Cypřiš vždyzelený



host - 165.81 (?)
5.10.2007 18:20
Nevíte jak se pěstují malé semenáčky?
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
host, 21.6.2005 14:27, zobrazeno: 23959x
Najde se někdo, kdo má zkušenosti s pěstováním cypřiše vždyzeleného(cupressus sempervirens)? Mám jej na zasklené loggii, ale netuším, zda, až povyroste, snese přesazení do volné půdy.
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host, 15.7.2005 0:11
Teoreticky ano - lze ho venku pěstovat, ale pokud máte jednu rostlinku - je to dost riskantní. Mám sice na zahradě dva cypřiše vždyzelené, ale pravidelně omrzají, ale jinak se jim daří dobře.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 165.81 (?), 5.10.2007 18:20
Nevíte jak se pěstují malé semenáčky?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 178.175 (?), 13.10.2007 20:27

Pěstuji cypřiš semper. na severní Moravě  (Petř.) - čím je starší tím méně mu omrzají konce větví, ven ho lze ale sadit až jako pětiletý a na velmi chráněné místo - chvojí na zimu neuškodí.

Zato cupressus bakerii - plně zimovzdorný a bezproblémový

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 136.39 (?), 28.10.2009 16:44

Vaše zkratka Petř. znamená Petřvald nebo Petřkovice. Jsem z ostravska a ten cypřiš by mne dost zajímal, jak se mu daří, protože současné slevy v hobby marketech jsou úžasné: 2m cupressus sempervirens za 300,- no nekup to...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 117.251 (?), 1.11.2009 23:41

Petřvald

z hobby marketu nemají šanci přežít - jistá úmrtnost, drtivá většina dovoz Holandsko včetně arizonských - pokud se bavíme o našem kraji, jih Moravy je něco jiného

ty mé jsou pěstované u nás od semenáčků a postupně selektovány plus pěčlivě jsem vybíral umístění a půdu - to dělalo tak 50% úspěchu.  Mám tak asi 6druhů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 41.2 (?), 2.11.2009 7:52

Dobrý den. Tak tento příspěvek mě tedy rozesmutněl. Dostala jsem jeden krásný k narozeninám. Samozřejmě, že z hobby marketu - a to rozhodně nestál 300 Kč. Věděla jsem, že jeho mrazuvzdornost je mizerná, ale takhle radikálně jsem ho k smrti neodsoudila. Asi také proto, že na cedulce z marketu je min. teplata - 20 stupňů. Nepomohlo by třeba, kdybych ho letos nechala v garáži, kde bude min. kolem - 5 stupňů. A ven ho zasadila až příští rok. Poraď te prosím jakou půdu mu mám připravit a jaké stanoviště. Moc děkuji za rady.

Myslím, že jaro bude pro mě hodně tvrdá zkušenost, až zjistím co všechno mi pomrzlo. Miluju exotiku a vždy, když jsme byli v obchodě nebo v zahradnictví, tak jsem si něco takového na manželovi vyžebrala.Ach jo, zase měl pravdu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 117.251 (?), 5.11.2009 21:27

Pár rad jak tedy na to:

Tak teoreticky by se tato rostlinka dala pěstovat - lze to zkusit, jedna z mála pozitiv je jak píšete, že je již starší a má určitou šanci pár let přežít a potom si na naše podnebí zvyknout.

Radím tedy z mých zkušeností s nimi co mám na zahradě a to přes 10 ks různých cypřišů v Petř.  (jiní dopisovatelé mohou mít jiný názor).

Důležitá je poloha, kde ho zasadíte - zcela jistě by měl být stíněn z jiho- zápatní strany např. vyššími dřevinami (vhodné hlavně v zimním období) - na plném slunci v našem regionu vysadit ho do volného prostranství není dobré.

Půdu v nejbližším okolí mám po mnohaletých zkušenostech tuto - 1/3 kvalitní běžná, 1/3 šamot, 1/3 jemná struska a to smíchat.  Díky ní mi dobře vyzrávají na podzim mladé výhony a neomrzají.

Všechny cypřiše jinak já mám vysazeny ve velice mírném kopečku (spíše prohybu) - nedrží se mi v zimě v těchto místech voda - lze to vyřešit i jinak přidáním více jemné strusky do zeminy.

A pak první tři roky svázat a omotat jutou popř. podobným balem. Počítejte s tím, že možná tak 1/3 silně omrzne, přes jaro se vzpamatuje - po 3-roce už by to mělo být v pořádku.

Poslední věc - zcela určitě teď do studeného skleníku, popř. studené světlé místnosti a vysadit až na jaře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 117.251 (?), 5.11.2009 21:35

Poslední věc - v takto připravené půdě, kterou mám na jedné straně zahrady má můj největší cup. semper. již okolo 3,5 m, roste zde i sekvoj pravá, nandina, podocarpus macrophyllus atd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 41.2 (?), 6.11.2009 7:35

Moc děkuji za radu. Už jsem si jedno místo na zahradě vyhlédla je chráněno z jihu ze západu a  ze severu, dokonce je to i mírný svážek. Jen tam nesvítí moc sluníčko. Tak to mě zase odrazuje. Většinou všude jsou tyto stromky vysazeny na přímém slunci. Mohla bych Vás poprosit o nějaké fotky. Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika