Ovocná stěna z hrušní



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                  
new dawn - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (309) - 176.18 (?) 
3.11.2009 1:16

Ta hrušeň na fotce je sice ve stěně, ale není to ve tvaru štíhlého vřetene, proto je tak široká a placatá... Štíhlá vřetena hrušní jsou na přiloženém obrázku.           Lída

štíhlá vřetena hrušní
štíhlá vřetena hrušní
postup zapěstování, je vidět úzký tvar
postup zapěstování, je vidět úzký tvar
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 119.49 (?), 3.11.2009 9:37

Dobrý den. Hrušně ve tvaru stěny pěstuji určitě déle jak třicet let. Jejich tvarování není o nic náročnější než u jabloní. Není pravda, že neexistují pro tyto tvary vhodné podnože. Vzdálenost v řadě mám 1m. Tento způsob pěstování hrušní je bezesporu ideální pro toho, kdo chce vlastnit více odrůd, což je zcela praktické, neboť neexistují odrůdy hrušní, které by měly konzumní zralost delší jak tři týdny (cca, dle kvality sklepa) proto se domnívám, že je třeba vysadit více odrůd. Před asi deseti lety jsem vysadil pokusně 20 hrušní do řady 1m od sebe. Ke každé jsem natloukl roxor (byla by lepší slabá trubka) 90cm do země. Nad zem je délka 2m (mohlo by být vyšší, ovšem při ošetřování by byly nutné štafle) Jednotlivé větve ohýbám a vážu za špičku ke středovému kůlu. Je to jakási podoba dnes používaného SOLAXU při pěstování jabloní, ovšem délku větví mám delší a rovněž zapěstovávám nižší kmínky jak u Solaxu. Zdá se mi, že tomuto způsobu věnuji méně času, než hrušňové stěně o menším počtu vysazených jedinců. V každém případě jsou oba způsoby pro pěstování hrušní na zahrádce naprosto ideální. Opravdu, kdo o tomto způsobu pěstování hrušní uvažuje, mohu jenom doporučit, avšak pozor volte vhodnou podnož do vaší lokality, (většinou určité druhy kdouloní) a rovněž se smiřte s tím, že všě nevysadíte v jeden rok, neboť vaše vybrané odrůdy na této podnoži neseženete v jedné sezoně. Je dobré si např. nechat toto připravit v některé z ovocných školek přímo na zakázku.

           S pozdravem Milan Boštička

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PeterNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (306) - 206.136 (?), 3.11.2009 12:18

Dobrý deň prajem, uvádzate veľmi zaujímavé informácie.

Ak by som Vás mohol poprosiť, napíšte ktoré odrody máte vysadené + čas konz. zrelosti vo Vašich podmienkach.

Ja mám vo svojej novej záhrade zatiaľ len dve - "hrušku marušku", a Bohemicu, naočkované spolu na hruškovom semenáči, čerstvo vysadené. Chcel by som ich doplniť o skoršiu a stredne neskorú, zvažujem červenú Williamsovu a Nelu. Aká je ich rastová sila? Myslíte že by sa mohli zniesť na jednom podpníku?

Peter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 155.12 (?), 14.1.2010 9:11
A takto vypadají mé hrušně po "svlečení". Vepředu je Boscova lahvica a za ní Konference. Snažím se je natvarovat novými letorosty (zejména Konferenci).
Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Eva Kaš - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (124) - 209.6 (?), 16.1.2010 21:36

To je paráda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 36.118 (?), 16.2.2010 11:39

Mirku, jak stará je vaše výsadba ve stěnách? Díky za info, Honza.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 191.158 (?), 16.2.2010 12:05
Vysazeny byly v r. 2003
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 30.245 (?), 26.2.2010 15:04

Jak daleko máte kůly, na kterých jsou uvázány dráty?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 155.12 (?), 26.2.2010 15:48
Tak to Vám teď přesně neřeknu. Bude to tak 20-25 m a řady jsou od sebe asi 2 m. V každé řadě jsou čtyři jabloně a hrušeň.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
áda1 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 21.122 (?), 8.4.2010 22:36

Mohu jen potvrdit názor p. Mirka i p. Botičky, Na vhodné podnoži není problém, ale nelze bez znalostí  , dle mé zkušenosti se prakticky neliší od pěstování štíhlých vřeten jabloní,  používám vzdálenost 1-1,2 m mám okolo 20 odrůd , nejstarší jsou 7 leté , podnož používám ve 450 m na Vysočině K-Ma. Problém je trošku se sháněním hotových stromků na této podnoži, ale opět mě zachraňují Holovousi, kde na podzim je dostatečný výběr a zbytek je třeba naroubovat - podnože stojí stejně jako M-9 tedy okolo 7Kč bez DPH (např.Sempra Litoměřice)

           J. Adam

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika