Jabloň Rubín



Stránky: 1,  2   
host - 109.108 (?) 
25.6.2014 19:42, zobrazeno: 16831x

Mám dotaz: lze u 8letého Rubínu zkrátit letorosty a pokud ano, kdy,aby příští rok rodil?A o kolik, dnes jsou letorosty 60cm.Děkuji za radu.Markéta.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 26.6.2014 15:55

Osmiletý Rubín by už měl rodit několik let. Vzhledem k tomu, že tato odrůda kvete spíš na koncích letorostů, bych byl se zakracováním opatrný. Pravda, dá se použít klasický vícestupňový letní řez k vytvoření květního pupene, ale to bych doporučil jen u přísných tvarů. U volně rostoucího stromku mi to přijde zbytečně pracné. Navíc pro zahájení tohoto řezu je v tuto dobu dost pozdě. Nejlepší mi přijde zapěstovat korunku výchovným řezem a pak už letorosty nezkracovat a jen šetrným průklestem nahrazovat nadbytečné a vyholené větve. Přírůstky 60 cm jsou tak akorát. Asi bych s osmiletým  stromem nic nedělal, počkal na jaro a podle květní násady volil hloubku průklestu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 14.170 (?), 26.6.2014 16:05

Zakrátit jste mohla na přelomu května a června zhruba za 4. plně vyvinutým listem. Kvalitní květní (koncové) pupeny mají Rubíny na letorostech do 40cm...

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 210.154 (?), 27.6.2014 3:10

Zdravím

Rubín a jeho mutace, Bohémia a dcery Rubinola je možné řezat a to buď v zimě pouze probírkou celých větví nebo zkracovat jednoleté výhony pouze letním řezem (červen až červenec a v oblastech dlouhých podzimů i do poloviny srpna¨) Tato odruda vytváří květní pupeny hlavně na koncích výhonú a tudíž se nesmí v zimně a už vúbec na podzim zakracovat. S každým zastřiženým výhonem si likvidujete a snižujete sklizeň. Tato odruda se silně hodí pro odpůrce řezu a ti co rádi nechávají ovocné stromy svému osudu. Tato odruda si i sama dokonale redukuje plodnost.

Přírustek 60 cm patří k optimálnímu rústu a nedoporučuje se zbytečně strom provokovat silným řezem na který Rubín reaguje přehnaně. Uvádí se, že pokud stromky rostou ročně max. do jednoho metru je dobré řez omezit jenom na nutnosti. Uvádí se pruměr kolem 30 cm přírustku ještě za tolerantní minimální hranici rustu. Pak už musí nastoupit silnější řez.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 153.119 (?), 27.6.2014 12:00

Pokud jsou delší prodlužující letorosty, je to OK. Pokud jsou v této době běžné podřízené letorosty dlouhé okolo 60cm, je strom příliš bujný, bude déle vegetovat a nestihne založit tak kvalitní květní pupeny jako Rubín s přírůstky okolo 30-40 cm. Při letním řezu na začátku června se strom přibrzdí, prorostou 3-4 pupeny pod řezem, které ještě stihnou založit květy na příští rok a ukončit vegetaci. Pozdější letní řez vám toto nezaručí.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Venca z Vysočiny - (14) - 252.39 (?), 27.6.2014 16:48

Odbočím trochu od tématu, neb nechci zakládat nové vlákno! Mám osmiletý Rubín, krásný zdravý stromek. Každý rok pěkně odkvete a plody se pak začnou pěkně nalévat. Když mají v průměru cca 3cm, tak během dvou dnů všechny!!! opadají. Každý rok je stejný. Souseda má z jedné strany Spartana, také 8let, z druhé strany je asi pětimetrová tůje. Je možné, že za problémem stojí ona tůje, která bere Rubínu živiny a vláhu? Mám kamaráda, který se o svou zahradu, potažmo stromky, skoro nestará, a Rubíny mu rodějí, jak o závod!!  Budu moc rád, poradí li mi někdo, co s tím!! Děkuji!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 109.108 (?), 27.6.2014 19:50

A toto je i můj problém.Strom kvete, nasadí plody a ve velikosti asi 3cm opadají.Nebylo mi porazeno, tak bych také prosila o vysvětlení.A jinak jsem se ptala na to zakracování letorostů, potřebuji uvolnit trochu místa pro druhou jabloň a ty dlouhé větve-letošní mi překážejí.Udělat zakrácení nyní-bude to velký problém?Stejně má můj Rubínek opět jen 12 jablíček.Snad alespoň tyto vydrží, je to smůla, protože tato odůda je výborná.A jak zvýšit jeho plodnost, když kvetl jako blázen a mrazíky poté již nebyly?Prosím, reagujte.Markéta.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 14.170 (?), 27.6.2014 23:37

Rubín se musí utahat, aby plodil. Chvíli to trvá než se stromek vybouří. Není na bujné podnoži, nebo pravokořený?

Rubíny jsou také citlivé na dobrý průběh jara. Pozdní jarní mrazíky, nebo vytrvalé jarní deště zesilují propad. Už několik let nebylo ideální jaro...

Propad taky úzce souvisí s tvorbou ethylenu. Ten je spjat s bujným růstem. Proto lze v kritickou dobu strom postříkatk Regalisem. Snad by mohl mít pozitivní efekt i ten letní řez. Pokud ale ostříháte všechny koncové pupeny v této době, je možné že už se jiné nestihnou vytvořit.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 28.6.2014 8:50

Souhlasím s Vencou. Rubín plodí nejlíp, když se o něj moc nestaráte. Mám je na čtvrt,  polo a vysokokmenu, každoročně plodí v pohodě, sem tam je nějaká úroda menší. Řeším jen výživu a průklest.  Letos - po loňské nadúrodě některé jabloně vynechávají, Rubínů a Bohemií se to ale netýká. Samozřejmě, kdo to umí, pěstuje je úspěšně i ve stěnách a vřetenech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 109.108 (?), 30.6.2014 20:08

Fajn, už jsem trochu chytřejší, ale pane Vysloužile, ještě mi poraďte, čím jabloně živíte a kdy.To už budu chytrá úplně.Děkuji Markéta.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika