Roubování na pařízek



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?)
14.6.2023 9:58

Mohu se zeptat, pane Waltře, proč odrůdy, které Vám nevyhovují, přeroubováváte na pařízek a ne v korunce s ponechání tažných větviček? Ztratíte tím, podle mě, min. jeden rok. Navíc vytvoříte výrazný nepoměr mezi kořeny a nadzemní částí, což je pro dřevinu velký stres. Míza nemá kam téct a rostlina bez listí neasimiluje. To se může m.j. projevit na horší ujímavosti roubů.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8   
                     
host - 81.144 (?), 14.6.2023 8:36
Pane Waltře se vzduchovýma kapsama problém nemám, upravuju si šířku vazací pásky podle velikosti podnože. Já na podzim jabloně dělat nebudu, musel bych si koupit nové podnože a to není aktuálně na programu. Budu mít letos první ochutnávací úrodu na doma dělaných jablonkách štěpovaných před několika lety, ale pořád přemýšlím, zda ty plody všechny ještě neotrhám a nenechám je růst, těch mnoho odrůd které tam je vím kam mohu zajet ochutnat. Biegler
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 14.6.2023 9:58

Mohu se zeptat, pane Waltře, proč odrůdy, které Vám nevyhovují, přeroubováváte na pařízek a ne v korunce s ponechání tažných větviček? Ztratíte tím, podle mě, min. jeden rok. Navíc vytvoříte výrazný nepoměr mezi kořeny a nadzemní částí, což je pro dřevinu velký stres. Míza nemá kam téct a rostlina bez listí neasimiluje. To se může m.j. projevit na horší ujímavosti roubů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 14.6.2023 11:08

rád Vám odpovím, pane doktore. Uvědomuji si, že pro stromky je to velká zátěž, ale v minulosti jsem se dopustil chybného zapěstování stromků tím, že jsem na některé podnože M9 rouboval příliš vysoko, někdy až půl metru a v kombinaci s rouby slabě rostoucích odrůd, např. Jonathan, Ontario, Starkrimson, Spartan, ty stromky po 10-15, některé i po 20 letech, byly objemově stále malé. Chtěl jsem tedy využít dlouhé podnože, stromky sesadit na obvyklou výši roubování a zároveň použít rouby získané z nově zakoupených rezistentů. Mimochodem, doufám, že už konečně můžete vkládat příspěvky normálně. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 14.6.2023 12:57

To má logiku, štěpování slaběrostoucích odrůd na slabou podnož vysoko je jen pro opravdu velmi dobrou polohu a půdu. A ani tam to nevidím jako výhodu, kmínek nevypadá pěkně a riziko, že se zlomí je větší.

Bohužel,  příspěvky mohu vkládat jen v práci z cizí adresy,  z domova nikoli. Ale nevadí mi to. S ohledem na 18 000 příspěvků jsem už beztak řekl všechno, co vím. Takže jsem za to blokování vlastně rád. Zbytečně bych plevelil fórum.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1609) - 165.146 (?), 16.6.2023 9:51

Nubudu řešit teorie zda roubovat na podnožový pařízek nabo na původní kmínek ve výšce budoucí korunky.Teorie o stresech ještě nic nevypěstovali.Volba způsobu je na možnostech přeroubovaného stromku.Tedy zda mohu ještě použít původní podnož a nebo nelze a použiji původní kmínek.Kdo nezkusí- nepozná. Letos jsem rouboval za kůru na pařízek M9 a M7. Obě se chytily.Fota zatím nemám.Jednu odrůdu jsem musel naroubovat na kmínek původní odrůdy M7.Kmínek začíná obrůstat ale rouby stále stojí - obr.1.Na ukázku mám zatím jen rouby na terminálu plodící odrůdy (Mollies Delicious)který zababčil odrůdou Dukát - obr.2

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)


2
2
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1609) - 165.146 (?), 21.6.2023 15:26

Konečně jsem se dostal k nafocení roubovanců na podnožový pařízek.Na obr.1a2 je je asi šestiletá podnož M9 původní odrůdy Ananasová reneta - pěstitelský omyl.Na obr.3a4 je rok a půl vysazená podnož M7 původní odrůdy Admiral - pro mě neperspektivní.Z obrázků lze porovnat uchycení roubů.Nerozhoduje jenom vzrůstnost podnoží ale také délka zakořenění podnože, kvalita roubů, kvalita provedené práce atd.Není to šablona, faktorů je více.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

1 - M9
1 - M9
2 - M9
2 - M9
3 - M7
3 - M7
4 - M7
4 - M7
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 20.7.2023 13:34

letošní rouby na pařízcích se skoro všechny ujaly a v tuto dobu je vidět, že kořenový systém původního stromku je schopen jim dát maximální výživu. Rouby měly většinou 3-4 pupeny a tak kromě terminálu zbylé letorosty vyvazuji do šikmé polohy. Walter

roubování na pařízek
roubování na pařízek


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 20.7.2023 14:35
přidal jsem do tohoto téma několik fotografií současného stavu roubů. Walter
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1609) - 165.146 (?), 12.8.2023 12:24

Minule jsem psal o různých faktorech ujmutí roubování na pařízek za kůru.Věděl jsem, podnož v zemi pouze rok a půl a bude nutno využít případných letorostů z podnože pro táhnutí mízy.Blbostí jsem o letorosty přišel a růst roubu ustal - obr.1.Dlouho nic. Naštěstí vyrazil po delší době ještě jeden letorost a roub se rozjel.Letos již nevypěstuju výškově špičák pro založení stromku.Nyní je pro mě zásadní ujmutí a růst - obr.2

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

1
1
2
2
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 30.11.2023 20:09

několik pařízků naroubovaných letos novými odrůdami. Walter

roubování na pařízek
roubování na pařízek






Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika