Doporučte jabloně



roni - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (255) - 172.42 (?)
25.2.2017 9:56

Mam konkretnu otazku, precital som si tu toho uz mnoho.

Moja poloha - tepla - juzne Slovensko 250mnm.

Zaujimaju ma len "rezistenti" s odolnostou na chrastavitost AJ MUCNATKU. (U mna napr. Melodia je bez postreku citliva na mucnatku - to nechcem). Jablone nestriekam a ani neplanujem (voci mucnatke, chrastavitosti)

Rubinola, Rozela, Merkur, Lucy tieto odrody sa zdaju byt dost podobne - daju sa jest uz po obrati a vydrzia do februar/marec.

Rubinolu uz mam a miesta dost malo, preto je otazne ci ma zmysel k nej aj niektora dalsia z Rozela, Merkur, Lucy. - to co ma laka, je ze na rozdiel od Rubinoly by mali dobre tvorit rodivy obrast a teda nenarocne na tvarovanie, vhodne aj na bujnejsie podnoze (mam moznost aj prestepit silne rastucu Melodiu).

Z toho co som cital viem, ze vsetky patria medzi najchutnejsie a najodolnejsie s podobnou konzumnou zrelostou. Nevyhody co som cital su:

Rubinola - vyholovanie, tazsia tvarovatelnost
Rozela - sklon k pehovitosti
Merkur - padanie plodov v zrelosti
Lucy - neviem, minimalne tazko zohnatelna.

Skusenost nemam so ziadnou, poprosim komentar hlavne tych co ich vedia porovnat.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                  
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 46.249 (?), 7.10.2016 21:53

Ovocná a okrasná školka Šťastných nabízí Admirál ve tvaru ZK a ČK na podnoži M7. Tyto informace jste si mohl vyhledat sám, trvalo mi to necelou minutu enlightened.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 103.6 (?), 7.10.2016 22:02

Díky, asi jste měl štěstí, nebo tuto školku znáte. Já jsem prošel asi 20 odkazů, které mi google nabídl, a nic jiného než M9 a M26 jsem nenašel. Zkusím tedy štěstí tam. yes

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 46.249 (?), 7.10.2016 22:17

Školku neznám, ale při vyhledávání jsem použil Seznam. Podle aktivních "košíků" mají internetový obchod již v provozu yes. Možná tam nakoupíte i jiné uvažované odrůdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
roni - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (255) - 172.42 (?), 25.2.2017 9:56

Mam konkretnu otazku, precital som si tu toho uz mnoho.

Moja poloha - tepla - juzne Slovensko 250mnm.

Zaujimaju ma len "rezistenti" s odolnostou na chrastavitost AJ MUCNATKU. (U mna napr. Melodia je bez postreku citliva na mucnatku - to nechcem). Jablone nestriekam a ani neplanujem (voci mucnatke, chrastavitosti)

Rubinola, Rozela, Merkur, Lucy tieto odrody sa zdaju byt dost podobne - daju sa jest uz po obrati a vydrzia do februar/marec.

Rubinolu uz mam a miesta dost malo, preto je otazne ci ma zmysel k nej aj niektora dalsia z Rozela, Merkur, Lucy. - to co ma laka, je ze na rozdiel od Rubinoly by mali dobre tvorit rodivy obrast a teda nenarocne na tvarovanie, vhodne aj na bujnejsie podnoze (mam moznost aj prestepit silne rastucu Melodiu).

Z toho co som cital viem, ze vsetky patria medzi najchutnejsie a najodolnejsie s podobnou konzumnou zrelostou. Nevyhody co som cital su:

Rubinola - vyholovanie, tazsia tvarovatelnost
Rozela - sklon k pehovitosti
Merkur - padanie plodov v zrelosti
Lucy - neviem, minimalne tazko zohnatelna.

Skusenost nemam so ziadnou, poprosim komentar hlavne tych co ich vedia porovnat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 25.2.2017 11:17

1. Chybějí Vám letní odrůdy - Hana Julia, Ametyst, Alegro, Juno. Mivibe, Dima,...
2. Zařadil bych i nějaké žlutoplodé. Zejména na jižním Slovensku by se jim mělo dařit - Sirius, Opál, Orion, Heliodor, Luna,...
3. Admirál je snad povinnost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 72.195 (?), 25.2.2017 13:35

Dobrý deň,  Prečítal som tu už veľa príspevkov a Váš zoznam žltoplodých jabloní je v podstate žltý TOP o čom sa tu stále diskutuje, možno ešte chýba Golden a Goldstar. Ja som však náhodou v Rakúsku kúpil minulý rok na jar žltú odrodu Solaris, myslím že je rovanko z českého šľachtenia Topaz-Bohemia, nemáte s ňou nejaké skúsenosti?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
roni - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (255) - 172.42 (?), 25.2.2017 21:42

Ano je mi jasne, ze treba mat hlavne neskore zimne odrody - hlavne v teplej oblasti.
Taziskove odrody chcem Topaz (ten uz mam), Admiral a Sirius.
Alternativu k Siriusu beriem Luna, Opal.
Avsak asi vsetky tieto taziskove odrody rodia na dlhsom dreve.
Takze odrody Rozela, Merkur, Lucy okrem top chuti a odolnosti by boli vhodnejsie na prestepenie existujucich silne rastucich jabloni (kvoli rodivosti na kratkom dreve)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.104 (?), 26.2.2017 6:44
Admiral síce rastie bujnejšie, ale na dlhom dreve nerodí. To isté platí aj pre Sirius a do istej miery aj pre Topaz. V teplej polohe Sirius môže trpieť múčnatkou. Topaz si nedávajte na M9. Istou alternatívou Topazu môže byť Karneval. Dobrý rezistent je Florina, aj keď kvalitou nie top, ale v teplej polohe býva vďačná (najmä spoľahlivou rodivosťou a odolnosťou). Možno by Ste mohli zvážiť ešte Bohemiu, nie je to síce deklarovaný "rezistent", ale chorobami príliš netrpí. Zasadením Gold Bohemie by Ste mali ďalšie žlté jablko, vo Vašej polohe v podstate jesenné. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
roni - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (255) - 172.42 (?), 27.2.2017 0:18

Dakujem. Vy striekate proti mucnatke?
Nemam v tom jasno ako v praxi zvladnu mucnatku odrody bez postreku v teplej polohe.
Pre odrody Sirius, Luna, Merkur, Angold, Florina sa udava odolnost k mucnatke (zdroj: jirivyslouzil.cz/databaze_ovoce/):
"slabě/malo náchylná k padlí".

Topaz hodnotia horsie: "málo až středně citlivá na padlí"

bezproblemovo odolne by mali byt:
Admiral, Rubinola, Lucy, Karneval, Opal, Rozela hodnotia "padlím netrpí"

Mozno si poviem, ze ked budem mat Admiral, tak Sirius a pod nepotrebujem (pokial pehovitost Admiralu bude OK).  Mna dost laka Lucy (i ked ako novinka je menej odskusana) - no je problem ju zohnat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.17 (?), 27.2.2017 6:02
Pri múčnatke veľmi záleží od priebehu počasia, minulý vlhký rok jej neprial, takže nebola ani na Jonathane, a to už je čo povedať. Ja postreky používam, selektívne podľa odrody (mám ich tuším 37). Na Admirale, Karnevale,Rubinole, Florine,Merkure som múčnatku nikdy nepozoroval. Na Topaze v minulosti občas ((zriedka). Lucy mám 2 stromčeky, ale ešte krátko, priskoro na hodnotenie. Inak Lucy máva v ponuke ing.Komžík v Kohaplante v Kalnej n.Hronom (dovážajú ju z Fytosu Plzeň). IH. (Neplánujete postrekovať vôbec, ani proti obaľovačom a piliarke?).
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika