Přidání vápníku k jabloním



Falcon - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 216.2 (?)
30.4.2012 17:41

To vím, ale nevím co přesně mám koupit a jak to dávkovat a jestli to stříkat na list normálním postřikovačem na pesticidy nebo zálivkou a jestli víckrát nebo jednou?...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Falcon - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 216.2 (?), 28.4.2012 11:31, zobrazeno: 23119x

Dobrý den, mám dotaz, máme na jabloních každým rokem jakési hnědočerné kolečka které kazí jablku vzhled a chuť, dozvěděl jsem se že by to mohlo být nedostatkem vápníku, mohli by jste mi prosím poradit co koupit, jak dávkovat, jak aplikovat a kdy, popř. kolikrát? děkuji moc za odpověď.

...
...
Adresa příspěvku
Připojit reakci
      
stefanos689 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 75.62 (?), 30.4.2012 17:37

Jedna se o tzv. fyziologickou skvrnitost jablek a zpusobuje ji nedostatek vapniku v plodech a celkove nevyrovnana vyziva stromu (prehnojeni dusikem, draslikem).

Rada je jednoducha, proste prihnojte vapnikem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Falcon - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 216.2 (?), 30.4.2012 17:41

To vím, ale nevím co přesně mám koupit a jak to dávkovat a jestli to stříkat na list normálním postřikovačem na pesticidy nebo zálivkou a jestli víckrát nebo jednou?...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Falcon - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 216.2 (?), 30.4.2012 17:43

Jde mi o to, že to nechci udělat špatně ale poučit se od někoho zkušenějšího, abych nakonec neměl žádná jablka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
stefanos689 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 75.62 (?), 30.4.2012 17:54

Na podzim rozhazejte do misky kolem stromu primerene mleteho vapence nebo paleneho vapna.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Falcon - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 216.2 (?), 30.4.2012 18:19

Teď už nelze nijak přihnojit?  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.7 (?), 30.4.2012 19:02

Jistě lze, ale je otázkou, jestli by se povápnění stihlo projevit.. Proti pihovitosti jabloní bude v tomto roce účinnější opakovaný postřik rozpustnou vápennou solí přímo na list a plody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 18.32 (?), 30.4.2012 19:30

obávám se, že přihnojení vápníkem do půdy nebude k ničemu, což se uvádí i v literatuře.

Řešením je postřik na plody - v archivu k tématu najdete spoustu informací.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
stefanos689 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 75.62 (?), 30.4.2012 19:51

Bezpochyby to reseni je. Strom prece bere ziviny z pudy a ty se k nemu vapnenim dostanou. Samozrejme ucinky se projevi pozdeji nez pri aplikaci primo na list.

Moje hypoteza je, ze pri vapneni do pudy se puda postupne obohati vapnikem a to je komplexnejsi reseni nez neustale kazdorocni prihnojovani na list, ktere samotnou pricinu problemu (kyselost pudy) nemuze upravit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.16 (?), 30.4.2012 21:08

Hořká pihovitost souvisí s poruchou transportu vápníku do plodů. Je dána odrůdou, případně nevhodným řezem. Vlky odebírají hodně vápníku. Vápník bych aplikoval v listové výživě několikrát v průběhu vegetace. S obsahem vápníku v půdě to souvisí jen okrajově.

Obecně platí, že málo pohyblivé prvky se u trvalých kultur hnojí do zásoby. Těžko je u vzrostlého stromu dostanete do aktivní zóny kořenů. Navíc fyziologická porucha konkrétní jabloně nemusí přímo souviset s obsahem živin v půdě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika