Tomel pro republiku



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 94.22 (?)
28.11.2016 9:02
Zalezi na velikosti kvetinace a jeho izolaci a barve. Pokud je oblozen kompostem nebo listim, vydrzi treba az do Vanoc. Ale radeji uz ho schovejte.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.247 (?), 21.10.2016 5:39
Pre Daníka: Ja som si tomel vytvaroval ako klasickú korunu, ako napr. pri jabloni. Pre tomel je špecifické že rodí vždy na jednoročnom dreve, má tendenciu k tomu že konáriky vnútri koruny zasychajú. Po vytvarovaní koruny už rez prakticky nie je potrebný. Neviem ako by to bolo pri tvare vreteno, možno sa ozve Okawango ktorý má s tomelom podstatne viac skúseností. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 228.104 (?), 21.10.2016 22:47

Ano, už jsem tady.

Ponechal jsem si u sebe jenom tři stromečky, které tvaruji do holandského "volnějšího" vřetene., ostatné jsou klasika. Pro mě je to dokonce i zajímavější v tomto tvaru, i když každý tvar má něco do sebe. Záleží také od prostředí, ve kterém sa nachází. Jako solitéra před domem na jižní straně je to určitě v tvaře vřetene zajímavá pastva pro oči i pro kolemjdoucí a má to hned i své obdivovatele. Co se týče srovnání co do počtu plodů, vychází to zruba na stejno... Řakl bych, že na štíhlém vřetenu je toho možná i o trochu více. Takže - zkuste si to, stojí to za to. Pokud má stromeček tu přirozenou tendenci šplhat se do žádaného tvaru vřetene, třeba to využít (ne všechny stromky tuto schopnost mají, neboť vliv na to má i vitalita použitého jedince lotusu nebo virginiany jako podnože, nebo i mezipodnože).

Daníku, přeji hodně příjemných zážitků při tvarování vřetene.

A tobě, Ivane, gratuluji k tomu Heliodoru. I při tvé skromnosti a pokoře, oceňuji ten úspěch... Teď, když už máš  trofej " v kapse ", snad budeš mít čas do konce října se vybrat o víkendu ke mně... Ohlaš se a domluvíme se.. Pak už budu zvažovat, kdy plody kaki očesat (podle počasí).

Okawango

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 105.34 (?), 25.10.2016 11:43

V "Rozariu" Olomouckých parků mají velké stromy tomelů. Jedná se o údajně 8 a 20 leté stromy. Jde o "plané" neušlechtilé druhy, neznám název. Nyní se tam dají sbírat malé plody do cca 2 cm, prý se používají jako podnože.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
milanfiala - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1142) - 65.131 (?), 19.11.2016 22:47

V Bulharsku už predavajú čierny tomel Kuro kaki.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 224.186 (?), 25.11.2016 23:10

Pro Milan Fiala :

Nejenom v Bulharsku je k mání černoplodé Kuro kaki, ale i u nás (ČR, SR) ho již má v zahradách poměrne solidní počet sběratelů odrůd kaki. První exempláře se dostaly k nám již kolem roku 2009 / 2010 přes Francii a Itálii. Touto cestou jsem ho získall také.  Od té doby se u nás rozšiřuje úspěšně dále. Poslední 2-3 roky ho nabízí už i Simeon a další překupníci z jihu  ...  Rouby se však dají i u nás sehnat bez větších problémů. Pěstování Kuro kaki i dalších dvou tmavých méně známých odrůd u nás je ale trošku specifičtější .  Je to však spíše na trochu delší osobní diskusi na úrovni sběratel - sběratel...

Okawango

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 239.181 (?), 27.11.2016 19:46
Mám dotaz pro květináčové pěstitele. Kdy je třeba tomel v květináči přesunout na zimovistě? Jak nízké teploty snese mladý tomel v květináči?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 94.22 (?), 28.11.2016 9:02
Zalezi na velikosti kvetinace a jeho izolaci a barve. Pokud je oblozen kompostem nebo listim, vydrzi treba az do Vanoc. Ale radeji uz ho schovejte.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 239.181 (?), 29.11.2016 22:04
Dobře, už je ve sklepě. :-)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?), 30.11.2016 17:16

Já mám Tipa ještě venku a ve skleníku, stejně tak poslední oleandr a olivy. Nikitskaja zůstane ve skleníku celou dobu. Ostatní do -6 až -8 bych to viděl v klidu, čekám až zmrznou puklice na oleandrulaugh. Ovšem na citroníku jsem jednou taky takhle čekal na -4 a omrznul citrus...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.141 (?), 5.5.2018 10:02
Hurmikaki (tomel) je zdá sa húževnatá rastlina. Po tom čo mi v krutej zime 2016-17 vymrzol už vzrastný a rodiaci strom, orezal som kmeň na pahýle. V súčasnosti vyzerá takto (foto). Z novovyrašených výhonkov zapestujem novú korunu. Či sa v najbližších rokoch zopakuje katastrofická zima, je otázne. "Bežné" zimy hurmikaki zvládalo bez problémov. IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika