Strupovitost jabloní - mám stromky zlikvidovat?



m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 191.158 (?)
7.9.2010 9:19
Podle síly knenu tomu tak bude, teď jsem již chytřejší. Dá se to vysledovat na Idaredech, mám 4 stromky a tři nerostou a rodí o "dušu", jeden rodí málo ale zato o "dušu" roste.
Tak vypadá stromek určený k likvidaci - Golden s úrodou pidijablek
Tak vypadá stromek určený k likvidaci - Golden s úrodou pidijablek
pidiúroda GD
pidiúroda GD
TOPAZ - vypadá zdravě, měl tři jablka ...
TOPAZ - vypadá zdravě, měl tři jablka ...
... ale na pár listech toto. Ví někdo co to může být?
... ale na pár listech toto. Ví někdo co to může být?
Vloni na podzim vysazený Goldstar, společně s Granny Smith nahrazuje Goldeny, i jako opylovač GS
Vloni na podzim vysazený Goldstar, společně s Granny Smith nahrazuje Goldeny, i jako opylovač GS
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
res78 - (5) - 14.186 (?), 6.9.2010 9:42, zobrazeno: 30183x

Dobrý den všem,

na chalupě v horské oblasti mám mladé stromky. Z důvodu pracovního zaneprázdnění a pobytu mimo republiku jsem dva roky zahradu neošetřoval. Nyní jsem se vrátil a zjistil že jabloně (ale i hrušně) - mladé 5ti leté stromky jsou tak silně napadeny strupovitostí, že nevím, zda s tím lze ještě nějak bojovat. Stromky jsou viditelně neduživé, listy pokroucené, deformované s typickým černými skvrnami.

Mám smysl ještě nějak zasahovat nebo ve fázi takového zasažení to již nemá cenu a raději vykopat a zasadit nové?

Lze doporučit nějaké opravdu spolehlivě rezistentní odrůdy?

 

Díky za radu.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 244.4 (?), 6.9.2010 9:53

Teď nevím, jestli hodnotíte jenom letošek nebo celých 5 let. Jsou odrůdy, které bez minimálního chem. ošetření nelze pěstovat - do tého kategorie, bohužel, bude brzy patřit i řada rezistentů.

Z vlastní zkušenosti však mohu říct, že např. Golden (bez postřiků v mých podmínkách nepěstovatelný) v letošním, mimořádném roce exceluje - a to při aplikaci 4 postřiků na jaře. Jiné, stejně ošetřené odrůdy, ovšem letos zcela zklamaly (např. Šampion).

V posledních 3 letech vysazuji odolné a rezistentní odrůdy, ale myslím, že ty termíny neplatí absolutně a ve "spolehlivou rezistenci navěky" moc nevěřím...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 191.158 (?), 6.9.2010 10:18
V tom co předvádí počasí je postřik nezbytností a to nejen na jabloně. Já jsem letos ošetřoval i broskve, meruňky a hrušně. Pokud nebudete mít čas se jim věnovat tak vyzkoušejte nahradit je odolnějšími. Já jsem vysadil nově odrůdy např. Goldstar a Topaz (v podmínkách BV zkouším i Granny Smith) které by měly nahradit Golden a Idared. Goldeny budu likvidovat poněvadž téměř nerodily, rostly hlavně do zeleného, napadení nemocemi každoroční (letos extremní), a tady mám zkušenosti z posledních 5-6ti let. Mirek
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 244.4 (?), 6.9.2010 14:13

Goldeny budu likvidovat poněvadž téměř nerodily, rostly hlavně do zeleného

To je divné - u Goldenů jsem oceňoval každoroční a bohatou násadu plodů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 155.12 (?), 6.9.2010 15:58
Goldeny jsem kupoval v době kdy jsem ještě nevěděl o podnožích zhola nic. Mám je na drátěnce a možná právě tím že je tvaruji na menší tvar, snaží se vyhánět nové a nové letorosty. Na jaké jsou podnoži nevím. Na jaře jsem je nechar radikálně ostřihat a jabloně zakvetly nádherně, jenže přišla voda a stromky napadla strupovitost v nevídané míře. Je na ně žalostný pohled a pár plodů zůstalo jen v horních patrech. Mám dva stromky a jestli měly v posledních letech dohromady třicet jablek tak je to hodně. Mirek
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 235.249 (?), 6.9.2010 15:59

Zřejmě jsou na bujné podnoži a vy je pěstujete jako zákrsek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 191.158 (?), 7.9.2010 9:19
Podle síly knenu tomu tak bude, teď jsem již chytřejší. Dá se to vysledovat na Idaredech, mám 4 stromky a tři nerostou a rodí o "dušu", jeden rodí málo ale zato o "dušu" roste.
Tak vypadá stromek určený k likvidaci - Golden s úrodou pidijablek
Tak vypadá stromek určený k likvidaci - Golden s úrodou pidijablek
pidiúroda GD
pidiúroda GD
TOPAZ - vypadá zdravě, měl tři jablka ...
TOPAZ - vypadá zdravě, měl tři jablka ...
... ale na pár listech toto. Ví někdo co to může být?
... ale na pár listech toto. Ví někdo co to může být?
Vloni na podzim vysazený Goldstar, společně s Granny Smith nahrazuje Goldeny, i jako opylovač GS
Vloni na podzim vysazený Goldstar, společně s Granny Smith nahrazuje Goldeny, i jako opylovač GS
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 235.249 (?), 11.9.2010 16:11

První obrázek - nevhodný řez. Proč to tolik zahušťujete?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 155.12 (?), 11.9.2010 20:39
Tak vypadal na jaře.
Golden Del.
Golden Del.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 34.18 (?), 11.9.2010 9:04

A prosím, jakou podnož doporučejete na Goldstar,  výška 400 m. na menší zahrádce, jílovitá zem. Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika