Štíhlé vřeteno - řez 1. rok



hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 0.146 (?)
30.3.2018 9:46

Kdy jste ten stromek zasadil? Jestli teď nebo na podzim musíte provést povýsadbový řez. Jestli předloni není řez kosterních větví třeba. Ale!

Já pěstuji vřetena v suché lokalitě bez možnosti pravidelné závlahy. Při ponechání prvního vodorovného patra bez řezu u mne dochází k předčasnému zastavení/zpomalení jeho růstu. Druhé patro následně začne první přerůstat a je problém donutit první patro k růstu...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 109.193 (?), 29.3.2018 13:23, zobrazeno: 5456x

Dobrý den, zakoupil jsem nádherně rostlý stromek jabloně James Grieve na M26 ideální k pěstování štíhlého vřetena (odklon výhonů téměř do vodorovna a rostlé do všech směrů).Jedná se mi o to, že v každé publikaci, kterou mám se píše něco jiného v jedné se píše výhony zakrátit v jiné zase, že ne.Jde mi o to zda tyto výhony (cca 60 cm) zakrátit či nezakráti.Prosím Vás o radu a zkušenosti.Děkuji Petr  

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 29.3.2018 13:37

Pokud budou vodorovně nebo je vyvážete, nezkracoval bych. Vtip toho tvaru je právě v omezeném řezu. Terminál je sázka do loterie, mělo by dojít k tomu, že vyraší všechny ponechané pupeny. Což ovšem strom nikdy neprozradí, co vyvede. Přednostně vždy raší ty nahoře. Takže nevím. Já bych toho kousek ufik.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 0.146 (?), 30.3.2018 9:46

Kdy jste ten stromek zasadil? Jestli teď nebo na podzim musíte provést povýsadbový řez. Jestli předloni není řez kosterních větví třeba. Ale!

Já pěstuji vřetena v suché lokalitě bez možnosti pravidelné závlahy. Při ponechání prvního vodorovného patra bez řezu u mne dochází k předčasnému zastavení/zpomalení jeho růstu. Druhé patro následně začne první přerůstat a je problém donutit první patro k růstu...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 30.3.2018 13:09

S tím zastavením růstu máte recht. Já jsem to neřezal a ono to rostlo jako když ne. A to je tu vlhko, semtam mokro. Chytré knihy o tom mlčí a jistě je to častý jev.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 30.3.2018 14:26

James Grieve na M26 málokdy naroste do větší velikosti. Já bych ho řezem podpořil k růstu, jinak bude mít sklon babčit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 109.193 (?), 30.3.2018 16:23

Dobrý den, mnohokrát děkuji všem, kteří odpověděli na můj dotaz.Myslíte pane Vysloužile, že by jste mi poradil jak to ořezat (jestli vnější očko či vnitřní a jak hluboko)??

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 30.3.2018 20:37

Přiměřeně...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 6.99 (?), 31.3.2018 1:46
Já bych řezal o třetinu na horní nebo na boční pupen (větve máte vodorovné) tak, aby jste si zachoval vyvážené rozložení větví do všech stran. Vřeteno se nemusí tolik stříhat, ale s vyvazováním je taky dost práce.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 182.44 (?), 4.4.2018 14:29

Ja vždy pri novovysadenom stromčeku, bez ohľadu na odrodu, zrežem konáre hlboko (2-3 očká), aby som v prvom roku podporil vegetatívny rast. To či na vnútorné alebo vonkajšie očko by som prispôsobil tak, aby nové výhony po reze boli aj naďalej v približne vodorovnej polohe. Ak už sú výhony vo vodorovnej polohe, tak by som ich tento rok zrezal na vnútorný púčik a v ďalšom roku na vonkajší, aby sa zachoval vodorovný charakter rastu. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika