Lze ještě zachránit špatně ořezanou jabloň?



Stránky: 1,  2   
Monika23 - (6) - 21.157 (?) 
15.4.2015 22:14, zobrazeno: 12076x

Při pohledu na tuto jabloň se mi chce brečet, ořezané větve s velkým průměrem a ani nezatřeny, nechány pahýlky s vlky a větve zkřížené do sebe, všechny boční větve ostříhány, stručně řečeno vše co mělo zůstat je pryč a vše co mělo být ořezáno zůstalo.Můj přítel je bohužel do všeho hrr a pouští se i do věcí kterým nerozumí a pak to takto dopadá, ještě je naštvaný když ho pokárám. Tento strom už asi nepůjde zachránit? Je jediným řešením poslední řez 10cm nad zemí? Měla jsem ten strom moc ráda :(

Strom zničený řezem
Strom zničený řezem
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 15.4.2015 22:22

Není jediné řešení, bude jich spousta. Jedno je však jisté, první další plody uvidíte nejdříve napřesrok a bude to spousta trpělivé práce na korekcích. Pokud by však chtěl přítel takto pokračovat i napřesrok, je možné také torzo popnout břečťanem, rdesnem baldžánským, přísavníkem apod.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Monika23 - (6) - 21.157 (?), 16.4.2015 16:28

Ozdobné torzo pro popínavky mě nenapadlo, asi to tak dopadne. Děkuji za tip

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.131 (?), 15.4.2015 22:27

Zatím zatřete nějakým balzámem ty velké rány a nechte ji, je to statný strom, určitě obrazí a příští rok to proberte sama, ať to k něčemu vypadá, udělá asi hodně vlků. Škoda, že ořezal ten boční obrost. Příště ho k tomu nepouštějte samotného, lepší je stát dole a ukazovat mu, co a kde má uříznout.   Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 15.4.2015 22:37

v červnu 2011 vypadal asi takto...

Já osobně bych na ten trávník nasázel stromků víc...


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Monika23 - (6) - 21.157 (?), 16.4.2015 16:27

Ano už se stalo, na podzim jsem zasadila meruňku, broskvoň a ještě jednu jablůňku. Ano, v té době měl ještě obrostlou korunu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Monika23 - (6) - 21.157 (?), 16.4.2015 16:34


Přesně to jsem chtěla, stát dole a ukazovat mu, jenže na to on nemá jeho slovy čas, je do všeho hrr a tak na to vlítnul sám a myslí si že to ořezal dobře, že na tom nic není. Já jsem také amatér ale naštudovala jsem alespoň základy a vím že nemohu ořezat strom bezhlavě jak mě napadne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 16.4.2015 18:13

Tak se projděte po zbytku vesnice - pokud je někdo hrr tak mu ty správně ořezané stromy připadnou jako zanedbané bez řezu. Přitom nejlepší řez je právě takový, který na první pohled není vidět.

No posuďte sami, jestli zahradu s obsypanou jabloní na druhém konci vesnice mohl v době opadaného listí považovat za udržovanou a dávající maximální užitek při minimální práci.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
giovanim - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (76) - 210.81 (?), 15.4.2015 22:29
Ono to obrastie, ked sa nieco krizuje tak to upravte. Tie ocvakane vetvicky upravit tak aby koncove puciky mali vhodny smer. Jablon si s tym poradi. A pred priatelom skryt vsetky pilky a noznice. Takyto strih,,vsetko skratit" vidim dost casto
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 232.18 (?), 15.4.2015 22:54

V podstatě souhlasím s předřečníky: jabloň obroste a zase jí korunu zapěstujete.

A dodám ještě jednu poznámku: před několika lety na tom byla podobně, jako dnes, ne? Usuzuji z toho, že na jabloni jsou vidět nezacelené (a asi neošetřené) velké rány z nějakého minulého řezu.

Josef. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika