Kterou letní jabloň?



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
         
host - 195.22 (?) 
24.1.2014 10:46

Dobrý den. Rád bych využil tohoto vlákna a zeptal se na odrůdu Piros - jaké s ní máte zkušenosti co se týče chuti, odolnosti atd.. Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 20.87 (?), 27.1.2014 21:31

Zdravím

Vážený pane. Já osobně u letních jablek bych si nedělal až tak těžkou hlavu se strupovitosti neboť letní jablka jsou pouze na jídlo a osvěžení a né do skladu a na výstavu. Všechny odrudy stejně musíte stříkat proti mšicím, pilatce a hlavně obaleči tak to už není vúbec žádný problém tam přidat i Discus s Krystalonem a máte vše při jednom postřiku vyřešené. Všechny stromy se stejně musí stříkat a to i kdyby kopřivou s přesličkou, ale pořád je to postřik.

Jedině nejlepší letní odrudy jsou Mantet, Quinte, Mio a ze starých Červený Astrachán (krásné jablko a po léta pěstované) a také Krasava, Eva-(maďar)

Pokud máte rád mouku tak pěstujte Prusvitné l., Early Stár, Julie

Pokud máte rád lenivé tak pěstujte Discovery

Pokud máte rád navinulé čili kyselé Hana, Daria

I postřik u Mantetu je příjemný, když večer si dáte orosený postřikovač na záda a příjemně chladí. Dnešní uznané postřiky pro ovocnářství už dávno nejsou totálky a to i na lidi, kde jste museli býti oblečeni jak při chemickém ůtoku. Vím co mluvím.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 226.194 (?), 3.2.2014 17:10

Pokud máte rád letní jablko příjemné chuti s červeným žíháním a rezistentní ke strupoviostosti, vřele doporučuji Nelu, nevím proč ji tu nikdo ještě nevzpomněl.  Roste umírněně. Pokud máte rád vzhledově krásné fialově ojíněné jablko a navíc rezistentní k strupovitosti, tak Ametyst. Je pravda trochu navynulejší, ale letní jablka jsou osvěživá. Vydrží až do půlky září. Roste poněkud převisle. Stark Earlist který mám doma mě přijde nahořklý.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 3.2.2014 17:43

Nela jistě není špatná, podobně jako Hana, ale oproti Stark E. a dalším je přeci jen o cosi pozdnější. Tím se největší výhoda letních jablek trochu vytrácí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Hana F - (3) - 248.129 (?), 4.2.2014 18:24

Odrůda Hana není podle mě dobrá odrůda i když mám stejné jméno.Hana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Tibor z UH - (47) - 222.63 (?), 4.2.2014 22:48

Ke všem: (tedy téměř) Děkuji za příspěvky. Za cenné rady, co byly konkrétní a s upřesněním. Vážím si toho. Dál už snad netřeba psát v tomto vlákně ať se další čtenáři -začínající ovocnáři- nemusí prokousávat příliš mnoha informacemi.

Díky a těším se na počtenou v dalších tématech.

Tibor z Hradiště.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 20.207 (?), 7.2.2014 1:49

Zdravím

Předem se omlouvám, ale střížovickou pachuť rozhodně nemusím. A také žádná střížovická odruda není tak ranná jako staré známé. Jedině Daria a Jilie je těsně za Prusvitným l.  Já osobně preferuji jedinou letní střížovickou odrudu Krasava. Ta jediná držela s žňovkami krok. Ostatní jsou už moc pozdní a tam jsou už lepší chuťovky.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 7.2.2014 10:01

Střížovické pachutě typu Šampion, Rubín, Vanda, Topaz aj. patří k tomu chuťově nejlepšímu, co bylo u nás kdy vyšlechtěno. K těmto lahůdkám řadím i zmíněnou Krasavu, která v plodových znacích  (velikost, vybarvení, chuť) vysoko převyšuje žňovky (Průsvitné). Pravda, zraje o něco později, takže srovnání s těmi nejranějšími jablky není úplně spravedlivé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Tibor z UH - (47) - 222.63 (?), 7.2.2014 15:19

Ve svých 42 letech jsem teprve ted nastartoval svůj zahrádkářský život a co jsem doposud chutnal, tak jsem se příliš nezajímal co to je. Ale chutnal jsem a chutnal a pro sebe posuzoval a můžu odpovědně říct, že Rubín je pro ty co mají rádi tzv. střed (ani kyselé ani pouze sladké) opravdová špička.    Prostě vyvážený zážitek. Vím, že může přijít i něco lepšího, ale myslím, že tu pomyslnou laťku už o moc neposune.  Samozřejmně zasadím víc odrůd jabloní-pro postupnou sklizeň a konzumaci a pro zpestření. Taky naše chutě se budou určitě vyvýjet. Pro Rubíny jezdíme už 15 let do sadu pod hrad Buchlov (východní svah 350m.nm) a před pár dny (4.2) jsem pro zajímavost koupil Rubíny v Kauflandu. Zážitek na celý život - negativní! Distributor zaslouží pokutu za klamání zákazníka. Málo vybarvené, tvrdé, sotva z poloviny šťavnaté než jak má být a hlavně žádná chuť. Prostě klasika obch.řetězců.  Trochu zpět k tématu. Dost lidí v mém okolí bere Rubín za moc chutné jabko. 

Tibor z Hradiště

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 251.234 (?), 20.2.2014 23:01

Dobry den taky jsem si zakoupil tyto udajne rubiny ale nemusite se bat toto rubiny rozhodne nebyly tipoval bych to spis na Topaz nebo Red topaz wink V kauflandu nekdo udelal asi chybu Rubin tak dlouho nevydrzi

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika