Rosana zatracovaná



host - 153.9 (?)
2.10.2016 20:03

Velkému tlaku strupovitosi u nás neodolala většina rezistentních odrůd, včetně Rubinoly, Topazu a dalších. Rosana to zvládla s přehledem, nenašel jsem stroupek. Mám ji na dvou zákrscích, takže probírka plodů se provádí pohodlně, a když náhodou něco spadne, moc si nenatluče wink.

JZ

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 10.10.2014 18:25, zobrazeno: 9869x

Na Rosanu se obecně mnoho chvály nepěje. Ale je to odrůda nenáročná, otužilá a chuťově to není až takový propadák.  Oproti některým populárnějším rezistentům (Selena, Rubinola, Otava) jsem u ní nezpozoroval prolomení rezistence. A za to jí tu mírnou pachuť rezistentů 1. generace odpustím

Rosana
Rosana
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 2.10.2016 14:29

Vracíme se k některým sto let starým odrůdám a možná opomínáme ty, které byly opuštěny nedávno a možná trochu neprávem. Rosana je jednou z nich.
    Letošní rok se vyznačoval teplým koncem léta, ale taky silným tlakem monilie i obaleče.  Na stromě Rosany (bez jakýchkoli pesticidů)  jsem nenašel jediný hnilý plod a červivých bylo jen asi do tuctu. Absence strupovitosti je samozřejmá.  Pravda, teplý rok svědčil i méně otužilým odrůdám. Nicméně pro ty, kteří věří pěstování jablek zcela bez chemie, kteří si musejí nechat zajít chuť na vlastní meruňky a goldeny, pro ně může být Rosana dobrou volbou. 


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.147 (?), 2.10.2016 15:08
Priznám sa, že som Rosanu tiež "opustil". Je to odroda ktorá má mnoho výrazne kladných vlastností, od pekného vzhľadu cez príjemnú chuť a šťavnatosť až po odolnosť chorobám, navyše stromy pekne rastú a dobre sa tvarujú. U mňa mala ale Rosana jeden veľký neduh - padanie plodov v čase dozrievania. Či je to odrodová vlastnosť, alebo to bolo len u mňa, neviem. Keďže mám tendenciu nechávať jablká na strome až do dozretia, tak mi to dosť prekážalo. Zrejme sa to dalo riešiť miernym podtrhnutím. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 2.10.2016 15:31

Ano, je to odrůdová vlastnost, s níž je třeba počítat. Taky mě to párkrát nachytalo. Řeším to postupnou sklizní, která zajistí jak část plodů v plné zralosti, tak omezí propad. Pokud bych zahradničil na jižní Moravě či Slovensku, Rosanu bych asi taky opustil. Když ale vidím, jak jsou monilií postižené vedle stojící Bohemia i Jonalord, musím se Rosaně poklonit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 153.9 (?), 2.10.2016 20:03

Velkému tlaku strupovitosi u nás neodolala většina rezistentních odrůd, včetně Rubinoly, Topazu a dalších. Rosana to zvládla s přehledem, nenašel jsem stroupek. Mám ji na dvou zákrscích, takže probírka plodů se provádí pohodlně, a když náhodou něco spadne, moc si nenatluče wink.

JZ

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 104.6 (?), 2.10.2016 20:38

Mám Rosanu, Desert,Melodii a Bláhovo oranžové každé chutově hodně odlišné a všechny nám moc chutnají, líbi se mi ta ruznorodost, nemá smysl dělat nějaký žebříček nej, i v rodině momentálně nedělají rozdíly mezi Desertem a Rosanou..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 213.25 (?), 17.4.2017 8:35

Rosanu mám naroubovanou od roku 2002 a zkušenost je podobná, jako u ostatních: propad plodů, plody krásné, bez náznaku strupovitosti, chuťově spíše průměr. V našich podmínkách (300m)  má jednu výhodu: plodnost je pravidelná, každoroční (např. Jonagold nebo Čistecké) má každý druhý rok "výpadek" - kvete málo). Takže pro mě je to odrůda zatím nenahraditelná. Spolehlivá. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika