Odrůda Pinova



Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 144.134 (?)
26.2.2012 16:07

Ako spomienku na zjedenú Pinovu opakovane posielam foto jabloňky pred oberačkou:

Pinova- koniec septembra 2011
Pinova- koniec septembra 2011
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18312) - 92.38 (?), 5.2.2014 16:07

Coxova reneta, Kidd´s Orange, či Bláhovo oranžové vůbec nijak nevoní, což je známá věc

To je pravda, skutečně voňavých odrůd jablek je jen pár:  Mantet, Melba, Čistecké, Grávštýnské, Fantazia, možná ještě nějaké.  A i ty voní jen krátkou dobu v ideální zralosti. Ale při rozkrajování a loupání bývá cosi cítit u většiny jablek, některé víc, jiné méně.
    Co se týče Pinovy, asi velmi záleží na pěstitelské poloze. U mě je to suchý slaďák, nic víc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 167.85 (?), 5.2.2014 17:40

Keď som prišiel domov z práce, napadlo ma privoňať k jablkám, ktoré som včera priniesol zo studenej vlhkej pivnice, poumýval, osušil a nafotil na účely prezentácie. Pinova slabúčko vonia svojou typickou arómou, ceľkom inak, výraznejšie a podmanivo vonia Pink Lady a silná vôňa Topazu mi pripomína citrusové ovocie, príp. santalové drevo. Nemám po ruke Coxovu renetu, ani Bláhovo oranžové, ale som presvedčený, že voňavú šupku má oveľa viac odrôd, možno aj väčšina. Len je dôležité preniesť plody zo studenej pivnice do tepla a umožniť, tak ako bukét u vína, aby sa kvetinka v teplej izbe rozvinula.wink  PS: Jablko treba priložiť tesne k nosným dierkam.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 118.255 (?), 16.2.2014 14:53

Dovolím si ešte pár slov k chuťovým vlastnostiam, aróme, šťavnatosti a štruktúre dužniny jabĺk a k samotnej odrode Pinova:

K názoru "Jako rodina preferujeme plody s dostatečnou šťavnatostí. Chuť, vzhled či vůně plodu, ale s minimem šťávy, to pak nemůže zachránit. Takové plody jsou u nás leda na křížaly či další kuchyňské zpracování.", ktorý odznel vo vlákne Pink Lady, môžem povedať iba to, čo už omielame na fóre celé roky: Každý máme svôj jazýček, svoje nároky a preferencie. Je to prirodzené a nikoho to nepohoršuje. V našej rodine napríklad uprednostňujeme plody s pevnejšou dužninou s aromatickou či originálnou chuťou. Mäkká, riedka či rozbrednutá dužnina (Orion, Sirius, Lipno...) nás neuchváti, ale tam to našťastie zachráni chuť moderných rezistentov, ktorú považujeme za prvoradú. Kyslé alebo priveľmi šťavnaté jablká, u ktorých štiava steká po nahryznutí po brade tiež nemusíme. Oveľa nepríjemnejšie kazí pôžitok z konzumácie tlstá mastná šupka alebo predčasné múčnatenie dužniny. Z tohto titulu nám odroda Pinova nesmierne vyhovuje. Hodnotenie tých, ktorí okoštovali prvý plod z 1 naštepeného vrúbľa, alebo si vytvoria záverečné hodnotenie na základe plodov s nejasnou minulosťou kúpených v obchode, nemôžem považovať za objektívne. Pestujem Pinovu už viac rokov, sledujem dozrievanie a vôňu plodov na strome, oberám ju v rôznych fádzach zrelosti a degustujem v rôznych intervaloch skladovania. Môžem teda posúdiť, že pejoratívne pomenovanie "sladká voda" neodpovedá skutočnosti. Najmenej z dvoch dôvodov: 1. Voda je znakom šťavnatosti, Pinova nepatrí k odrodám s prehnane šťavnatou dužninou. 2.Nerozumiem tomu, prečo sú niektorí prekvapení z toho, že Pinova je sladká. Veď otcom odrody je svetovo rozšírený sladkoplodý kultivar Golden Delicious. Pinova po ňom zdedila nielen sladkosť, ale aj tvrdosť dužniny, tvar plodu, dhú stopku a tenkú suchú šupku. Na rozdiel od GD, ktorý má tiež v prevahe cukry nad kyselinkami, má Pinova výraznú arómu, silnejšiu ako materská Clivia či jej matka Coxova reneta. Takže "voda" po vymačkaní plodu Pinovy nie je iba sladká, ale výrazne v chuti voňavá. Myslím si, že aj to je príčina záujmu zo strany konzumentov. Pinova nie je klubová odroda a nemyslím, že za svoje uvedenie na trh vďačí lobizmu východonemeckých súdruhov. Pokiaľ sa s ňou dnes už bežne stretávame v regáloch s ovocím v marketoch, zrejme na seba upozornila svojími vlastnosťami- vzhľadovými, čuchovými, chuťovými, pestovateľskými aj solídnou skladovateľnosťou. Zaujímavým javom je, že šťavnatosť plodov nie je v každom roku rovnaká. Zatiaľ som nezistil, čo ju ovplyvňuje. Teším sa na kríženca Pinovy a Topazu, ktorý začína bodovať na nemeckých degustáciách. Pinova by do tohto navinule sladkého kríženca mohla priniesť vôňu, tenkú šupku a dlhšiu stopku, Topaz výraznejšie kyselinky a vyššiu šťavnatosť. Možno sa dočkáme aj ďalších kombinácií génov? Už aby sme toto rezistentné jabĺčko mali na miske!cheeky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 115.240 (?), 8.3.2014 23:20

Rád by som sa vyjadril k chuťovým zážitkom p.Petra vo vlákne Breuhahnovo: "Výraznější příchuť je právě to, co mi chybí v podobně sladkých odrůdách, jako je např. Pinova." K tomu sa dá povedať zas iba to isté ako už veľakrát: Čo jeden považuje za negatívum, druhý môže považovať za prednosť. Napriek tomu, že zrejme väčšina pestovaných odrôd v naších záhradkách má sladkú či navinule sladkú chuť, nie je podľa mňa objektívne, ak sa niekto stále snaží popisovať Pinovu ako "sladkú vodu". Napr. rovnako trhovo úspešná odroda Gala- ďalší z potomkov Coxovy renety- je oproti sorte Pinova oveľa sladší. Pokiaľ máme seriózny záujem objektívne informovať záujemcov o pestovanie, mali by sme zdôrazniť, a priznávajú to v popise viacerí predajcovia, že Pinova má, najmä na začiatku konzumnej zrelosti, určitý obsah kyseliniek. Veď aj napr. p.Petrom vychvaľovaná databáza Šumperáček pri odrode Pinova popisuje: "...dužnina navinulé sladké chuti." Typická pre Pinovu je však, ako som už viackrát uvádzal, jej výrazná príchuť, aromatickosť v chuti aj vo vôni, ktorá svojou intenzitou prekonáva samotnú Coxovu renetu. Pokiaľ ide o vnímavosť k abiotickým a biotickým faktorom odrody Pinova, názory v popisoch predajcov sa rôznia- od odolnosti k chrastavitosti cez miernu vnímavosť k padlí až po tvrdenie v databáze Šumperáček: "Odolnost proti napadení houbovými chorobami je nízká. Je určena do teplých a chráněných středních poloh..." Pán M.CH. nám v príspevku vo vlákne Odrůda jabloně do vyšších poloh svojími skúsenosťami dokázal, že sa Pinova dá pestovať aj pod Vysokými Tatrami. Moje viacročné skúsenosti s pestovaním Pinovy ukazujú na jej solídnu tolerantnosť. Padlí som u nej zatiaľ nezbadal. V r.2010, kedy "strupáče" Braeburn, Gala a Pink Lady mali úrodu zničenú, Pinova mala mierne chrastavitých iba pár plodov. O kvalite tejto sorty svedčí aj jej zapájanie do ďalších krížení (Pisaxa, Pivita), kde pôsobí ako zlepšovateľ.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 115.240 (?), 8.3.2014 23:47

Pred mesiacom som v našom Kauflande narazil na novinku- mutáciu odrody Pinova, ktorá ma pred časom lákala k jej pestovaniu. Po ochutnaní plodov moje nadšenie mierne pohaslo. Neviem, či je na vine manipulácia s marketovými plodmi alebo sú všetky Evelíny také, avšak priznám sa, že intenzitou sfarbenia šupky kúpené plody materskú Pinovu neprekonali. Čo ale bolo horšie, v porovnaní s Pinovou o niečo šťavnatejšia dužnina Evelíny nemala žiadnu vôňu ani arómu. Pokiaľ je teda neutrálna chuť inak príjemného jablka Evelína jeho typickou vlastnosťou, potom záujemcom o výsadbu jablone odporúčam jednoznačne namiesto Evelíny aromatickú odrodu Pinova. Privítam názory pestovateľov Evelíny, ktoré by mohli priblížiť chuť doma pestovaného a skladovaného kultivaru.

Šťavnatá veľkoplodá Evelína nepresvedčila chuťou.
Šťavnatá veľkoplodá Evelína nepresvedčila chuťou.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10116) - 70.240 (?), 9.3.2014 14:19

Zdravím, Paľko. Jak sa darí na Záhorí? Také přeji co nejvíce příjemných chuťových zážitků při degustacích plodů jablek. Jak to vypadá, tak v názorech na chuť Pinovy se asi už neshodneme. Protože Milošova Pinova měla totožnou chuť jako Pinova kupovaná, tak si myslím, že mě už ničím novým nemůže překvapit. Žádnou zajímavou příchuť jsem nezaznamenal, jen a pouze chuť sladkou a nevýraznanou. Na kvalitu Coxovy oranžové renety, nebo některých jejich kříženců podle mě rozhodně nemá. Myslím, že nemá ani na Dvořákův DUKÁT. Co se týče Galy, tak pro je nejchutnější tak měsíc a ž dva po sklizni, pak už ji nevyhledávám. Pro je mnohem chutnější jeden z jejich rodičů a to Kidd´s Orange. Co se týče "šumperáčku", tak za některé nepřesnosti, které se rozchází s praktickými zkušenostmi přeci nemůže autor této databáze. Hlavně se podle mě jedná o leckdy přehnaně vychválenou kvalitu plodů. Databáze "šumperáček" slouží spíše k okamžité informaci o té které odrůdě o kterou nám jde. Žádnou podobnou databázi neznám a sám ji navštěvuji dosti často. Škoda, Paľko, že nemůžeš poskytnout žádné informace o Banánovém zimním, o které jsem Tě žádal. Jestliže je tady mezi mnou a Milošem v pohledu na tuto odrůdu rozpor, tak o Breuhahnovém se Miloš vyjádřil, že chutná skvěle. Jde o velmi sladkou odrůdu, ovšem zde právě s "nadstavbou" v podobě zajímavé příchuti v jejích plodech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 85.11 (?), 8.5.2014 3:01

Dobry den, chtel bych se zeptat, kde by bylo mozne zakoupit stromek odrudy Evelina. Idealne s moznosti zaslani na dobirku, pripadne nekde pobliz Olomouce, zajel bych si tam pro ni osobne. Nemohu na internetu nic kloudneho najit. Nevite nekdo o necem? Dekuji za odpoved. Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 213.119 (?), 8.5.2014 22:28

Pinova-Evelina je klubová odrůda. Znamená to, že ji množí vybrané (klubové)školky. Ti je prodávají klubovým sadařům a ti zase klubovým prodejcům(některému ze supermarketů).  Dosahuje se tím vyšší prodejní cena.

V drobném prodeji ji asi nikdo nenabízí.Chuťově má být stejná jak Pinova, jen lépe vybarvená.

Jarin.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 144.134 (?), 26.2.2012 16:07

Ako spomienku na zjedenú Pinovu opakovane posielam foto jabloňky pred oberačkou:

Pinova- koniec septembra 2011
Pinova- koniec septembra 2011
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
deerslayer - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (489) - 84.120 (?), 26.2.2012 22:41

Nádhera... robím chybu, že tiež nefotím...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika