni; jinak musíte vkládat po jednotlivých fotkách do samostatných příspěvků).

Vámi naznačené důvody klidně mohou být ty pravé: smrk koření mělce, přímo povrchově: nejspíše kvůli dostatku vzduchu pro kořeny. Oba Vámi zmíněné důvody přístup vzduchu ke kořenům výrazně zhoršují; horší vliv má podle mého názoru ono zasypání větší vrstvou půdy. Důsledky nedostatku vzduchu v půdě - asfyxie - odumírání pletiv - jsou těžko napravitelné. Obnovit původní stav okolí smrku je asi nemožné.

Dalšími příčinami může být například houbová choroba - sypavka smrku anebo poškození hmyzem - posátí mšicemi. Proti těmto vlivům by se smrk dal ošetřit postřikem (pokud byste po něm chtěli lézt s postřikovačem...)

Oslabené smrky si také s oblibou vybírá kůrovec - lýkožrout smrkový...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 101.183 (?), 15.2.2015 15:54

Mame kolem chalupy desitky Bilych smrku a obcas se ve vnitrni casti (u nekterych) objevi zrzave jehlici.  Poprve me to zneklidnilo ale pak mi nekdo rikal. Nic se nedeje,- obcas se to stane.  Snad nakej sok, snad neobvykla sezona, tezko urcit ale faktem je to, ze na pristi rok je vsechno v poradku a smrk jede dal a nehyne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?0:08
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika