Kterou letní jabloň?



Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?)
23.1.2014 8:19

Mantet (syn. Roda Mantet) je výborné letní jablko a určitě jej zvolte jako první. V autě bez chladícího boxu ten víkend určitě vydrží, zejména pokud zvolíte při probírce tu správnou zralost.

Na něj pak z raně podzimních navazuje sklizní James Grive.

Obě odrůdy, pokud Vám nevadí vykrajování, nepotřebují postřik proti obaleči a postačí jen matení samců feromonovým lapačem. No a na vosy stejně neplatí žádný postřik.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
Tibor z UH - (47) - 222.63 (?), 21.1.2014 22:21, zobrazeno: 55488x

Zdravím zkušené... Kterou mi prosím doporučíte letní jabloň do Uh.Hradiště 230m.nm na západ mírně přikloněmý svah, zatravněný,v srpnu už suchá půda.    Chci vyváženou chuť (nemám rád Goldenové - jen sladké a ani naopak kyselší) zkrátka ideál, co když si dáte jedno, tak hned chcete další. Šťavnaté a přitom alespoň trochu pevné ať přežije cestu když vezmu 2kg na dvoudenní výlet.  Díky.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 58.114 (?), 21.1.2014 22:46

třeba Discovery

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Tibor z UH - (47) - 222.63 (?), 22.1.2014 22:58

Díky za tip. Máte s ním vlastní poznatky? Díky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1609) - 77.140 (?), 22.1.2014 15:49

Pane Sádecký, máte vysoké nároky což je dobře.Splnit 90% Vašich požadavků může splnit pouze odrůda Mantet (ve Vaší poloze ke sklizni a jídlu kolem 10.srpna a dříve, dle roku).Dozrává postupně což je u letničky výhoda.Co se týče dvoudeního putování v batohu, neuspěje asi žádná letnička, všechny mají náchylnost k otlakům.Pokud taková existuje, zase Vám nedá těch 90% požadavků na chuť.Šťastnou volbu - Mičurin II

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Tibor z UH - (47) - 222.63 (?), 22.1.2014 22:55

Měl jsem napsat výlet autem. Na mysli jsem měl když se budou jabka jen trochu ťukat a hlavně budou v horku.  JAK bude ale prosím odrůda u MĚ náročná na postřiky? Získal jsem pozemek (ale až za městem) a mám v plánu nasadit asi 20 stromků a vím, že nebude v mých silách se všem věnovat. (jabloňě, hrušně,švestky, meruňky)  Co jsem se  dnes dočetl na netu, tak Mantet je náročnější na postřiky. Jak to prosím vidíte v praxi? Stromy vybírám tak, aby byly plody od prázdnin až do března a k výbornému pochutnání. Žádné dva nebudou stejné. Kolega o řádek výše napsal Discovery... máte i s tímto vlastní zkušenost? Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 23.1.2014 8:19

Mantet (syn. Roda Mantet) je výborné letní jablko a určitě jej zvolte jako první. V autě bez chladícího boxu ten víkend určitě vydrží, zejména pokud zvolíte při probírce tu správnou zralost.

Na něj pak z raně podzimních navazuje sklizní James Grive.

Obě odrůdy, pokud Vám nevadí vykrajování, nepotřebují postřik proti obaleči a postačí jen matení samců feromonovým lapačem. No a na vosy stejně neplatí žádný postřik.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 57.250 (?), 23.1.2014 11:11

Kdybych měl volit mezi Discovery a Mantetem, volil bych asi Discovery. 
Výhody: pěkný vzhled, vybarvení, velmi dlouhá doba klizňové i konzumní zralosti, dobrá schopnost k přepravě, odolnost proti houbovým chorobám - netřeba postřiky
Nevýhody: drobnější plody
Výhody Mantetu: Kypré voňavé a větší plody
Nevýhody: krátká konzumní zralost a enormní náchylnost ke strupovitosti i hnilobě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 23.1.2014 12:04

Discovery považuji za pěstitelsky náročnější. Nevím které houbové choroby máte na mysli, u mne Discovery trpí padlím a Mantet je čistý. Monilii neřeším = je to letní jablko a obě jsou stejně náchylné.

Discovery je možná odolnější na otlaky, ale pokud je pán bude chtít pro vlastní spotřebu, bude se muset spíše rozhodovat podle chuti, protože i mírně otlačené jablko je jedlé (ale neprodejné).

Mantet s JamesGrive jsou vzájemně dobří opylovači.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 23.1.2014 12:57

které houbové choroby máte na mysli...

Myslel jsem strupovitost a monilii. Padlí u nás není. Je to samozřejmě otázka vkusu. Mantet v optimální zralosti je chuťově bezkonkurenční, jenže krátce před zralostí je kyselý a velmái brzy po ní moučnatí. Otlačuje se a rychle hnije. Aspoň u nás.  Discovery vydrží dlouho na stromě i uskladněné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 23.1.2014 13:09

Přemýšlím, že vyzkouším odrůdu Julia. Nemáte někdo vlastní zkušenost s touto odrůdou?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika