Stříhání stromů



host - 186.98 (?)
22.4.2013 8:02

Já bych se přiklonil k variantě Ronyho s jedním rozdílem nechápu, proč zkracovat terminál tak nízko, Rony? V místě zkrácení terminálu se založí druhé patro větví, proto bych jej uřízl nad prvním patrem ve výši odpovídající založení 2. patra, cca 30-40cm nad místem, kde z kmene roste patro1. Dokonce bych uvažil, zda neodstranit levý horní výhon úplně - je velmi silný a v ostrém úhlu a s druhým terminálem si bude konkurovat. K založení 1 patra by se daly použít i ty tenčí větvičky a ponechat je delší.

U těch dalších stromků není co řešit - jak píše Rony.

Daník

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
solutan - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (166) - 168.9 (?), 5.4.2013 19:05, zobrazeno: 13660x

Mohu už stříhat čtyřleté jabloně a hrušně, když je v noci pět pod nulou a ve dne tak dva nad nulou a ještě leží sníh? Vloni už jsem měl touto dobou vše ostříháno.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 220.186 (?), 5.4.2013 19:45

Jak to už kolísá od + do -, tak ano. Když je dřevo moc promrzlé, tak je křehké. Ale klidně můžete i na počátku rašení, nevadí to.         Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
deerslayer - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (489) - 84.120 (?), 5.4.2013 19:59

Lepšie je neskôr, nevyráža toľko vlkov... ale zase je potom stres, robota v záhrade sa nakopí rôzna...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Zdenula - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (170) - 165.2 (?), 21.4.2013 19:05

Mám prosbu, zda mi někdo virtuálně poradí, jak zastříhnout na podzim vysazené stromky. Už mají pupeny a já pořád nevím, jak na to. Moc děkuji.

Jabloň Rubín
Jabloň Rubín
Švestka
Švestka
Třešeň
Třešeň
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 12.162 (?), 21.4.2013 20:49

Ty dva stromky, co mají jen dva výhony se musí "založit" jako se postupuje u špičáků. Jeden výhon se odstraní a ten druhý zakrátí a ponechá se pět nebo 6 oček.

Jabloňce se ponechá zakrácený terminál a pak o něco níže 4 zvolené kosterní větévky. Slabé se odstraní. Ten konkurenční výhon u toho terminálu se zakrátí níže než ty jiné, protože má menší úhel odklonu a je silnější a bude mít větší růstovou sílu. Naopak ty více odkloněné můžou být o jedno až 2 očka výše (ale níže než zvolený terminál). Zde je právě ten kumšt výchovného řezu, že převídáme jaká bude růstová "akcelerace" jednotlivých výkhonů.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Zdenula - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (170) - 165.2 (?), 21.4.2013 21:30

Rony, mockrát děkuji. Vypadá to podle popisu celkem složitě, aspoň pro mě indecision. Ale doufám, že to zvládnu, jsem moc ráda za odbornou radu smiley. Ještě bych se zeptala, jestli mám místa po odstřihnutí něčím natřít. Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.222 (?), 21.4.2013 22:18

Já bych na ni byl o něco hodnější, řez bych udělal delší. Je to z podzimní výsadby a roste bujně. Podle rozložení výhonů bych nechal možná jen tři. Rány se ošetří štěpařským voskem.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Zdenula - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (170) - 165.2 (?), 22.4.2013 6:23

Michale, taktéž mockrát děkuji za odbornou radu smiley. Jenže já teď opravdu nevím, kterou verzi si vybrat. Jako naprostý laik ani v nejmenším netuším, co by bylo pro stromek lepší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 14.199 (?), 22.4.2013 7:22

Začínám mít nedobrý pocit, když čtu v příspěvku "naprostý laik". Dostala jste dvě rady. Oba z poradců mají pro svůj postup nějaké zdůvodnění. Pravděpodobně oba dva budou za svou radou stát. Rozhodnout se musíte vy. Uvědomte si, že až se strom rozroste a rozvětví, takto detailní radu už nedostanete, není to technicky možné. Z toho plyne trojí možnost: Necháte to růst, naučíte se to, někoho si na to pozvete. Anebo kombinace, jak je tu dobrým zvykem. 20 let se to nechá být a pak se to ořeže do mrtě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 186.98 (?), 22.4.2013 8:02

Já bych se přiklonil k variantě Ronyho s jedním rozdílem nechápu, proč zkracovat terminál tak nízko, Rony? V místě zkrácení terminálu se založí druhé patro větví, proto bych jej uřízl nad prvním patrem ve výši odpovídající založení 2. patra, cca 30-40cm nad místem, kde z kmene roste patro1. Dokonce bych uvažil, zda neodstranit levý horní výhon úplně - je velmi silný a v ostrém úhlu a s druhým terminálem si bude konkurovat. K založení 1 patra by se daly použít i ty tenčí větvičky a ponechat je delší.

U těch dalších stromků není co řešit - jak píše Rony.

Daník

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika