Rez broskvone na uzke vreteno po vysadbe



host - 8.25 (?) 
27.3.2012 23:09, zobrazeno: 14691x

Dobry vecer Do tydne bych chtel zasadit sazenici broskvone cca 120 cm. Chtel bych do budoucna tvar uzke vreteno. ma se rezat nejak specielne prip. kdy pred rasenim, po a poddobne? Mam novy stromek hnojit hnojivem na broskvone, event osetrit proti kaderavosti - sira nahrada za sulka?    podnoz b-va -2 red haven slabeji rostouci jsem nesehnal. Diky -s Broskvoni zacinam Mirek

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 104.6 (?), 13.11.2013 10:26

Připojuji se k dotazu ohledně řezu broskvoně po výsadbě na štíhlé vřeteno a v pruběhu let, Odruda Saturn placatá broskev podnož Mandžurská +Catharina podnož BSB-2.Pán Palo zminoval výhodnost pěstování ze středním terminálem prosím ho i jiné odborníky o vyjádřeni Petr.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 13.11.2013 11:37

Jestli se broskvoň pěstuje s terminálem nebo kotlovitou korunou, je vcelku jedno. Důležité je zajistit dostatek mladého jednoletého dřeva - pouze na něm broskvoň nasazuje květní pupeny. Proto mi přijde problematičtější tvarovat broskvoň jako úzké vřeteno než jako volný tvar s terminálem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 179.38 (?), 13.11.2013 15:13

Pan Pal'o měl zřejmě na mysli pěstování kotlovité koruny, s ponecháním kouska středníku přiměřené délky, pro pozdější vyvázání ramen přetěžkaných úrodou, jako pjistka proti zlomení.Koukněte na jeho fotografie.

Jinak i mě zajímá u broskvoní zapěstování, technologie pěstování, pozdějšího řezu vřetene.Normálně mám zapěstovány u broskvoní kotlovité tvary, ale připadá mi výhodné zůžené vřeteno v místě, kde není tolik prostoru pro široký "kotel".Řez bych pak prováděl krátký v kombinaci s vystřiháním odplozených letorostů.Je třeba vybrat takovou odrůdu, která neplodí za polovinou výhonů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 13.11.2013 11:09

U mladých stromků před výsadbou se mi osvědčilo namíchat si Champion 50 WP (cca 1/4 kávové lžičky do kelímku od jogurtu) a jednotlivé výhony natřít štětcem. Koncentraci neřeším, spíše koukám, aby po zaschnutí měly pupeny ten správný šedomodrý odstín. Pokud zůstaly světlé, u nejdůležitějších partií natření zopakuji (nebo až do spotřebování namíchaného roztoku).

Pro udržení štíhlého vřetene jsou vhodné odrůdy s kratšími internodii a plodící v celé délce letorostu (často nesprávně označované jako "balkónové" kultivary). Nevhodné jsou odrůdy plodící na koncích předčasného obrostu (těch je naštěstí málo). Jestliže odrůda nevytváří předčasný obrost na letorostech, tak můžete stříhat letorost z dvouletého dřeva nejblíže kmínku na tři očka a dva dále položené výhony jako plodonoš. Po sklizni plodonoš letním střihem odstraníte a zbyde Vám ten původně tříočkový čípek s 2-3 letorosty na příští rok.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 151.42 (?), 13.11.2013 17:48

Zdravím diskutujúcich! V 80. rokoch som začínal s kotlovitými korunami, zo škôlky odstránený stredník sa však iba ťažko dalo dopestovať, ale u Halehavenky sa to podarilo. Pre kotlovitú korunu je potrebný väčší voľný priestor. Naše žáhradky v kolónii na svahu mali úzky pôdorys, preto mi vyhovovali štvrť a polokmene se stredníkom. Tieto tvary sa na jar nerežú tak nakrátko ako u kotlovitej koruny. Z viacvýhonkového rozkonárenia je potrebné časť rezať na čapíky- na rezervu. Cez leto je treba 2-3 razy zaštipovať. Kto nechce každoročne na jar rezať na rodivosť, môže aj u týchto tvarov korún použiť zmladzovací americký rez obľúbený vo veľkovýrobe.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 103.236 (?), 25.10.2015 19:00

trochu ozivim temer mrtvou diskuzi, snad se neco noveho od te doby staloa poradite mi, take mam zalusk na broskvoně jako vřetena, může mi zde nekdo doporucit jake odrudy prevazne pestovat, zatim jsem si vyhledl podnoz - GF 677 by měla být OK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 49.14 (?), 12.12.2015 17:04

Predpokladám, že chcete pestovať broskyňu v tvare štíhleho vretena.

S podpníkom GF 677 nemám skúsenosti, ale myslím si, že by to nemal byť problém, lebo pre broskyne je odporúčaný. Broskyne pestujem na podpníku St. Julien a B-VA-2. Pripájam foto Redhaven, 4 rok, podpník B-VA-2., pestované v Žiline, záhradkárska osada Lúčku I., 420 m. nm, rok 2015. 

Milan22, Žilina

Redhaven, 4 rok, podpník B-VA-2, r. 2015.
Redhaven, 4 rok, podpník B-VA-2, r. 2015.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Dave3 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (102) - 220.132 (?), 29.3.2016 9:40

To je panečku paráda. Ty podpěry jsou kvůli typu podnože? Někde jsem zase viděl broskve bez podpěr. Zajímalo by mě ale, jak takovýto tvar zapěstovat, když si kupříkladu z obchodu dovezu stromek, který sice má terminál, ale je potřeba po zasazení (zvláště jarním) udělat hlubší řez? Říznout až pod větve tvořící korunku? Nebo prostě na korunku a pokusit se někde vybrat pupen rostoucí vzhůru?

Zdraví Dave

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika