Jaké staré odrůdy na zahradu?



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
Saffronia - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (65) - 216.216 (?) 
27.10.2014 18:23

Děkuji, čili z těch sladkých jablek je pro mě asi nejpřijatelnější ten Starkimson - je to takové jablko, u kterého stále nevím, zda mi spíš chutná, či ne. Jedno jablíčko fajn, víc už je na mě moc. Takže po jiných sladkých radši ani nebudu pokukovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 248.9 (?), 27.10.2014 21:47

Starkrimson bych tedy nevolila, není to nic moc, navíc je dle popisu dost náročný na chemickou ochranu... To to Matčino je stokrát lepší, o tom svědčí i to, že se i jako opravdu stará (1887) odrůda stále běžně prodává.        Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6496) - 9.135 (?), 27.10.2014 22:20

Jenže paní nemá ráda banánovou chuť... Neřešte to, tohle nemá řešení ...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 202.6 (?), 27.10.2014 23:24

Starkrimson jsem vyřadil pro jeho "nechuť". Nejlépe to v pomologii vyjadřuje slovo "fádní".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10110) - 196.17 (?), 27.10.2014 23:34

Neřekl bych, pane 202.6, že Starkrimson Delicious má fádní chuť, protože je obsažena v té sladkosti právě ta aromatická složka. Já osobně bych hledal fádní sladkost třeba v Gale, či Pinově.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 147.245 (?), 28.10.2014 9:20

Také bych neřekl, že má fádní chuť, možná neosluněné, nevybarvené plody, ale to je skoro u každé odrůdy Výhodou je pevná slupka, na kterou nejdou vosy, sršni, kterých je u nás požehnaně. Nevýhodou ale je, že se někdy vyskytuje ve větší míře u tohoto jablka plíseň jádřinců.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Saffronia - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (65) - 216.216 (?), 28.10.2014 13:34

Moc vám všem děkuji za reakce, o něco víc jsem si díky tomuto vláknu utřídila, co vlastně chci. Ještě zvážím, zda bychom ta sladká zimní jablka vůbec nějak využili krom přímého konzumu, ale spíš se kloním k tomu, že poskládáme podzimní odrůdy, tak, aby se vzájemně opilovaly. Za nějakých deset let uvidím, zda šlo o dobrou volbu :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 28.10.2014 13:58

Opilovat si můžete nehty, květy se opylují. Vůbec ale není třeba sestavovat odrůdy podle nějakého opylovacího plánu. Nemáte-li na zahradě širokodaleko osamělou jabloň, opylí se snadno a problémy budou spíš s propadem a nutnou probírkou. V době květu jsou jabloně pro včely natolik atraktivní, že obvykle zanechají jiných zdrojů snůšky a jdou po nich.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.9 (?), 27.10.2014 21:41

Matčino je vynikající, když ho jednou ochutnáte, určitě jeho chuť nezapomenete a poznáte ho na první kousnutí wink. Není moc na uložení, protože rychle moučnatí (ale to u nás nestihne).

Teď jsem si šla schválně do něj kousnout, první chuť, co mne napadla, byla chuť hroznového vína společně s banánem...

Hornokrajský malináč je méně šťavnatý, než Matčino, chuť má opravdu trochu do malinova, pod slupkou je zbarvený do růžova.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10110) - 196.17 (?), 27.10.2014 23:16

Soused, který nestříká nic proti ničemu, má Starkrimsony celkem čisté, bez strupovitosti. O něco chutnější než Starkrimson má být původní Red Delicious. V Matčinu bych podobné příchutě nehledal. Pokud má být něco bánánového, tak je to třeba hledat v BANÁNOVÉM ZIMNÍM (Winter Bananna). Tou chutí jsem byl unešen. Ovšem jestli to byla jen nějáká náhoda a nepotvrdí se to, tak mě to bude hodně mrzet.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika