Zimolez kamčatský - puklice



jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498) - 214.25 (?)
3.5.2009 15:43

Keď chcem proti niečomu bojovať, tak musím mať správnu taktiku a vhodné zbrane. 

1. Biool - je na "predjarný postrek". Tým je povedané všetko. Nie počas vegetačnej sezóny.

2. Babské recepty -  sú len babské recepty. I keď často majú aj racionálny základ.  K tomu sa obvykle zvykne pribrať ešte lunárny kalendár, zverokruh, atd. Spoľahlivosť asi 50:50  - buď to vyjde alebo to nevyjde. Tieto recepty vznikali v dobe, keď ešte iné nebolo. A samozrejme ani úroda často nebývala - po ich aplikovaní -  obzvlášť vydarená.

3. Mospilan. Dlhá ochranná lehota?  V USA je OL pre acetamiprid 7 dní  (podľa zdrojov EPA a pod). Neverím, že by američania čokoľvek riskovali vo vzťahu k zdraviu obyvateľstva. Na druhej strane - samostatný Mospilan nie je celkom ideálny na puklicovitú "chrobač".

4. Puklicovité (pretože to obvykle nie sú iba puklice) najčastejšie likvidujem Talstarom (niekedy ho kombinujem doplnkovo s Mospilanov - ak mám podozrenie, že je tam toho viac druhov). Dobrá voľba je aj Karate Zeon alebo Applaud.  Talstar má v USA OL=14 dní pre ovocné stromy. Takže ani tu by som problém nevidel.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 176.18 (?), 3.5.2009 13:47, zobrazeno: 11223x

Dobrý den, poraďte prosím! Má sousedka na zahrádce má čtyři velké keře kamčatské borůvky, 2 + 2 od jednoho druhu. Včera zjistila, že 2 z nich (stejný druh - ten chutnější) má všechny starší větvičky obaleny puklicemi :-(( . Dívala jsem se na net, píší, že Bio-ol účinkuje málo a Mospilan má zase dlouhou ochranou lhůtu. Osobně se přikláním k tomu, že by bylo dobré teď to stříknout Bio-olem (sklizeň plodů cca za 14 dní) a po sklizni Mospilanem. Ale ráda bych znala i názory jiných. Poraďte prosím! Díky.           Lída

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
step anka - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (74) - 166.33 (?), 3.5.2009 14:38

S puklicemi jsem bojovala dva roky na velkém oleadru. Každý týden jsem stříkala vodou s mýdlem, vodou s mýdlem a alkoholem, Bioolem, obden obírala, mazala listy olejem... a marně. Když se mi před týdnem začaly stěhovat na další oleandry, ibišky a fuksie, vzdala jsem tento nerovný boj a s lítostí ho zlikvidovala.

Takže moje zkušenost s puklicemi je taková, že pokud se jich pár objeví na počátku, tak to obíráním a Bioolem zachráníte. Jestli jsou jimi ale větvičky obalené, tak vaší sousedce moc šancí nedávám. Pokud se bude pokoušet o záchranu, musí hlavně hlídat aby se nešířily na další rostliny.

Přeji hodně štěstí a dejte vědět, jak to dopadlo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498) - 214.25 (?), 3.5.2009 15:43

Keď chcem proti niečomu bojovať, tak musím mať správnu taktiku a vhodné zbrane. 

1. Biool - je na "predjarný postrek". Tým je povedané všetko. Nie počas vegetačnej sezóny.

2. Babské recepty -  sú len babské recepty. I keď často majú aj racionálny základ.  K tomu sa obvykle zvykne pribrať ešte lunárny kalendár, zverokruh, atd. Spoľahlivosť asi 50:50  - buď to vyjde alebo to nevyjde. Tieto recepty vznikali v dobe, keď ešte iné nebolo. A samozrejme ani úroda často nebývala - po ich aplikovaní -  obzvlášť vydarená.

3. Mospilan. Dlhá ochranná lehota?  V USA je OL pre acetamiprid 7 dní  (podľa zdrojov EPA a pod). Neverím, že by američania čokoľvek riskovali vo vzťahu k zdraviu obyvateľstva. Na druhej strane - samostatný Mospilan nie je celkom ideálny na puklicovitú "chrobač".

4. Puklicovité (pretože to obvykle nie sú iba puklice) najčastejšie likvidujem Talstarom (niekedy ho kombinujem doplnkovo s Mospilanov - ak mám podozrenie, že je tam toho viac druhov). Dobrá voľba je aj Karate Zeon alebo Applaud.  Talstar má v USA OL=14 dní pre ovocné stromy. Takže ani tu by som problém nevidel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 176.18 (?), 3.5.2009 23:44

Díky, "jekylle", hned jí to napíšu sms!           L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 18.164 (?), 4.5.2009 14:39

mně se stalo, že keř byl napaden červcem, všude jinak od přírody normálně se odlupující kůra a za ní všude červci. Spálil jsem ho celý.
Chci ale dodat, že ted právě je nejlepší doba pro uchování té odrůdy!!! jde vzít mladé výhony tam, kde to není ještě napadeno a nařízkovat neb aspon dát do vody na pár měsíců, vodu často vyměnovat. Je pravděpodobné, že sazenice ta paní vzala ode mne, rád se dozvím jak je spokojena
nokal1@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 18.164 (?), 5.5.2009 14:35

jinak puklice švestková se mi občas na tom taky objeví, ale v malé míře.
Nedělám s tím nic.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 180.2 (?), 7.10.2009 21:13

Zdravím přátelé zimolez kamčatský je více vhodný do drsnějších poloh, v nížinách zvláště starší keře bývají napadeny puklicemi také se mi to stalo, vyřešil jsem to takle když postřiky nepomáhaly, keř jsem výrazně zmladil, odstranil nejstarší větve a z kmínku jsem oloupal kůru a natřel ke zregenerování stromovým balsámem, který obsahuje růstové hormony,. Chce to častěji dělat průklest a odstranovat přestárlé větve. Také jsem to podcenil, když jsem po 8 let do keře nezasáhl. Napsal jsem o tom článek jako varování před puklicem do časopisu Receptář v lonském roce v dubnu jako reakci na pana Muchku, který propagoval zimolez kamčatský jako ideální plodinu bez škůdců, ale šéfredaktor ILjí Záruba mou reakci neotisknul, asi aby pan Muchka nepřišel o zisk z prodeje rostlin.  Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika