Napadnutá hruška



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.220 (?)
5.8.2017 14:05
Najprv terminologický česko - slovenský slovník: sviluška=roztočec, vlnovník(hálčivec)=roztoč. K Vašej otázke: tiež sa prikláňam k názoru že ide o postihnutie roztočcami (sviluškami), pre to svedčí aj tá prítomnosť jemnej bielej pavučiny. Sietnačka hrušková je u nás zatiaľ veľmi zriedkavý škodca, je to teplomilný migrant z juhu. Ešte dôležitá poznámka: to hnednutie listov môže byť zároveň aj prejavom tepelného úpalu, ktorý postihuje najmä niektoré odrody hrušiek (Konferencia, niektoré maslovky) pri veľmi teplom a suchom počasí. IH


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Peter4186 - (3) - 80.24 (?), 5.8.2017 9:42, zobrazeno: 5624x

Ahojte, som pestovateľ-začiatočník tak vás prosím o radu.Mám mladú hrušku-odrodu žiaľ neviem-ešte ani nekvitla ani nerodila.Začali mi usychať listy, sčernejú a odumrú.Dnes som si všimol že na listoch je niečo ako pavučina a drobný biely povlak.Prikladám aj foto.Rozšírilo sa to už po celom stromku.Rád by som ho zachránil, prosím o radu čo to je a ako s tým bojovať.Ďakujem za vaše reakcie :)


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 5.8.2017 10:13

Vypadá to jako sviluška

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Peter4186 - (3) - 80.24 (?), 5.8.2017 10:47

Listy potom vypadajú takto - postupne sčernajú a odumrú.začína sa to čiernymi škvrnami a postupne to prejde na celý list.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
milanfiala - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1142) - 51.5 (?), 5.8.2017 12:29

Môže to byt aj sietnačka hrušková.




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.220 (?), 5.8.2017 14:05
Najprv terminologický česko - slovenský slovník: sviluška=roztočec, vlnovník(hálčivec)=roztoč. K Vašej otázke: tiež sa prikláňam k názoru že ide o postihnutie roztočcami (sviluškami), pre to svedčí aj tá prítomnosť jemnej bielej pavučiny. Sietnačka hrušková je u nás zatiaľ veľmi zriedkavý škodca, je to teplomilný migrant z juhu. Ešte dôležitá poznámka: to hnednutie listov môže byť zároveň aj prejavom tepelného úpalu, ktorý postihuje najmä niektoré odrody hrušiek (Konferencia, niektoré maslovky) pri veľmi teplom a suchom počasí. IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.220 (?), 5.8.2017 14:20
Takto vyzerá teplotný (slnečný) úpal na listoch inak zdravej hrušky, odroda Konferencia. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Peter4186 - (3) - 80.24 (?), 5.8.2017 21:40
Dakujem za odpovede, mam vsak este otazku, pokial sa jedna o svilusku, ako s nou mam bojovat? Viem ze si mozem toho vela najst na nete avsak skor by ma zaujimali osobne skusenosti. Dakujem pekne... a ten upal je v poriadku ci tiez je potrebna nejaka ochrana?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.103 (?), 6.8.2017 10:33
Ako chemickú ochranu je možné vykonať teraz postrek niektorým akaricídom (napr. Vertimec 018 EC). Ako prevencia výskytu roztočcov (svilušek) sa odporúča skoro na jar - ešte pred pučaním alebo na jeho začiatku - postrek prípravkom s obsahom síry (napr. Kumulus WG, Thiovit Jet, Sulka). A potom v priebehu sezóny podľa potreby (výskytu) niektorý akaricíd. Ak sa chcete vyhnúť použitiu chémie, dá sa použiť ako biologická ochrana dravý roztoč Typhlodromus pyri. Čo sa týka toho tepelného úpalu listov, v prípade malého stromčeka je možné spraviť jeho zatienenie plachtou alebo netkanou textíliou na nejakej konštrukcii, pozor ale na vietor a možné poškodenie konárikov. Pri väčšom strome poškodenie listov úpalom nebýva závažnejšie, mne to robí Konferencia každoročne a pritom krásne rodí. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika