Odruda Fuji v Cesku



host - 210.6 (?)
22.11.2010 20:14

Odrůdy Fuji a Fuji Kika 8 pěstuji již několik let na jihu Moravy.Podnož M26,tvar štíhlé vřeteno.Sklízím až před příchodem mrazů.Skladuji v běžném sklepě.Chuť mně nepřipadá až tak vyjímečná asi proto, že nemiluji velmi sladká jablka.Ovšem co se týká vzhledu, našim odrůdám se nevyrovnají ani zdaleka.Také jejich náchylnost ke strupovitosti je velká a v letošním roce obzvlášť.Proto jsem nechal pouze po jednom stromku stejně jako u odrůdy Pink Lady.Místo mám tak je nechávám jako sbírkové.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
nightsider - (9) - 173.19 (?), 16.11.2010 19:24, zobrazeno: 57227x

Ma nekdo zkusenost s pestovanim teto sorty v CZ? Vzhledove sice neni nic moc /i kdyz ty novejsi kutivary jsou uz aspon cervenejsi/, ale chutove patri ke spickam. Obavam se, ze tady asi nebude pro ni nejelepsi klima. Diky za nazory.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 119.49 (?), 17.11.2010 18:09

Vlastním dva klony KIKU a SHOGUN. Ve stěně plodí asi pátým rokem. Každý rok stojím před rozhodnutím zda zrušit, či nikoliv. V letošním roce díky počasí opět chuťově nic moc. Ale u mutace SHOGUN pokud dozraje, což se u mě stalo pouze za tu dobu jedenkrát je chuť tohoto klonu fantastická. Blíží se jakémusi exotickému ovoci a chuťově se nepodobá žádné jiné odrůdě jablek. Čili pěstování této odrůdy je opravdu na zváženou každého pěstitele, mám na mysli na zváženou v oblasti, kde neni až tak příliš teplo. Je zajímavé, že odrůda Granny Smith v celku každý rok u mne dozraje do podoby kdy je poživatelná, kdežto o odrůdě Fuji to říci nelze. Nicméně jsem se rozhodl, že odrůdu Granny v letošním roce zruším, jak dopadne Fuji toť otázka pro další dvě sezony.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
nightsider - (9) - 173.19 (?), 22.11.2010 11:59

Diky, za nazor, myslel jsem si to,  ono i v Jiznim Tyrolsku se pestuji jen v Etschtalu, nikoli uz v Eisacktalu ci Vinschgau. Chuť je opravdu nezamenitelna a jejich sladkost je taky neuveritelna. Taky jejich cena!  Nevsiml jsem si, ze by je importovali do CZ. Tak s nimi drzim palce!  Tech granny smith je ale skoda, ne?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 246.18 (?), 22.11.2010 13:13
Jablka Fuji Kiku (v cizině též název Fubrax) jsem koupil v hypermarketu v Rakousku a chuť je opravdu velmi dobrá. Ještě více mně chutnaly (a vřele doporučuji příležitostně ochutnat i přes vyšší pořizovací ceny) tyto špičkové cizí dovozové odrůdy : - Kanzi (v cizině též název Nicoter, křížení Gala x Braeburn, zakoupeno ve spec. obchodě s ovocem v Pelhřimově) - Modi (křížení Liberty x Gala, zakoupeno ve spec. obchodě s ovocem v Pelhřimově) - Jazz (v cizině též název Scifresh, křížení Gala x Braeburn, zakoupeno na dovolené ve Švýcarsku) Pokud bude možnost, tak bych chtěl ochutnat např. Pacific Rose (též název Sciros, křížení Braeburn x Gala), Red Boy (též název Frureru, křížení Redwinter x Rubinette) nebo třeba Mairac (též název La Flamboyante, křížení Gala x Maigold) Bohužel asi téměř všechny tyto uvedené odrůdy v našich klimatických podmínkách plně nedozrají, ale získat jejich rouby a květní pyl použít ke křížení s našimi odrůdami by bylo jistě užitečné a zajímavé.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
nightsider - (9) - 173.19 (?), 23.11.2010 11:39

Odrudy Jazz "mame" v Tyrolsku jeden hektar, tretim rokem, zatim se moc nepredvedly, stromy hodne narustaji, letos uz ovoce bylo vic, ale chutove me neomracuje /stejne jako jejich matka Gala Royal/. Je to pomerne nova odruda, na trh se dostala v roce 2004. Modi uspesne pestuje muj znamy na Liberecku. K tem zajimavym odrudam bych jeste doplnil Pink Lady /Cripps Pink, krizenec Lady Williams a Golden Delicous/. Kdyz po Novem roce konzumne dozraji, jsou vynikajici. Presto bych vzdycky dal prednost Babce Kovarove /Granny Smith/.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 152.34 (?), 23.11.2010 12:57

Jablka Kanzi považuji asi za nejlepší, co jsem kdy jedla. Odrůda má i své internetové stránky, ze kterých se člověk nic moc nedozví, protože jsou hlavně reklamní. Pěstuje se ale například v Belgii a Nizozemí. Bohužel se jedná o tzv. klubovou odrůdu, takže i když by to člověk u nás chtěl zkusit, nemá šanci rouby nebo stromky získat. Zdraví Umtata

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
nightsider - (9) - 173.19 (?), 23.11.2010 13:51

To je Pink Lady taky. Pestitele musi dokonce platit jakysi desatek z urody. Je to velky byznys. Jinak naroubovat se da vsechno, staci sehnat sosy. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 65.50 (?), 22.11.2010 19:37

Plody jsem viděl prodávat v Bille, sadbu má známá prodejna v Uh. Ostrohu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 210.6 (?), 22.11.2010 20:14

Odrůdy Fuji a Fuji Kika 8 pěstuji již několik let na jihu Moravy.Podnož M26,tvar štíhlé vřeteno.Sklízím až před příchodem mrazů.Skladuji v běžném sklepě.Chuť mně nepřipadá až tak vyjímečná asi proto, že nemiluji velmi sladká jablka.Ovšem co se týká vzhledu, našim odrůdám se nevyrovnají ani zdaleka.Také jejich náchylnost ke strupovitosti je velká a v letošním roce obzvlášť.Proto jsem nechal pouze po jednom stromku stejně jako u odrůdy Pink Lady.Místo mám tak je nechávám jako sbírkové.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
nightsider - (9) - 173.19 (?), 23.11.2010 11:43

Prekvapuje me, ze Pink Lady v nasem klimatu je vubec schopno dozrat, kdyz ma vegetacni dobu 200 dnu. Prvni kvetou, posledni se sklizeji.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika