Šmouhy na jablkách



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?) 
10.11.2014 19:26

směsi jsou celkem stálé ať už smícháte sádru s roztokem dusičnanu měďnatého tak i opačně ledek vápenatý s modrou skalicí tak k vzájemným výměnám kationů a anionů nedochází. Jinak, on by byl dusičnan měďnatý silněji fungicidní než modrá skalice, ale bohužel...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                  
host - 184.133 (?), 10.11.2014 13:14

Ten vápník na sazovitost opravdu nepomáhá, ani v roztoku, ani když je rozhozen pod strom.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 178.38 (?), 10.11.2014 15:00

Omlouvám se všem za zmatečnou radu, já to popletlablush Psala jsem, že na sazovitost vápnit, ale vápnění je na hořkou pihovitost. Obě tyto choroby jsme u dědy v sadu mívali a já si vzpoměla na tuto souvislost... jenže se to týká právě té hořké pihovitosti!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jaroslav u Prahy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174) - 234.30 (?), 10.11.2014 15:30

Sazovitost jakéhokoliv původu neřeším, některé cv jí trpí, jiné 5m vedle ne. Objevila se mi letos poprvé, zřejmě vlhké počasí.

V každém případě ji odstraním před konzumací houbičkou na mytí nádobí (1 mám k tomu účelu vyhrazenou, na nádobí ji nepoužívám), použiju střídavě měkkou a drsnou stranu, i bez mycího prostředku čerň snadno smyji. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 199.189 (?), 10.11.2014 17:03

Sazovitost mám na Goldenu, Čisteckém a ku podivu i na Ontáriu. Je to dáno polohou zahrady, která je u řeky a hustotou koruny. Loni v předjaří jsem si přetrhl achilovku a neprovedl tudíž řez stromů. Sazovitost z jablíček odstraňuji před konzumací drátěnkou na nádobí aniž by došlo k poškození slupky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 237.231 (?), 10.11.2014 15:33

Mám poněkud obstarožní Metodiku ochrany zahradních plodin (r.1998). Nedám na ni dopustit, protože mně xkrát pomohla. Jsou v ní perfektní popisy poškození a příčin vč. řešení. Bohužel cca 60% přípravků už neexistuje, k naší škodě, ale lze vyhledat alternativy.

Se sazovitostí jsem se potýkal u Goldenu, ale nevhodné stanoviště vyřešila až likvidace jabloně,

V metodice se na sazovitost doporučuje pozdější oíšetření proti strupovitosti s přihlédnutím na OL sklizně. Ale možná raději včas a 2x? Tím se přikláním k názoru ivana z okénka, že při likvidaci strupovitosti nejsou problémy se sazovitostí.   I.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 96.86 (?), 10.11.2014 15:46

Postřiky se dělají jen v oblastech pravidelného výskytu a jen, když se nestříká proti strupovitosti. Asi nejúčinnější je Discus nebo Zato, zvláště v kombinaci s Thiramem (Zato a Thiram mají OL jen 14 dnů). Začíná se kolem 20. srpna (dva (tři) postřiky po 14 dnech).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 14.170 (?), 10.11.2014 16:58

Thiram má už OL 35 dní.  

Měďnaté přípravky se v létě do jabloní nepoužívají.

Na očištění již špinavých jablek lze použít některá draselná hnojiva.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 10.11.2014 17:31

Ne že bych chorobu vůbec neznal, ale postižení bývalo zcela minimální i bez jakékoli ochrany.  Předpokládám, že tomu tak bude i nadále, že prostě letošní rok byl výjimečný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 220.242 (?), 10.11.2014 17:45

Pokud se ošetřuje proti strupovitosti a koruny nejsou přehoustlé, či jinak zastíněné, sazovitost by neměla být.
Velmi výrazně pomáhá prosvětlení koruny odstraněním zahušťujících letorostů od poloviny července.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika